У Швейцарії українця звинувачують у розтраті коштів благодійників

У Швейцарії українця звинувачують у розтраті коштів благодійників

ЗМІ
У Швейцарії українця звинувачують у розтраті коштів благодійників УНІАН

Українця Сергія Герасюту, який створив фонд у Швейцарії для збору пожертв на підтримку нужденних в Україні підозрюють у розтраті коштів благодійників. З надісланих швейцарцями коштів до тих, кому вони були потрібні доходило близько 12%.

Організація SOS Gerasjuta, створена українцем Сергієм Герасютою розсилала по всій Швейцарії близько трьохсот тисяч листів на рік, в яких мешканці рідного міста власника фонду, Миколаєва, розповідали про свої проблеми: нестачу грошей на лікування, навчання дітей або сплату комунальних послуг. Листи до Швейцарії надходили через інший фонду, створений Герасютою в Миколаєві. Історії перекладали, переписували від руки і тисячах копій та розсилалися благодійникам у Швейцарії, передає DW.

Скільки грошей не дійшло до українців

У такий спосіб Герасюта збирав до мільйона швейцарських франків на рік - близько мільйона євро. Однак, як показала перевірка швейцарських контролюючих органів до авторів листів більша частина допомоги не надходила.

Через підозру у розтраті ще 2 роки тому департамент внутрішніх справ призначив у фонд тимчасового управляючого. Згідно з аудитом, який він провів з 824 тисяч франків пожертв швейцарців, витрачених 2014 року, до України цей фонд переказав 288 тисяч, решта залишилися в Швейцарії як адміністративні витрати. Ще третина від переказаних 288 тисяч пішли на адмінвитрати вже в українському фонді Герасюти. У підсумку, з 824 тисяч франків, які переказали швейцарці, до українців дійшло близько 100 тисяч.

Що каже власник фонду

Натомість сам Герасюта звинувачення відкидає. Те, що тільки незначна частина пожертв доходить до людей він пояснює двома речами. Перше - високими витратами на адміністративну роботу, зокрема підготовку та розсилку листів.

"Усі зібрані кошти використовуються за призначенням. Високі витрати - це ще не шахрайство", - наголосив він.

Окрім того, Герасюта заявляє, що не обіцяв благодійникам надавати адресну допомогу конкретним людям, від імені яких написані листи.

"Люди отримують стільки, скільки їм потрібно, а решта грошей використовується на організаційні витрати проєктів, а також на потреби інших нужденних. Витрачати всі гроші лише на одну конкретну особу немає сенсу: робити бідних людей багатими, тоді як іншим нужденним теж потрібна допомога, було би нечесно", - пояснив власник SOS Gerasjuta.

Водночас у Швейцарії "стандартом доброчесності", за даними організації ZEWO, яка об'єднує півтисячі сертифікованих благодійних фондів, благодійники країни передають підопічним близько 80% отриманих пожертв і тільки близько 12% витрачають на адміністративні витрати та утримання персоналу, ще 7 відсотків йде на затрати, пов'язані безпосередньо зі збором коштів.

Герасюта, своєю чергою, заявляє, що в країні немає закону, який вимагає від фонду передавати нужденним 80% отриманого і це - тільки рекомендація.

Контролюючи органи Швейцарії вважають звинувачення проти Герасюти обґрунтованими, тому фонду вже 2 роки заборонено збирати пожертви. Щоб відновити його діяльність, Герасюта має довести, що всі кошти у повному обсязі надходитимуть хворим і нужденним, від імені яких пишуться листи.

Наразі ж Герасюта створив нову благодійну організацію у Швейцарії - Retten Sie Leben (Рятуйте життя). За даними бази митних декларацій ImportGenius, починаючи з жовтня 2019 року, Retten Sie Leben отримує з України вантажі з листами віз Фонду Сергія Герасюти в Миколаєві, які відтак розсилаються громадянам Швейцарії.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди