24 грудня розпочали льотні випробування нових вертолітних лопатей, котрі незабаром планує серійно випускати місцеве підприємство "Мотор Січ".
На льотно-випробувальному комплексі "Мотор Січ" у повітря піднялося два важких вертольоти, оснащених лопатями власного виробництва. На підприємстві кажуть, що цієї миті, аби гвинт гелікоптера із лопатями власного виробництва почав розкручуватись, чекали десять років.

За словами спеціалістів, 10 років - досить нетривалий термін для того, аби з нуля спроектувати та виготовити високотехнологічну запчастину апарату, що літає. Першим підняли у повітря МСБ-8 з новими лопатями. Гвинтокрил вагою понад 10 тон виконав запланований обсяг льотного часу.
Після приземлення екіпаж на чолі із пілотом-випробувачем Володимиром Колесником привітали керівництво підприємства, головнокомандувач Збройних сил України та віце-прем’єр-міністр України, які були присутні на полігоні.

Льотчик-випробувач компанії "Мотор Січ" Володимир Колесник каже, що пілотується гвинтокрил з новими лопатями м’яко: "Приємно на глибоких віражах і під час бойового маневрування. Бажаю, аби цей комплект вдало подолав всі подальші заплановані випробування."

Володимир Колесник, льотчик-випробувач
Інший гвинтокрил Мі-24 (МСБ) також без ускладнень повернувся на вихідну позицію після демонстрації комплексу фігур пілотажу у повітрі. На випробування представники заводу запросили головнокомандуючого Збройними силами України з його заступниками та помічниками, аби продемонструвати у реальних умовах роботу українського вертольоту з реальними вітчизняними лопатями.

Головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак каже, що задоволений побаченим. За його словами, наразі українська армія налічує чотири бригади армійської авіації, які укомплектовані вертольотами Мі-24, де чекають переоснащення: "Вертольоти є, пілоти є, не було лопатей, які б могли підняти їх у повітря. Тепер ми їх маємо. Сьогодні побачили перший вертольот, який піднявся, тому ми вже плануємо і В’ячеслав Олександрович нам обіцяє, що у 2021 році він суттєво нам допоможе підняти парк бойових вертольотів у повітря," - сказав Руслан Хомчак.
За словами віце-прем’єр-міністр України Олега Уруського, сьогоднішні випробування дають можливість долучитись Україні до невеликої когорти країн світу, які виготовляють лопаті для гвинтокрилів. До цього подібні запчастини для важких вертольотів виготовляли лише у США, Китаї та Росії. Тому ця подія непересічна, бо суттєво змінює все поле виробництва гелікоптерів в Україні та забезпечення боєздатності Збройних сил України.

Гостям випробувань показали конструктивні особливості лопатей власного виробництва
Головний конструктор з дослідних виробів АТ "Мотор Січ" Олександр Жердєв розповів, що наразі на підприємстві розроблено технологію для виробництва двох видів лопатей – зі сталевих та з композитних матеріалів. Раніше їх закупляли у Росії, вартість близько 800-900 тисяч доларів за комплект.
"Ви бачите другий комплект лопатей, перший стоїть не вертольоті, одна з лопатей є препарованою для отримання необхідних характеристик. Загалом розробка такої деталі є дуже наукоємною. Були задіяні близько 200 інженерів-конструкторів нашого бюро, не враховуючи виробничих працівників та технологів," - розповів Олександр Жердєв.

Вже наступного року заплановані державні випробування вертолітної техніки, котра буде оснащена лопатями запорізького виробництва.