Перейти до основного змісту
Лідери ЄС на саміті підтвердять підтримку України, високо оцінять Молдову та засудять Грузію — проєкт резолюції

Лідери ЄС на саміті підтвердять підтримку України, високо оцінять Молдову та засудять Грузію — проєкт резолюції

Урсула фон дер Ляєн, Володимир Зеленський, Шарль Мішель
Урсула фон дер Ляєн, Володимир Зеленський, Шарль Мішель, саміт ЄС у Брюсселі, 9 лютого 2023 року, ілюстративне фото. Фото: AP Photo/Virginia Mayo

Лідери Європейського Союзу на саміті, запланованому на 19 грудня, мають намір висловити високу оцінку Молдові та підтвердять готовність до подальшої співпраці з країною. Водночас вони планують висловити серйозну стурбованість останніми подіями в Грузії, де уряд жорстко придушує інакодумство, а також висловлять підтримку Україні.

Про це пише "Радіо Свобода", ознайомившись з проєктом заяви.

Зазначається, що лідери також мають намір наголосити на принципі, що жодна ініціатива щодо України не повинна прийматися без України.

"Європейська рада високо оцінює дії влади Республіки Молдова щодо успішного проведення президентських виборів і референдуму щодо закріплення євроінтеграції в конституції", — йдеться у проєкті документа.

Проте документ також засуджує "гібридні спроби підірвати демократичні інститути країни". На президентських виборах 3 листопада проросійського кандидата Олександра Стояногло перемогла проєвропейська президентка Мая Санду. Одночасно з цим виборці з незначною перевагою підтримали референдум про зближення з ЄС.

Щодо Грузії лідери ЄС висловлюють стурбованість через жорстокі дії уряду партії "Грузинська мрія", зокрема придушення протестів та рішення призупинити процес вступу країни до ЄС до 2028 року.

"Європейська рада рішуче засуджує насильство проти мирних протестувальників. Грузинська влада має поважати право на свободу зібрань та висловлювань і утримуватися від застосування сили. Усі акти насильства мають бути розслідувані, а винні – притягнуті до відповідальності", — йдеться у документі.

Документ також підкреслює готовність ЄС підтримувати "європейські прагнення грузинського народу". Напруженість між ЄС та Грузією посилилася після прийняття спірного закону про "іноземних агентів", який критикують за можливість дискредитації медіа та громадських організацій.

Щодо України проєкт документа зазначає: "Європейська рада підтверджує рішуче засудження агресивної війни Росії проти України".

Також наголошується на "непохитній відданості ЄС забезпечувати політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку України та її народу стільки, скільки буде потрібно".

Президент України Володимир Зеленський закликав ЄС і НАТО прискорити процес вступу Києва до цих організацій, наголошуючи, що це допоможе забезпечити суверенітет країни в умовах повномасштабної агресії Росії.

Топ дня

Вибір редакції

На початок