Як ведмеді та кажани. Учені припускають, що первісні люди могли впадати в сплячку

Як ведмеді та кажани. Учені припускають, що первісні люди могли впадати в сплячку

Як ведмеді та кажани. Учені припускають, що первісні люди могли впадати в сплячку Ілюстративне фото, Unsplash

Науковці виявили пошкодження на кістках неандертальців, знайдених у печері на півночі Іспанії. Це свідчить про те, що давні люди могли впадати в сплячку, як це роблять ведмеді, кажани або їжаки.

Як повідомляє The Guardian, за словами науковців, ушкодження на кістках неандертальців повністю збігаються з тими, що можна побачити у тварин, які впадають у сплячку. Учені припустили, що первісні люди уповільнювали свій метаболізм на кілька місяців, щоб пережити морози.

Таких висновків дійшли вчені після аналізу кісток, знайдених у печері Sima de los Huesos на півночі Іспанії. Впродовж останніх трьох десятків років скам’янілі залишки великої групи людей ретельно витягали з 15-метрової шахти всередині печери, яку дослідники вважають місцем масового поховання. За підрахунками вчених, знайденим решткам більш ніж 400 тис. років, і вони належать раннім неандертальцям або навіть їхнім попередникам. Печера є однією з найбільш важливих палеонтологічних місцин, що містить критичні свідчення для розуміння еволюції людей у Європі.

У науковій роботі, опублікованій в журналі L’Anthropologie, група археологів з Греції стверджує, що процес росту знайдених кісток за життя їхніх господарів щорічно переривався на кілька місяців.

Автори дослідження припускають, що первісні люди могли переходити у метаболічний стан, який дозволяв їм пережити довгі періоди морозу, коли не було достатньо їжі та, відповідно, запасів жиру в організмі. Висновок про те, що неандертальці впадали у сплячку, випливає зі стану їхніх кісток. Характер пошкоджень, виявлених на кістках людей у печері Сіма, подібний з ушкодженнями, виявленими на кістках сплячих ссавців, зокрема печерних ведмедів.

У роботі також зазначається, що сучасні нащадки корінних народів півночі жили в іще більш лютих умовах, утім не впадали у сплячку. Науковці пояснюють це тим, що вони мали запаси харчів — зокрема риб’ячий та оленячий жир. На відміну від них, неандертальці Піренейського півострова не мали такого доступу до поживних речовин, які б допомогли пережити зиму без сплячки.

Експерти зазначили, що висновки цієї роботи дуже цікаві та обовʼязково призведуть до нових наукових дискусій, утім наразі вчені не виключають й інших пояснень, звідки з'явилися ушкодження на знайдених кістках. Один з контраргументів, який наводять інші дослідники, це те, що людям знадобилося б значно більше поживних речовин для підтримки мозку під час сплячки, ніж ведмедям.

Що відомо

  • У кар'єрі Мессель неподалік від німецького міста Франкфурт-на-Майні археологи знайшли скам'янілі рештки найдавнішого пітона. Вони допоможуть зробити крок в розумінні еволюції цих рептилій.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди