Через російські обстріли української енергомережі лікарні в Україні не можуть повноцінно надавати медичні послуги, а пацієнти зазнають шкоди здоров’ю.
Про це йдеться у досліджені міжнародної правозахисної організації "Лікарі за права людини" (PHR) та української громадської організації Truth Hounds.
За словами правозахисників, щонайменше 101 атака вплинула на роботу систем забезпечення лікарень, таких як водопостачання чи електроенергія.
З початку повномасштабного вторгнення в Україні зафіксовано щонайменше 1539 підтверджених атак на медичних працівників та об’єкти інфраструктури охорони здоров'я. За підрахунком PHR, 780 лікарень та клінік були знищені чи постраждали, а 244 працівники системи охорони здоровʼя загинули.
"Російські атаки на енергомережу України позбавили пацієнтів життєво необхідної медичної допомоги, занурили операційні в темряву та порушили роботу критично важливого обладнання", - додає Уляна Полтавець, співавторка дослідження та координаторка з реагування на надзвичайні ситуації Лікарів за права людини в Україні.
У досліджені зібрані факти російських обстрілів енергетичної інфраструктуру України, що призвели до переривання чи затримки операцій, змушуючи хірургів оперувати в темряві з ліхтариками, до збоїв в системах життєзабезпечення, припинення подачі води до лікарень, до виведення з ладу діагностичного та лікувального обладнання. Автори дослідження констатують, що через брак електроенергії почастішали випадки, коли пацієнти відчувають панічні атаки і серцеву аритмію, ускладнилося надання послуг з догляду за материнством тощо.
Результати опитування медичних працівників, опубліковані у звіті, свідчать про зміну характеру атак, з якими вони стикаються. З лютого по вересень 2022 року частіше фіксувалися атаки, спрямовані безпосередньо на лікарні та їхні внутрішні системи енергозабезпечення. Однак із жовтня 2022 року помітно зросла кількість ударів по енергетичній інфраструктурі, і відповідно — значно збільшилася кількість повідомлень про відключення електроенергії, зокрема ті, що вплинули на енергопостачання лікарень.
З-поміж 2 261 опитаного медичного працівника 20,9% зазначили, що їхні заклади зазнали прямих атак.
Переважна більшість респондентів також повідомила про відключення електроенергії внаслідок ударів по енергетиці.
Такі випадки зафіксовані серед 97% опитаних у Дніпропетровській області, 96,2% у Київській, 93% у Львівській, 97,4% в Одеській, 98,5% у Харківській, а також 83,9% у Чернігівській області та 92% у Києві.
Моніторинг PHR та Truth Hounds показав, що щонайменше 31,7% випадків ударів по системі охорони здоровʼя були прямими атаками по лікарнях, що призвели до знеструмлення. Ще 37,8% випадків становили атаки на обʼєкти критичної енергетичної інфраструктури з впливом на заклади охорони здоров’я. Більшість із цих інцидентів сталася в найхолодніші місяці 2022—2023 років (з жовтня по квітень), а навесні 2024 року спостерігався ще один пік інцидентів.
Дані опитування показали, що 92,3% медичних працівників повідомили про перебої з електропостачанням у їхніх закладах охорони здоровʼя внаслідок атак на енергоінфраструктуру, причому 26% з тих, хто повідомив про перебої, стикалися з такими перебоями щодня.
За словами медиків, через припинення електропостачання, яке виникає внаслідок російських ракетних і дронових атак, призводить до несправності діагностичного обладнання, такого як рентгенівські апарати та МРТ, до проблем зі зберіганням ліків та біологічних зразків, таких як кров або ембріони. 83% медичних працівників зазнали підвищеного стресу, виснаження та інших труднощів через атаки на енергетичну інфраструктуру та порушення надання послуг.
Українські медпрацівники повідомили також про серйозну шкоду для здоровʼя та випадки смерті, повʼязані з відключенням електроенергії. Більшість випадків незворотної шкоди здоровʼю (11 повідомлень з 36) та смертей (7 з 20) були повʼязані з пошкодженням органів через недостатню оксигенацію — це коли пацієнти, які не можуть дихати самостійно, втрачають доступ до апаратів штучної вентиляції легень.
Також вимкнення світла приводили до випадків пошкодження органів пацієнтів через несвоєчасну операцію (8 повідомлень), несвоєчасне проведення медичних процедур (7), інші несправності життєво важливого обладнання (7), а також через відсутність діалізу (3).
Серед інших випадків смерті через відключення електроенергії — несвоєчасне проведення медичних процедур (4), інші несправності життєво важливого обладнання (4), несвоєчасне проведення хірургічних операцій (3) та відсутність діалізу (2).