Близько 3000 новорічних дерев продали наприкінці 2020-го року лісництва Сумської області. Суспільне побувало там, де вирощують ялинки та сосни, які на свята потрапляють в оселі сумчан та дізналось все про маркування, ціни та утилізацію ялинок та сосен після свят.
"Почали продавати 10-го грудня. Користуються попитом наші ялинки. Люди приїжджають з міста і навіть із сіл. Частіше купують сосну звичайну і ялинку у горщиках", – розповідає лісничий Сумського лісництва Роман Чубун.

На фото вище – майданчик для продажу новорічних дерев на території сумського лісгоспу. Потрапляють дерева на такі майданчики з плантацій. Деревцям, що на фото по 3-4 роки.
"Ростуть дуже повільно. Ми їх доглядаємо впродовж всього періоду вирощування – 5-6 років. Кожного року підстригаємо, щоб сформувати крону і трохи підживлюємо. Ялинок 4000 штук, посаджені вони були 5 років тому. Ми їх викопуємо, пересаджуємо в горщики та реалізуємо як новорічні ялинки", – розповідає лісничий піщанського лісництва Володимир Колосок.
Всього у Сумській області – 269 га таких плантацій. За 2020 рік у сумських лісгоспах додалося 32 га нових плантацій новорічних дерев. Сумський лісгосп, до прикладу, включає чотири лісництва : Сумське, Низівське, Могрицьке і Піщанське. Це – 15 га ялинок і сосен.
Маркування дерев та ціни
Зрубують для продажу дерева у віці 7-8 років. Перед реалізацією обов’язково маркують бірками, які завчасно закуповують щороку.

"Цей код унікальний, він прив’язаний до мобільного додатку. По всій Україні можна знайти, в якому лісгоспі, в якому лісництві зрубана ялинка, і правильне чи неправильне її походження", – говорить головний лісничий ДП "Сумське лісове господарство".
Цього року лісгоспи області продали 2700 дорослих дерев і 220 ялинок у горщиках. У 2020-му на ялинки в горщиках, за словами лісівників, попит значно зріс.
"Реалізацією ялинок займаються всі 12 державних лісогосподарських підприємств. У цьому році планується реалізувати орієнтовно 45 тисяч ялинок. Цінова політика: якщо взяти свіжо спиляні ялинки, орієнтовно їх ціна 60 грн за 1 метр висоти дерева", – розповідає виконувач обов'язків начальника Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства Віталій Ігнатенко.
З його слів, ялинки в горщиках коштують дорожче: від 100 до 450 грн.
Штрафи за незаконну вирубку
Новорічні дерева від крадіїв у лісах охороняють працівники лісгоспів, поліції та Держекоінспекції. Охороняють насадження 70 бригад. Поки цього року порушників не було.
"Коли ми виявимо порушника, ми зобов’язані скласти адмінпротокол за статтею 65 "Незаконна порубка лісу", який передбачає накладення штрафу від 510 до 1020 грн, а на посадових осіб – від 1020 до 2040 грн. Плюс доведеться відшкодувати збитки, завдані навколишньому природному середовищу", – зазначає інженер охорони захисту лісу Владислав Голуб.

Утилізація новорічних дерев
Після завершення свят новорічні дерева можна правильно утилізувати. Лісові господарства Сум, Охтирки, Тростянця та Ромен мають деревоподрібнюючі машини та готові переробити ялинковий товар на тріску. З 13-го січня 2021 року лісгоспи переоснастять свої ялинкові базари під пункти збору новорічних дерев, туди можна буде привезти свою ялинку чи сосну.
Що стосується дерев у горщиках, їх можна навесні висадити у відкритий ґрунт, попередньо порадившись із лісництвом.
Що відомо:
- У Сумах з 17-го грудня працюватимуть офіційні точки продажу хвойних дерев. Таких місць визначили більше 20 - у різних районах обласного центру.