Перейти до основного змісту
Axios: Ізраїль знищив дослідний центр ядерної зброї в Ірані

Axios: Ізраїль знищив дослідний центр ядерної зброї в Ірані

Військовий комплекс в Ірані
Супутниковий знімок військового комплексу Парчін в Ірані від Maxar, листопад 2022 року. Супутникове зображення (c) 2022 Maxar Technologies

У кінці жовтня Ізраїль завдав удару по Ірану, знищивши засекречений центр досліджень ядерної зброї.

Про це пише Axios з посиланням на трьох американських і двох ізраїльських чиновників.

За їхніми словами, ця атака серйозно пошкодила зусилля Ірану за останній рік з відновлення досліджень у галузі ядерної зброї.

Зазначається, що удар був спрямований на об'єкт, який раніше вважався неактивним, але тепер його руйнування значно вплинуло на іранські дослідження. Один з колишніх ізраїльських чиновників зазначив, що було знищено складне обладнання, яке використовувалося для створення пластичних вибухових речовин, необхідних для ініціації ядерного пристрою.

Одним з об'єктів ізраїльського удару 25 жовтня була установка "Телеган 2" в комплексі Парчін, приблизно за 30 км на південний схід від Тегерана. Ця установка була частиною іранської програми ядерної зброї "Амад" до її зупинки у 2003 році. Інститут науки та міжнародної безпеки зазначив, що об'єкт використовувався для випробувань вибухів, необхідних для ядерних пристроїв. Супутникові знімки після удару показали, що будівля "Телеган 2" була повністю знищена.

Як пише видання, американські та ізраїльські чиновники зазначили, що нещодавня активність на цьому об'єкті була частиною іранських зусиль, які могли бути використані як для розробки ядерної зброї, так і як прикриття для цивільних досліджень.

"Це була наукова діяльність, яка могла підготувати ґрунт для виробництва ядерної зброї. Це була дуже секретна річ, відома лише невеликій частині іранського уряду", — сказав один з американських чиновників.

Американські та ізраїльські розвідки ще на початку року виявили активність в Парчіні, яка включала комп'ютерне моделювання, металургійні та вибухові дослідження, що могли бути використані для створення ядерної зброї.

Наступного тижня рада керівників МАГАТЕ проведе зустріч і, ймовірно, голосуватиме за резолюцію про осуд Ірану через його недостатню співпрацю з ядерним наглядом ООН. Іран попередив, що може обмежити співпрацю з МАГАТЕ у відповідь.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі відвідав Іран напередодні засідання ради. Арагчі зазначив, що Іран готовий до переговорів з Францією, Німеччиною і Великою Британією щодо ядерної програми, але "не готовий вести переговори під тиском і залякуванням".

Загострення конфлікту на Близькому Сході

Останнім часом відбувається ескалація конфлікту на Близькому сході. Спершу — вибухи пейджерів, рацій та радіоприймачів "Хезболли". Потім — ураження Ізраїлем понад 100 ракетних установок угруповання на півдні Лівану та удар по Бейруту, де загинув Ібрагім Акіл та інші командири "Хезболли", а також цивільні. "Хезболла" відповідає запусками ракет по Ізраїлю.

28 вересня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) офіційно заявила про загибель лідера і одного із засновників "Хезболли" Хасана Насралли під час удару по Бейруту 27 вересня. Угруповання офіційно підтвердило загибель лідера руху Насралли.

29 вересня ЦАХАЛ повідомив про ліквідацію командувача підрозділу превентивної безпеки члена Центральної ради "Хезболли" Набіля Каука.

1 жовтня армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) розпочала наземну операцію "Стріли півночі" на півдні Лівану. Там почалися рейди проти обʼєктів та інфраструктури угрупування "Хезболла".

Ввечері того ж дня Іран здійснив масований обстріл Ізраїлю. У місії Ірану в ООН заявили, якщо Ізраїль наважиться відповісти, то отримає "нищівні" наслідки й назвали цей ракетний удар "законною та раціональною відповіддю сіоністському режиму" на "напади на іранських громадян" та посягали на суверенітет Ірану.

Топ дня

Вибір редакції

На початок