Україна терміново потребує допомоги союзників, оскільки керівник РФ Володимр Путін використає зиму як зброю та намагатиметься зруйнувати українську енергосистему. Тому країни НАТО повинні посилити підтримку України, в тому числі за допомогою протиповітряної протиракетної оборони для захисту критичної інфраструктури.
Про це Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив на брифінгу після інспекції навчань НАТО в Латвії.
“Наша підтримка України — це правильний крок, який допоможе їй перемогти як незалежній і суверенній державі. Це також правильно для нашої власної безпеки”, — сказав Рютте.
Рютте також привітав непохитну підтримку України з боку Латвії, яка надає їй військову техніку, боєприпаси і тренування.
Він додав, що Латвія завжди може розраховувати на НАТО, а НАТО завжди може розраховувати на Латвію.
Говорячи про навчання в Латвії на рівні 1-ї бригади “Resolute Warrior”, Рютте сказав, що за допомогою таких навчань НАТО тримає себе в готовності до будь-чого.
“Вони дають нашим військам досвід спільної роботи, і ми могли побачити це в реальних діях. І вони зроблять нас більш готовими стримувати будь-яку агресію і демонструвати нашу здатність захищати усіх членів Альянсу”, — зазначив Генсек Альянсу.
Рютте також подякував Латвії за проведення навчань, а також за те, що країна витрачає понад 3% ВВП на оборону.
“Наступного року ви плануєте зробити ще більше. Нам потрібно більше видатків на оборону і нам потрібно збільшити оборонне виробництво в усьому Альянсі для того, щоб мати потрібні сили і засоби, а також для того, щоб мати необхідні можливості для захисту наших людей”, — сказав Рютте.
Говорячи про завдання Альянсу, Рютте сказав, що є кілька великих питань, які слід обговорити протягом наступних місяців. Перш за все, за його словами, союзники повинні переконатися, що Україна переможе і що Путін не переможе в Україні. Це абсолютний пріоритет номер один.
Ще однією проблемою Рютте назвав, що наразі члени НАТО в Європі витрачають на оборону 2%, і цього недостатньо. Тому потрібно буде провести дебати про те, щоб витрачати більше. І ще одне велике питання — це оборонне виробництво. На даний момент, за його словами, виробляється недостатньо.
“Ми повинні робити більше для поповнення наших запасів, щоб переконатися, що ми готові протистояти будь-якому супротивнику. Тому ці два питання — оборонні витрати і оборонне виробництво, і все це у співпраці з нашими партнерами, ЄС, а також в Індо-Тихоокеанському регіоні, включаючи Японію, Південну Корею, Австралію, Нову Зеландію, південні країни-сусіди, — є надзвичайно важливими. Оборонні витрати і нарощування оборонного виробництва — це те, що ми повинні зробити”, — сказав Рютте.