Перейти до основного змісту
Упродовж кількох років планується модернізація понад 800 харчоблоків у школах — Шмигаль

Упродовж кількох років планується модернізація понад 800 харчоблоків у школах — Шмигаль

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на форумі "Україна 2024. Незалежність", Київ, 27 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

Кабмін упродовж кількох років працюватиме над модернізацією понад 800 харчових блоків у школах, а також над створенням 12 фабрик-кухонь.

Про це розповів прем'єр-міністр Денис Шмигаль на Європейському регіональному форумі шкільного харчування, передає кореспондентка Суспільного.

"На майбутнє ми маємо амбітні плани. У 2025-2027 роках плануємо модернізувати понад 800 харчоблоків та створити 12 фабрик-кухонь, які доставлятимуть їх до цілої низки шкіл та дітей. Пілотний проєкт такої фабрики реалізований у Бучі на Київщині", — сказав він.

Також прем'єр поінформував про перебіг реформи шкільного харчування. Він зауважив, що минулого року уряд затвердив відповідну стратегію та визначальний дорожню карту змін до 2027 року, де опорними точками є надійне фінансування, оновлення інфраструктури, підготовка кадрів та постійна комунікація щодо здорового дитячого харчування.

За словами Шмигаля, реформа обґрунтовується на трьох напрямках. Перший — це охоплення якнайбільшої кількості дітей.

"Станом на сьогодні 1,8 млн учнів шкіл забезпечені харчуванням, з них близько половини харчуються безплатно гарячими сніданками або обідами за кошти, які надає держава. З цього навчального року безплатне гаряче харчування доступне для всіх учнів початкових класів. Для цього у 2024 році уряд спрямував на місце 2 млрд грн", — нагадав він.

Щодо другого напрямку забезпечення збалансованого та якісного харчування Шмигаль зазначив, що вже здійснена робота з формування шкільного меню, в основі якого — "харчування для здоров’я та інклюзивності". Йдеться про врахування особливих дієтичних потреб кожної дитини.

"Відображаються зміни в закупівлі продукції. Орієнтуємося на локальних виробників, таким чином стимулюємо фермерство та підприємництво", — додав очільник уряду.

Розвиток інфраструктури здорового харчування Шмигаль назвав третім напрямком. Він зауважив, що зараз реалізуються 172 об’єкти, які "створюють комфортні умови приготування та харчування" для понад 150 тисяч учнів.

"Здійснюємо планомірну модернізацію харчоблоків у школах, які до цього десятиліттями не оновлювалися. 1,5 млрд гривень ми відділили на капітальний ремонт шкільних їдалень та на закупівлю сучасного обладнання для них", — додав він.

Що відомо про Стратегію реформування системи шкільного харчування

Реформа шкільного харчування стартувала у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Того ж року Кабмін ухвалив Постанову про план заходів із реформування системи шкільного харчування.

У 2023 році уряд затвердив Стратегію реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки. За словами Зеленської, затверджена стратегія має стати дорожньою картою реалізації реформи для всіх її учасників — від центральних органів виконавчої влади до представників органів місцевого самоврядування. Громади на її основі можуть розробити власні стратегії для змін на місцях.

Цілями затвердженої стратегії є, зокрема, підвищення фінансової й інституційної спроможності громад, відновлення і модернізація кухонь та їдалень, дотримання вимог системи безпечності НАССР. Також передбачається розвиток кадрового потенціалу і підвищення кваліфікації кухарів закладів освіти, запровадження нових норм харчування та меню, формування культури здорового харчування в Україні.

Відповідно до реформи, школи зможуть обирати модель харчування із запропонованих:

  • базові кухні працюватимуть усередині закладів освіти, як це відбувалося раніше;
  • опорна кухня теж функціонує всередині школи, але тут можуть готувати страви й для навколишніх закладів, де неможливо організувати кухню або ж це економічно невигідно;
  • фабрика-кухня — нова для України модель організації харчування, коли для приготування страв використовують потужності окремого підприємства, і вони забезпечують їжею школи чи дитсадки цілої громади.

Топ дня

Вибір редакції

На початок