Арбітражна комісія визнала незаконною заборону експорту лісу-кругляка з України

Арбітражна комісія визнала незаконною заборону експорту лісу-кругляка з України

Арбітражна комісія визнала незаконною заборону експорту лісу-кругляка з України
. Суспільне

Європейський союз виграв арбітраж Арбітраж — це термін, що може використовуватися в одному з таких значень: Арбітраж як спосіб вирішення спорів — розв'язання спорів недержавними арбітрами з винесенням рішення, обов'язкового для сторінз Україною в рамках Угоди про асоціацію щодо суперечки про експорт лісу-кругляка з України. Тепер Україна повинна негайно зняти заборону на експорт всієї необробленої деревини, що була введена у 2015 році.

Як повідомляє пресслужба Єврокомісії, спеціальна арбітражна комісія встановила, що українська заборона на експорт всієї необробленої деревини несумісна з Угодою про асоціацію між ЄС і Україною. Отже, очікується, що Україна скасує заборону на експорт якомога швидше. Це рішення завершує першу в історії торговельну суперечку ЄС в рамках двосторонньої угоди.

У Єврокомісії нагадали, що Брюссель підтримує Україну у різних проєктах, зокрема й тих, що пов’язані з експлуатацією природних ресурсів, а також державним управлінням та сталим управлінням лісами. Утім, у Єврокомісії зазначили, що загальна заборона України на експорт, яка була введена у 2015 році на всю необроблену деревину, "не відповідає жодній із цих законних цілей". Відповідно, це порушує Угоду про асоціацію між ЄС і Україною, яка прямо забороняє експорт.

Разом з тим у суді підтвердили, що Україна має право на обмеження експорту необробленої деревини за певних обставин, але чинна заборона має бути скасована.

Заступник міністра з питань розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Качка заявив, що "арбітри визнали, що Україна може і має право обмежувати експорт лісу за певних обставин".

"Так, чинна заборона експорту 2005 року визнана судом повністю правомірною. Водночас арбітри визнали, що заборона 2015 року має бути скоригована з урахуванням повного права України регулювати цю сферу діяльності відповідно до статей 290 та 293 Угоди про асоціацію", – наголосив він і додав, що коригувати законодавство потрібно буде у співпраці з ЄС.

З чого почався арбітраж України з ЄС

У квітні 2015 року Верховна рада ухвалила закон, яким на 10 років заборонила експорт необробленої деревини з метою боротьби з незаконною вирубкою карпатських лісів. Водночас Європейський союз вимагав скасування цього мораторію, через який Єврокомісія відмовилася надавати Україні транш на суму 600 мільйонів євро.

П'ятий президент Петро Порошенко обіцяв скасувати мораторій, утім потім повернув до Ради законопроєкт №5495 "Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів".

Після цього Україна та ЄС домовилися залагодити питання шляхом арбітражу. 28 січня 2020 року було створено Арбітражну групу для вирішення спору між Україною та ЄС про заборону експорту необробленої деревини. Це сталося вперше в історії країн-підписантів угоди про асоціацію з Євросоюзом.

На початок