Перейти до основного змісту
"Це не було несподіваним": експерти про розпад коаліції Німеччини і на що чекати Україні

"Це не було несподіваним": експерти про розпад коаліції Німеччини і на що чекати Україні

Ексклюзивно
Крістіан Лінднер після звільнення
Лідер Вільної демократичної партії Німеччини Крістіан Лінднер спілкується з пресою наступного дня після того, як канцлер Олаф Шольц звільнив його з посади міністра фінансів, Берлін, 7 листопада 2024 року. Getty Images/Sean Gallup

Співробітник Глобального інституту публічної політики (GPPі) в Берліні Ніклас Бальбон та аналітик DW і політичний оглядач Олександр Голубов розповіли Суспільному, що розпад німецької коаліції не був несподіваним. Лишається відкритим питання, що вибори до парламенту відбудуться після березня, чи вотум недовіри канцлеру Олафу Шольцу оголосять раніше. Також експерти висловили думки, як це може вплинути на підтримку Україні.

Про це Ніклас Бальбон та Олександр Голубов говорили в коментарі журналісткам Суспільного.

Очікуваний розвал

Бальбон сказав, що розпад уряду ФРН — драматична подія, але не зовсім несподівана. Коаліція В Німеччині була строкатою і тривалий час намагалася конструктивно працювати разом.

"Фіскальна політика часто була в центрі конфліктів всередині коаліції, тож не дивно, що зараз вона також стоїть в центрі розпаду коаліції", — зауважив він.

Тієї ж думки і Голубов. Єдиним цікавим моментом він назвав лише те, що це сталося в день підсумків виборів у США.

Про кризу, за словами Олександра, свідчать декілька факторів. По-перше, приводом кризи став документ, який нібито секретно підготував лідер "Вільних демократів" Крістіан Лінднер. Там йшлося передусім про бюджет, про певні, на його думку, важливі реформи, як-от скорочення податків, соціальних виплат тощо. Є певна категорія німців, які не вважають, що великі соціальні видатки — це добре. До цієї категорії в цьому разі й зверталася партія Лінднера. Однак його документ сплив у пресі, і його дуже активно почали обговорювати.

"Ще один важливий момент [який свідчить про кризу] — поведінка самого канцлера, який раптом занепокоївся допомогою України і казав, що він довго тримав коаліцію докупи. Але він фактично нічого не мав досі проти обрізання прямої бюджетної допомогти саме з німецького бюджету, це важливий момент. А тут раптом йому впоперек горла стали вільні демократи, які не дозволили йому допомогти стражденному українському народу", — каже політичний оглядач.

Коли будуть вибори

На думку експерта, канцлер Олаф Шольц зараз має всі карти на руках. Юридично він має право просити німецький Бундестаг про вотум довіри, якщо ж висловлять недовіру, це буде передумовою для дострокових виборів парламенту.

"Залишається відкритим питання, чи зможе Шольц протистояти політичному тиску, щоб не провести вотум довіри раніше. Якщо зможе, то голосування відбудеться лише в січні, а це означає, що нові вибори відбудуться не раніше березня. До того часу Шольц очолюватиме де-факто уряд меншості", — пояснив Ніклас Бальбон.

Водночас тепер Шольцу потрібно шукати голоси в опозиції для будь-якого рішення, прийнятого в Бундестазі. Таким чином опозиція може або саботувати будь-які нові закони, або тиснути на уряд, щоб він пішов на законодавчі поступки.

"Найголовніше, залишається незрозумілим, чи зможе коаліція ухвалити будь-який новий бюджет без більшості в парламенті. Без цього її робота буде дуже ускладнена", — додав фахівець GPPі.

Голубов сказав, що всі політичні гравці Німеччини діють із чіткою впевненістю, що будуть перевибори. Фактично, політичні партії зараз провадили не політику, а передвиборчу кампанію, каже експерт. Тому ніхто не буде сперечатися, питання лише в тому, коли вибори відбудуться.

"Шольц зараз хоче виграти час і Зелені, і Ліберали будуть не проти цього аби трошки пограти в передвиборчу кампанію. Опозиція, яка не заплямована буттям у чинній владі, наполягатиме на тому, що вибори мають бути якомога швидше. Але сам процес запрограмований так, що тактично вплив на те, коли будуть вибори, мають соціал-демократи. Бо Президентом зараз є Штайнмаєр, він соціал-демократ, канцлером є Олаф Шольц, відповідно Олаф Шольц буде вирішувати коли буде вотум недовіру уряду", — говорить пан Олександр.

На його думку, на виборах більшість отримають Християнські демократи і знову формуватимуть трипартійну коаліцію, бо не наберуть достатньо мандатів. "Є величезний шанс, що однієї партії буде недостатньо тобто умовно кажучи, залежно від відсотків це можуть бути соціал-демократи чи Зелені, чи Вільні демократи", — каже аналітик і додає, що права партія "Альтернатива для Німеччини" навряд здобуде більшість.

Допомога Україні

Бальбон вважає, що після розпаду коаліції політика Німеччини щодо України стане більш непередбачуваною, хоча й зарано говорити, позитивними будуть наслідки чи негативними.

За позитивного сценарію Шольц очолює уряд меншості, і він може визначити Україну як сферу консенсусу з Християнсько-демократичним союзом (ХДС) і Християнсько-соціальним союзом (ХСС), і рішення все ще ухвалюватимуться під його керівництвом.

"Якби це було так, то це могло б збільшити ймовірність отримання більшої підтримки, оскільки ХДС і ХСС виступають за", — каже експерт.

Існує, однак, і негативний сценарій: якщо вибори відбудуться в березні, і Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) вирішить, що хоче проводити кампанію з "мирною" політикою, яка наголошує на переговорах щодо постачання зброї, то Шольц, ймовірно, не буде наполягати на більшій підтримці України, додає Ніклас Бальбон.

А от Олександр Голубов не думає, що зміни в Німеччині означають турбулентність і складний період для України.

"Бо Шольц буде продовжувати урядувати. Зелені будуть так само в уряді. Принаймні, частина німецьких політиків, які сильно підтримують Україну, залишиться в уряді. Це означатиме, що бюджет на 2025 рік зараз не прийнятий це означатиме, що він збережеться без змін на наступний рік. Процедура тут дуже проста Якщо німецький уряд і парламент не ухвалюють бюджет, він без змін переходить у наступний рік", — каже аналітик.

За його словами, є варіант, що Росія і Китай зараз почнуть активно обробляти німецьке населення за допомогою соціальних мереж, які вони контролюють.

"Але я не думаю, що цей вплив буде максимально критичний. (...) Авжеж нам було б добре мати дуже впевнений, стабільний уряд який підтримує на 100% Україну, готовий віддати всі гроші і розуміє вагу війни для безпеки Східної Європи, Центральної Європи, усієї Європи. Але, на жаль, маємо те, що маємо. Це не найгірша ситуація. Тут можливі зміни, але не такі масштабні, як це зараз можемо очікувати з США", — підсумував Голубов.

Що відомо про відставку Лінднера з посади голови Мінфіну

6 листопада стало відомо, що канцлер Німеччини Олаф Шольц вирішив звільнити міністра фінансів Крістіана Лінднера – лідера Вільної демократичної партії, яка входить до урядової коаліції. В урядовій коаліції точилася суперечка про економічну та фінансову політику.

Лінднер запропонував партнерам по коаліції погодитись на проведення в країні дострокових парламентських виборів на початку 2025 року. У такому разі, як пишуть ЗМІ, він був би готовий піти на ухвалення додаткового бюджету Німеччини на 2024 рік і залишитись у складі перехідного Кабінету міністрів до проведення парламентських виборів та формування нового федерального уряду Німеччини. У відповідь канцлер Олаф Шольц оголосив про звільнення Лінднера.

Після звільнення Лінднера двоє міністрів від FDP подали прохання про відставку президентові ФРН. Президент Франк-Вальтер Штайнмаєр повідомив, що задовольнить їх.

Без вільних демократів у коаліції нема більшості в Бундестазі. 15 січня 2025 року Шольц поставить питання про довіру уряду у парламенті.

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр заявив, що розпад урядової коаліції не є кінцем світу, і висловив готовність розпустити Бундестаг, щоб розчистити шлях до позачергових парламентських виборів у Німеччині.

Reuters з посиланням на джерела в бюджетному комітеті Бундестагу повідомило, що Німеччина зможе надати Україні більшу частину з обіцяних раніше 4 мільярдів євро навіть, якщо бюджет на 2025 рік не буде ухвалено вчасно на тлі розпаду урядової коаліції.

Топ дня

Вибір редакції

На початок