Перейти до основного змісту
Сто західних високопосадовців закликали Європу не допустити угоди з РФ після виборів у США

Сто західних високопосадовців закликали Європу не допустити угоди з РФ після виборів у США

Зеленський і Трамп у США, 2024 рік
Мешканці Нью-Йорка беруть участь у достроковому голосуванні на виборчій дільниці в Метрополітен-музеї 3 листопада 2024 року в Нью-Йорку. Getty Images/Lokman Vural Elibol/Anadolu

Сто західних високопосадовців — колишніх дипломатів, керівників розвідки, військових керівників тощо — написали відкритого листа. Там закликають уряди країн Заходу підтримувати Україну незалежно від результатів виборів президента США.

Лист був підписаний 3 листопада й оприлюднений на сайті аналітичного центру Ініціатива демократичної стратегії (DSI).

Зокрема, там порівнюють можливі сценарії розвитку з Мюнхенською угодою 1938 рокуУгода, підписана в Мюнхені 30 вересня 1938 року прем'єр-міністром Британії Невілом Чемберленом, прем'єр-міністром Франції Едуаром Даладьє, главою Третього Райху Адольфом Гітлером та прем'єр-міністром Італії Беніто Муссоліні. Там без участі представників Чехо-Словаччини обговорили вимогу Німеччини про передачу їй Судет. і вважають це небезпекою для Європи і НАТО.

"Посадовці зазначають, що з наближенням президентських виборів у США Україна та її партнери стикаються з подвійною стратегічною небезпекою.

Перший сценарій — якщо переможе республіканець Дональд Трамп і спробує нав'язати Україні угоду з Росією, яка зашкодить інтересам Києва та європейській безпеці.

"Це призведе до того, що Україна опиниться поза НАТО і ЄС, у стані фальшивого нейтралітету, а Європа — у дестабілізаційній геополітичній сірій зоні в самому серці континенту", — ідеться в листі.

Другий сценарій — якщо переможе демократка Камала Гарріс і її адміністрація продовжить політику "стагнації та червоних ліній", яка до цього часу стримувала можливості, за яких Україна могла б перемогти у війні проти Росії.

"За такого сценарію фаталізм ключових європейських урядів, які відмовляються вірити, що Україна може перемогти, і йдуть — в кращому випадку — лише на посилення оборони НАТО у відповідь на поразку України, може стати вирішальним всередині Альянсу, завдаючи шкоди його авторитету", — вважають підписанти.

Підписанти надали 5 пунктів обґрунтування свого листа:

  • неминучість перемоги Росії – це міф. Росія не може підтримувати свої військові зусилля на поточних рівнях після 2025 року;
  • немає надійного плану безпеки України або Європи після будь-яких домовленостей про "припинення вогню";
  • якщо Україна не переможе, це ставить під загрозу всіх її європейських союзників. Угода з РФ буде схожою на "Мінськ 3" або "Мюнхен 2";
  • шлях до української перемоги все ще існує. "Використовуючи нові військові технології, ми можемо швидко використати промисловий потенціал Європи для створення можливостей, необхідних Україні вивести з ладу російську ОПК", — кажуть високопосадовці;
  • засоби перемоги для України, яку захочуть їй дати, не вимагають підпису на рівні НАТО. Військова підтримка може бути забезпечена в коаліції за бажанням усіх, хто прагне повернути Україні її окуповані території та надати Києву реальні гарантії безпеки.

У листі є примітка, що інституційна приналежність кожного, хто підписав відкритий лист, зазначена в ньому, щоб могти ідентифікувати людину, і не означає, що відповідна установа підтримує цей відкритий лист.

Україна заявляє, що готова співпрацювати з новою адміністрацією США, хто б не переміг. Президент Володимир Зеленський говорив, що якщо підтримка від Штатів після виборів президента зменшиться, Київ розраховуватиме на себе і Європу.

У вересні на одному зі своїх передвиборчих мітингів кандидат у президенти США від республіканців Дональд Трамп назвав Володимира Зеленського "найбільшим торговцем (salesman) на землі", який з кожним приїздом до країни отримує "мільярди доларів". Серед іншого Трамп також заявляв, що у разі своєї перемоги на виборах закінчить війну в Україні протягом кількох днів. Про те, як саме він має намір це зробити, політик не розповідає.

Водночас за словами Зеленського, під час зустрічі із Трампом у Нью-Йорку, той запевнив у підтримці України в її боротьбі проти російської агресії. Зеленський зазначав, що Трамп був глибоко зацікавлений у поточній ситуації на фронті.

Чинна віцепрезидентка та кандидатка у президенти США від демократів Камала Гарріс під час зустрічі із Володимиром Зеленським заявляла, що "ніхто не зможе завершити війну без участі України".

При цьому під час зустрічей з обома кандидатами в президенти США Зеленський презентував їм план перемоги України.

Топ дня

Вибір редакції

На початок