Президентка Молдови Мая Санду оголосила про свою перемогу на виборах глави держави.
Про це пише Bloomberg.
Видання відзначає, що перемога Санду підкріплює її прагнення інтегрувати країну до Європейського Союзу до кінця десятиліття.
Перемога колишньої співробітниці Світового банку стала перевіркою стійкості проєвропейських настроїв на східному кордоні Європи. Ця перемога набуває особливого значення, адже Росія посилює зусилля, щоб зупинити зближення країн регіону з Заходом.
"Ми довели, що об'єднавшись, можемо перемогти тих, хто хотів нас зломити", — заявила Санду журналістам у Кишиневі.
Дані ЦВК Молдови
За попередніми даними Центральної виборчої комісії, Санду отримала понад 55% голосів, за підсумками підрахунку 99% голосів, випередивши свого суперника Олександра Стояногло — колишнього головного прокурора, який обіцяв зберігати тісні зв'язки з Кремлем. Він набрав попередньо 44,74%.
На закордонних дільницях Мая Санду лідирує з відривом. За результатами опрацювання 96.10% протоколів у чинної президентки 82.58% голосів, в Олександра Стояногло — 17.42%.
Водночас на території Молдови Мая Санду набрала 48,81% голосів, а Стояногло — 51,19%.
Втручання Кремля
Санду, яка прагне зміцнити зв'язки з ЄС, зіштовхується з протидією з боку Росії, яку звинувачує у втручанні в демократичний процес країни. Влада Молдови заявила про масоване втручання Москви, спрямоване на дестабілізацію виборів. Радник з нацбезпеки Санду, Станіслав Секрієру, повідомив про численні інциденти, включаючи організовані перевезення виборців та погрози вибухів на закордонних виборчих дільницях.
Санду пообіцяла продовжувати євроінтеграцію навіть на тлі розділеної громадської думки та активного спротиву з боку Росії. Два тижні тому, за результатами референдуму, молдовани підтримали вступ до ЄС з невеликою перевагою, хоча опитування перед референдумом свідчили про переважну підтримку цього кроку.
Геополітична важливість Молдови
Молдова, яка межує з Україною, перебуває в геополітично важливій зоні. Уряд Санду прагне реформувати судову систему та зміцнити економіку, щоб досягти членства в ЄС до 2030 року. Проте Росія, яка десятиліттями домінує в енергетичній і політичній сферах Молдови, намагається перешкодити країні на шляху до Заходу. США та ЄС вже звинуватили Москву у втручанні в виборчий процес Молдови.
Кандидатка на другий термін, Санду стане першою в історії Молдови главою держави, обраною вдруге загальним голосуванням. Її передвиборча кампанія зосереджувалася на європейській інтеграції та зміцненні суверенітету країни.
Перший тур президентських виборів у Молдові
20 жовтня В Молдові стартували президентські вибори та референдум щодо вступу країни в Євросоюз. Чинна президентка Молдови Мая Санду лідирувала у першому турі президентських виборів.
50,46% молдован проголосували на за вступ до ЄС. За Маю Санду — 42,45% виборців, 25,98% — за Олександра Стояногло.
Речник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано на брифінгу в Брюсселі 21 жовтня заявив, що виборча кампанія у Молдові відбулась в умовах безпрецедентного втручання Росії, яка намагалась дестабілізувати демократичний процес.