Для чого потрібен та як влаштований Офіс президента. Розповідає експерт

Для чого потрібен та як влаштований Офіс президента. Розповідає експерт

Ексклюзивно
Для чого потрібен та як влаштований Офіс президента. Розповідає експерт ukrinform.ua

Експерт з державного права Сергій Сорока в ефірі Українського радіо розповів, як влаштована адміністрація президента, на що вона впливає, та чому президентові таки варто було з’їхати з Банкової.

За словами Сергія Сороки, юридично Офіс президента є консультативним органом та не має визначати державну політику.

"Офіс президента, адміністрація президента чи секретаріат президента не є державним органом. Відповідно до Конституції, він є консультативно-дорадчим органом при президентові, який створюється президентом відповідно до бюджету. Цей орган не має права формувати ніякої державної політики", – зазначив він.

За словами експерта, юридично в Україні не існує "президентської гілки влади", проте фактично вона функціонує понад два десятиріччя.

"Це словосполучення збереглося ще з часів президента Кучми, коли Україна була президентсько-парламентською республікою. Жоден президент не хоче відмовитися від тих повноважень, які ще були за Кучми. Будь-який президент, це не стосується лише Зеленського, а й стосувалося Порошенка, і ще більше Януковича, не хочуть відмовлятися від тих повноважень", – розповів Сорока.

При цьому він зауважив, що за часів президента Віктора Ющенка найвпливовішим посадовцем президентської адміністрації був його перший помічник Третьяков, який визначав порядок денний президента, За словами експерта, схожа ситуація була й за Порошенка.

На що впливає Офіс президента

За словами експерта, кожен український президент формує власну команду. Нині штат офісу президента нараховує близько 400 працівників.

"Керівник не повинен знати все і вміти все. Ознака гарного й успішного керівника – те, яку команду фахівців він збере і наскільки вони компетентні в тих питаннях, які вони будуть розглядати", – переконаний Сорока.

При цьому експерт вважає малоймовірним те, що адміністрація може ухвалювати певні рішення замість президента.

"Президент сам має ухвалювати рішення, він має доступ і до ЗМІ, і до інтернету. Не думаю, що вже настільки можна обмежити його доступ до інформації. Не варто думати, що оточення приймає за президента рішення. Питання, що при тому потоці інформації та складності рішень, це – питання делегування повноважень і роботи команди", – вважає він.

Чи варто було переїздити

На переконання Сергія Сороки, Володимиру Зеленському варто було облаштувати іншу будівлю для свого офісу.

"Я з самого початку радив переїхати з того приміщення, яке побудоване в сталінські часи в стилі "сталінський ампір". Подивіться, які там кабінети, в тому числі президента, з позолотою. Зараз сучасний менеджмент, сучасне правління, яке вимагає зовсім іншого планування робочих місць і робочого простору. Там все застаріле", – зауважує експерт.

При цьому він не вважає, що Український дім був оптимальним місцем для нової адміністрації.

"Це теж не зовсім вдала локація, тому що там кругом дороги, немає внутрішнього двору. Але варто було підбирати локацію. Наприклад, завод Арсенал зараз перебудовується активно. Знайти подібну локацію і побудувати абсолютно новий офіс президента було б варто. Та ідея, яку вони намагалися реалізувати в Українському домі, з відкритим простором, була б дуже на часі, якщо офіс президента хоче бути офісом нового типу", – підкреслив Сорока.

На переконання експерта, у ситуації, коли люди закриті у своїх кабінетах, відсутнє відчуття єдиної команди.

"Я знаю, що зараз цілий поверх готується під структури, які будуть займатися стратегуванням. Це вже хороша новина, тому що чого в нас в країні на системному рівні немає – це стратегічне планування і стратегування. Якби президент взяв на себе ту функцію, яку зараз ніхто не виконує, то це було б дуже добре", – додав експерт.

На думку Сергія Сороки, після першого року роботи президент має зробити висновки з помилок та реорганізувати роботу своєї команди.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди