Кілька американських штатів та Федеральний уряд США подали до суду на Facebook антимонопольні позови, звинувативши компанію в антиконкурентній поведінці. Серед іншого техногіганта хочуть змусити продати Instagram і Whatsapp.
"Особисті соціальні мережі є ключовими для життя мільйонів американців. Дії Facebook щодо закріплення та збереження своєї монополії позбавляють споживачів переваг конкуренції. Наша мета - дати відсіч антиконкурентній поведінці Facebook та відновити конкуренцію, щоб інновації та вільна конкуренція могли процвітати", - зазначив Ян Коннер, директор бюро з питань конкуренції Федеральної торгової комісії, передає CNN.
Низка паралельних судових позовів зосереджені на питаннях купівлі та контролю Facebook над двома ключовими сервісами корпорації - Instagram і Whatsapp. Перший компанія Марка Цукерберга купила у 2012 році за мільярд доларів, другий - два роки потому за 19 мільярдів доларів.
Розслідування антиконкурентної поведінки проводили паралельно генеральна прокуратура Нью-Йорка та Федеральна торгова комісія США.
"Протягом майже десятиліття Facebook використовував своє домінування та монопольну владу, щоб розчавити менших конкурентів та придушити конкуренцію. Використовуючи свої величезні масиви даних і грошей, Facebook розчавив те, що компанія вважала потенційною загрозою", - заявила генеральна прокурорка Нью-Йорка Летиція Джеймс під час пресконференції 9 грудня.
Що кажуть у Facebook
У свою чергу, компанія назвала розслідування проти себе та позови "переглядом історії". У заяві Facebook наголошується, що антимонопольні органи США вже перевіряли угоди компанії з придбання Instagram і WhatsApp. Зокрема, у 2012 році комісія поглиблено вивчила угоду з купівлі Instagram та одноголосно дозволила угоду.
"Найважливішим фактом у цій справі, про який Комісія не згадує у своїй скарзі на 53 сторінки, є те, що вона дозволила ці угоди роки тому. Уряд зараз хоче змінити ситуацію, надіславши американському бізнесу моторошне попередження про те, що жоден продаж не є остаточним", - йдеться у заяві Дженніфер Ньюстед, віцепрезидентки та генеральної радниці Facebook.
Позов вимагає від компанії повідомляти державних чиновників про будь-які майбутні придбання вартістю 10 мільйонів доларів або більше.
"Instagram, який ви бачите сьогодні, це Instagram, який Facebook побудував, а не додаток, який він придбав. Facebook купив Instagram, коли у нього було близько 2% користувачів, всього 13 співробітників, ніякого доходу і практично жодної власної інфраструктури", - наголосили у компанії.
Водночас, як відзначають експерти, за цей час компанія мала можливість підготуватися до подібних позовів не тільки юридично, а й технічно: сервіси настільки серйозно інтегровані між собою, що розділити їх може бути вкрай важко.
Що відомо
- 1200 працівників Google та півтори тисячі науковців засудили звільнення з компанії чільної науковиці з питань етики штучного інтелекту Тімніти Гебру за її критику програми расової та гендерної різноманітності техногіганта.