"Між партнерами немає конфіденційності" — Зеленський про публікації в ЗМІ, що Україна просила "Томагавки"

"Між партнерами немає конфіденційності" — Зеленський про публікації в ЗМІ, що Україна просила "Томагавки"

Зеленський про "Томагавки"
Президент України Володимир Зеленський на саміті Україна – Північна Європа, Ісландія, 28 жовтня 2024 року. Офіс президента України

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що запит України на ракети "Томагавк", про що стало відомо з преси, був конфіденційною інформацією між Києвом і Білим домом.

Про це Зеленський сказав в інтерв'ю ЗМІ Північної Європи.

"Ви бачите, що зараз відбувається в ЗМІ. Вони говорили, що Україна хоче або хотіла отримати багато ракет типу «Томагавк» тощо. Але це була конфіденційна інформація між Україною та Білим домом. Як розуміти ці повідомлення? Це означає, що між партнерами немає нічого конфіденційного", — сказав президент.

Він пояснив журналістам, що в межах плану перемоги попросив міжнародних партнерів надати пакет зброї дальнього радіуса дії — за умови, що Україна використає її, лише якщо Росія не припинить війну і не припинить подальшу ескалацію.

"Я сказав, що це превентивний метод. Мені відповіли, що це ескалація", — зазначив політик.

Напередодні американське видання New York Times випустило статтю, де високопоставлений американський посадовець анонімно розповідає, що Зеленський пропонував партнерам надати Києву "пакет неядерного стримування", в межах якого Україна отримає ракети "Томагавк" дальністю до 2500 км. Цей запит був в одній з неопублікованих частин плану перемоги України. За словами чиновника, це "є абсолютно нездійсненною вимогою".

Що відомо про план перемоги України

16 жовтня президент Володимир Зеленський представив план перемоги України в українському парламенті. Він зазначив, що документ містить пункти, детально розраховані у часі, і якщо все буде йти згідно з планом, війну можна буде закінчити вже до кінця 2025 року. 17 жовтня, Зеленський презентував його на засіданні Європейської ради у Брюсселі. 23 жовтня джерело в Офісі президента повідомило Суспільному, що Зеленський доручив розробити також і внутрішній план перемоги України.

Загалом оприлюднений Зеленським план перемоги складається з п'ятьох розділів:

  1. Запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".
  2. Зміцнення оборони. Пункт включає продовження операцій на території Росії та зняття обмежень щодо ударів по її території; виведення ППО на рівень, достатній для захисту міст і сіл від російських ракет і дронів, та спільні захисні операції із сусідами країнами у Європі для їх збиття у межах доступу повітряного щита партнерів; доступ до розвідданих партнерів.
  3. Стримування. Пункт передбачає розміщення комплексного неядерного пакета стримування, який захистить від агресії Росії та звузить її можливості.
  4. Розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій.
  5. Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи. Контингент США зможуть замінити українські військові.

Другий, третій та четвертий пункти мають таємні додатки, які презентували партнерам.

Про план перемоги Україні у війні з Росією президент говорив ще наприкінці серпня. 20 вересня Зеленський уточнював, що цей план розрахований на швидкі рішення партнерів з жовтня по грудень 2024 року. Під час візиту до США він представив план обом кандидатам у президенти — Дональду Трампу та Камалі Гарріс, а також Конгресу США, і чинному главі Штатів Джо Байдену.

10 жовтня Зеленський прилетів до Лондона і зустрівся з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером. В той же день він відвідав Париж та зустрівся із президентом Франції Емманюелем Макроном. Після цього Зеленський у Римі зустрівся з італійською прем'єркою Джорджією Мелоні. 11 жовтня Зеленський у Берліні зустрічався із канцлером ФРН Олафом Шольцом. Усім політикам Зеленський представив план перемоги.

На початок