Саміт БРІКС: Путін хоче створити механізми для посилення своїх військових зусиль в Україні — ISW

Саміт БРІКС: Путін хоче створити механізми для посилення своїх військових зусиль в Україні — ISW

Саміт БРІКС: Путін хоче створити механізми для посилення війни в Україні — ISW
Банери з логотипом щорічного саміту БРІКС біля Казанського Кремля і мечеті Кул Шаріфа в Казані, Росія, 17 жовтня 2024 року. REUTERS/Alexey Nasyrov

Росія використає саміт БРІКС, який проходить у Казані з 22 по 24 жовтня, як можливість продемонструвати свої зусилля з посилення глобальних зв'язків із незахідними державами і укласти угоди і торговельні механізми, за допомогою яких вона зможе підтримати свої воєнні зусилля в Україні, пом'якшуючи вплив західних санкцій.

Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Зазначається, що тридцять шість світових лідерів, у тому числі з Китайської Народної Республіки (КНР), Індії, Південної Африки та Ірану, прибули до Казані, Республіка Татарстан, на 16-й щорічний саміт БРІКС, що проходить з 22 по 24 жовтня, під час якого Росія, ймовірно, намагатиметься створити механізми для посилення своїх військових зусиль в Україні.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, міністр торгівлі і промисловості Талібану Нуруддін Азізі, віцепрем'єр-міністр Сербії Александар Вулін, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та інші світові лідери також прибули до Казані 22 жовтня.

Зокрема, керівник Росії Володимир Путін зустрівся з президентом КНР Сі Цзіньпіном на полях саміту БРІКС, під час якої обидва лідери підкреслили “важливість багатогранних відносин між Росією і КНР”. Сі також підкреслив, що БРІКС є форматом “глобального стратегічного співробітництва”.

Путін також зустрівся з прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді та президентом ПАР Сирілом Рамафосою, з якими обговорив двосторонні відносини, створення багатополярного світового порядку та використання національних валют у взаємних торговельних розрахунках.

“Моді підтвердив необхідність пошуку “якнайшвидшого” мирного вирішення війни в Україні та підтвердив роль Індії як потенційного посередника”, — відзначили аналітики.

22 жовтня міністр закордонних справ Індії Вікрам Місрі повідомив, що Індія повернула 85 індійських громадян, які недобровільно приєдналися до російської армії, щоб воювати в Україні, і що Моді вестиме переговори з російською владою про повернення ще 20 індійських громадян під час саміту БРІКС.

Що відомо про БРІКС

БРІКС (англ. BRICS) (від англ. Brazil, Russia, India, China, South Africa — Бразилія, Росія, Індія, КНР, ПАР) — міждержавне об'єднання, геополітична група цих п'яти країн. Воно утворилося у 2006 році, ПАР приєдналася пізніше.

Група БРІКС з моменту заснування у 2006 році пройшла через дві хвилі розширення. У 2011 році до початкового складу приєдналася Південна Африка. У серпні 2023 року до об'єднання було запрошено шість нових членів, зокрема Аргентина, але наприкінці грудня вона відмовилася від вступу. П'ять нових членів — Єгипет, Іран, Об'єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія та Ефіопія — почали повноцінну роботу в БРІКС з 1 січня.

У 2024 році Росія головує в БРІКС. Путін висловив сподівання, що Сі Цзіньпін разом із китайською делегацією приїде на саміт у Казань.

Що в Україні кажуть про саміт

Міністерство закордонних справ України засудило рішення Гутерреша, коли той прийняв запрошення на БРІКС до Казані від Путіна. МЗС вважає, що це шкодить репутації ООН.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очільник Кремля Володимир Путін на саміті БРІКС запропонує своє бачення закінчення війни. За словами Зеленського, для Путіна цей захід — засіб показати, що Росія не ізольована від світу, а також спроба Росії влаштувати власний перший саміт миру.

На початок