У США 20 жовтня помер турецький громадський та релігійний діяч Фетхуллах Ґюлен. Він колись був соратником теперішнього президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, але потім їхні погляди розійшлися, а Ердоган звинуватив Ґюлена в спробі державного перевороту у 2016 році.
Про це повідомляють Reuters та BBC.
Ґюлену було 83 роки. Він помер у неділю, 20 жовтня, ввечері в лікарні Сполучених Штатів Америки, де перебував на лікуванні.
Ґюлен з дитинства вивчав Коран, його шлях як священнослужителя почався у 1959 році, коли він став імамом в місті Едірне на північному заході Туреччини. Пізніше він очолив неформальну мережу ісламу, яка поширювалася через освіту, бізнес, ЗМІ та державні установи, надаючи його прихильникам великий вплив. Мережа набула популярності й за межами Туреччини, в тюркських спільнотах Центральної Азії, Балкан, Африки та країн Заходу.
Ґюлен був близьким соратником Ердогана та його партії, та в грудні 2013 року між ними виникли суперечки — коли стало відомо про корупційні розслідування проти міністрів і чиновників, наближених до політика.
Із 1999 року Ґюлен жив в еміграції в Штатах.
Ердоган вважає його відповідальним за спробу перевороту 2016 року, під час якої війська захопили військові літаки, танки і гелікоптери. Тоді загинули 250 людей, а після цих подій турецька влада закрила осередки мережі Ґюлена в країні. Також тоді щонайменше 77 000 людей були заарештовані, а 150 000 державних службовців, включно з учителями, суддями та армійцями, відсторонені
Ґюлен заперечував свою причетність до путчу, але Туреччина вимагала його екстрадиції.
Діяч засуджував те, що Ердоган нібито посилив свою владу в Туреччині та підвладнив медіа. Ґюлен порівнював президента з диктатором. Він закликав тодішню адміністрацію президента США Дональда Трампа та європейські уряди зробити більше для заохочення відновлення політичних свобод у Туреччині.