Серед союзників по НАТО триває дискусія щодо запрошення України до Альянсу, на даний момент консенсусу немає.
Про це на брифінгу 17 жовтня повідомив представник Білого дому, відповідаючи на запитання щодо плану перемоги України, першим пунктом якого є запрошення України в НАТО.
“Серед членів НАТО ведеться дискусія щодо запрошення. Наразі немає консенсусу щодо того, щоб запропонувати Україні запрошення. Але, як ви знаєте, на саміті НАТО кілька місяців тому — у липні, в середині липня — усі 32 члени Альянсу підтвердили, що Україна перебуває на незворотному шляху до членства. Отже, питання полягає в тактиці того, як заохотити цей шлях і як досягти консенсусу щодо наступних кроків”, — йдеться у відповіді старшого представника адміністрації Байдена.
Представник Білого дому додав, що головне для Сполучених Штатів і президента Джо Байдена полягає в тому, щоби поставити Україну в позицію сили.
“Ми хочемо, щоб вона перемогла у цій війні. І ми повинні дати їй необхідні для цього можливості. Але ми не можемо зробити це поодинці. Ми маємо зробити це з нашими партнерами та союзниками, тому президент Байден закликав до Рамштайнського саміту або зустрічі на рівні лідерів того, що формально називається Контактною групою з питань оборони України”, — сказав представник адміністрації Байдена.
За словами посадовця, відкладена зустріч, швидше за все, відбудеться наступного місяця, у листопаді.
“Я не маю дати, щоб оголосити вам, але ми плануємо провести цю зустріч наступного місяця”, — сказав представник Білого дому.
У четвер, 17 жовтня, президент України Володимир Зеленський на засіданні Європейської ради у Брюсселі представив план перемоги України над Росією.
Напередодні Зеленський представив план перемоги в українському парламенті. Він зазначив, що документ містить пункти, детально розраховані у часі, і якщо все буде йти згідно з планом, війну можна буде закінчити вже до кінця 2025 року.
Загалом оприлюднений Зеленським план перемоги складається з п'ятьох розділів:
- Запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".
- Зміцнення оборони. Пункт включає продовження операцій на території Росії та зняття обмежень щодо ударів по її території; виведення ППО на рівень, достатній для захисту міст і сіл від російських ракет і дронів, та спільні захисні операції із сусідами країнами у Європі для їх збиття у межах доступу повітряного щита партнерів; доступ до розвідданих партнерів.
- Стримування. Пункт передбачає розміщення комплексного неядерного пакета стримування, який захистить від агресії Росії та звузить її можливості.
- Розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій.
- Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи. Контингент США зможуть замінити українські військові.
Другий, третій та четвертий пункти мають таємні додатки, які презентували партнерам.