7 жовтня 2023-го ХАМАС атакував Ізраїль з Сектору Гази та захопив десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав контртерористичну операцію. Відтоді, за рік, війна масштабувалася: ЦАХАЛ (армія Ізраїлю) проводить сухопутну операцію проти "Хезболли" у Лівані. Хусити — угрупування в Ємені, що підтримує ХАМАС, — атакує у Червоному морі судна країн, що допомагають Тель-Авіву. Іран обстрілює Ізраїль. Та у цьому тексті Суспільне розповідає про те, з чого усе почалося — про Газу, якою вона є після року війни та що чекає цю територію у найближчому майбутньому.
Далекий і небезпечний дім
"Раніше я жила навпроти нового порту Гази. У мене був гарний вид на море. Щоранку прокидалася, йшла на роботу, потім зустрічалася з друзями — звичайне життя, наскільки це можливо", — пригадує палестинка Руба Аккіла життя в анклаві до 7 жовтня минулого року.
Тоді ХАМАС атакував Ізраїль. Загинуло понад 1200 людей, близько 250 опинилися у полоні бойовиків — не лише ізраїльтяни, а й іноземці. У відповідь Ізраїль почав контртерористичну операцію.
За рік палестинське міністерство охорони здоровʼя, яке підконтрольне ХАМАС, заявило, що загалом в Секторі Гази загинула понад 41 тисяча мешканців анклаву (з цими даними погоджується також ООН та Amnesty International, — ред.). З них — понад 11 тисяч діти, та більше ніж 6 тисяч — жінки. За оцінками агентства ООН, яке координує гуманітарну допомогу, протягом останнього року війни близько 90% населення Гази принаймні один раз примусово перемістили.
Руба Аккіла — одна з тих, кому довелося виїхати. Вона це зробила у лютому 2024-го. Каже, її дядько, двоюрідні брати й сестри та найкращий друг загинули під обстрілами. "Ми розуміємо, що світ просто спостерігає, що ми самотні в боротьбі. Ми як цивільні знали, що всі є мішенню. Подекуди людей просять поїхати — навіть якщо під їхніми будинками немає тунелів ХАМАС. Бо попри це, ваш дім все одно під прицілом", — говорить вона.
У вересні прокурор міжнародного кримінального суду Карім Хан вимагав видачі ордерів на арешт премʼєра Ізраїля Беньяміна Нетаньяху, міністра оборони країни Йоава Галанта, а також трьох лідерів ХАМАС. Ізраїльське керівництво Хан звинувачував у атаках на цивільних та перешкоджанні постачанню гуманітарної допомоги — але далі звинувачень ця справа поки не пішла.
Що зараз відбувається в Газі
За даними Супутникового центру ООН, майже 230 тисяч одиниць житла у Газі пошкоджено або зруйновано, знищено 68% доріг. За даними міжнародного обʼєднання Oxfam, яке бореться з бідністю, лише 17 із 36 лікарень Гази лишаються частково функціональними. В них нестача палива, медичних засобів і чистої води. "Вас лікують лише якщо ви у критичному стані. Буває, що люди їдуть до лікарень із власним пальним для генераторів, аби обладнання працювало", — каже Руба Аккіла.
"Тактика ізраїльської армії — прокласти коридори, зокрема, через населені пункти. Там, де вони пройшли, — випалена земля. Вони розбили територію на сектори та один за одним їх зачищають. Точніше, практично завершили зачистку. По факту, Ізраїльська армія контролює Сектор Гази та допускає туди гуманітарні організації", — пояснює Суспільному Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень.
Німрод Горен, старший науковий співробітник у справах Ізраїлю Інституту Близького Сходу говорить, що ізраїльський контроль найсильніший у стратегічних частинах Гази — біля її кордонів. В тому числі йдеться і про так званий Філадельфійський коридор — між Газою та Єгиптом. Він, як наполягав Нетаньягу, є головним маршрутом, через який іранці постачали ХАМАС зброю, що й дозволила угрупованню атакувати Ізраїль 7 жовтня 2023-го. Важливий для Ізраїлю і коридор Нецарім. Він проходить посередині Гази, відсікаючи північ анклаву від півдня.
"Але в інших частинах Гази немає реальної влади та органів управління (ні з боку ХАМАС, ні з боку Ізраїлю — ред). ХАМАС пробує відновити в них свій потенціал. Ізраїль намагається цьому завадити", — каже Горен.
Що буде з Газою далі
6 жовтня 2024-го армія Ізраїлю розпочала нову наземну операцію на півночі Сектору, аби "перешкодити ХАМАС відновити позиції в цьому районі". Німрод Горен припускає, цілі Ізраїлю можна поділити на два основні пункти. По-перше, повернення заручників, яких під час атаки 7 жовтня 2023-го захопив ХАМАС. У полоні бойовиків досі перебувають близько сотні з них.
Другий аспект — знищення потужностей ХАМАС. Значною мірою це вже вдалося, каже Горен: Ізраїль стверджує, що вбив близько 17 тисяч бойовиків, розбив більшість батальйонів ХАМАС та знищив його ключових керівників. Розвідка США говорить, що ХАМАС втратив 30-35% своїх бійців. Але угруповання продовжує вербувати бойовиків і все ще зберігає можливість протистояти Ізраїлю, свідчать дані ACLED — незалежної міжнародної організації, яка збирає дані про збройні конфлікти у світі.
Питання, яке майбутнє чекає на Газу, досі відкрите. США вважають, що оптимальним сценарієм є так зване "рішення про дві держави"Рішення про створення двох держав стало основою мирного процесу, який підтримувався США. Він розпочався угодами Осло 1993 року, підписаними Ясіром Арафатом з Організації визволення Палестини (ОВП) і прем’єр-міністром Ізраїлю Іцхаком Рабіном (two-state solution). Йдеться про співіснування двох країн — Ізраїлю та Палестини, чіткі кордони яких поки є предметом дискусій.
Позицію США підтримують не лише західні союзники. Так Саудівська Аравія теж виступає за дві держави. На зустрічі цьогорічної Генеральної асамблеї ООН принц Фейсал бін Фархан, міністр закордонних справ Саудівської Аравії, оголосив про створення міжнародної коаліції для просування цього рішення. А наприкінці вересня Саудівська влада пообіцяла поновити фінансову підтримку Палестини.
Ізраїльський уряд такий сценарій відкидає: у липні цього року Кнесет ухвалив резолюцію: палестинська держава "в серці землі Ізраїль створить небезпеку для існування Ізраїлю та її громадян". Нетаньягу наголошував, що країна готова воювати до остаточної перемоги над ХАМАС та засудив заклики США до створення Палестинської держави після завершення конфлікту в Газі.
Але у цьому не всі підтримують Нетаньягу, каже Горен: "Є й чимало ізраїльтян, які прагнуть іншого сценарію, що більше відповідає плану американців: дозволити закріпитися Палестинській адміністрації на основі підтримки рішення про створення двох держав. Повернути їй контроль над Сектором Гази після того, як ХАМАС вигнав її звідти 17 років тому".
Дослідження, яке проводив у березні та квітні американський Pew Research Center показало, що 35% ізраїльтян вважають, що є спосіб для мирного співіснування Ізраїлю та палестинської держави.
На думку Сергія Данилова, багато факторів, які можуть вплинути на ймовірні сценарії майбутнього Гази, лежать поза Сектором. Зокрема: чи буде й далі масштабуватися війна на Близькому сході: "Якщо не буде регіональної війни, Ізраїль спробує сформувати адміністрацію, спираючись на місцеві клани. Тобто, по факту вона буде маріонетковою".
Але у цього сценарію є побічний ефект, пояснює Данилов — наслідки операції Ізраїлю в Газі виявилися надто нищівними для тамтешніх цивільних, тож підтримка збройної боротьби з Ізраїлем зросла, і на місце ХАМАС може врешті прийти інша сила, яка зможе організувати збройний опір Ізраїлю.