Сполучені Штати повною мірою віддані безпеці Ізраїлю та підтримують право єврейського народу захищатися від нападів ХАМАСу, Хезболли, хуситів та Ірану.
Про це йдеться у заяві президента США Джо Байдена у річницю нападу ХАМАСу на Ізраїль.
Він нагадав, що внаслідок атаки 7 жовтня 2023 року, було вбито 1200 людей, включаючи 46 американців; 250 людей, у тому числі 12 громадян США, було взято в заручники.
Байден зазначив, що став першим американським президентом, який відвідав Ізраїль під час війни.
"Тоді я дав зрозуміти народові Ізраїлю: "Ви не самотні". Через рік ми з віцепрезиденткою Гарріс, як і раніше, повністю віддані безпеці єврейського народу, безпеці Ізраїлю та його праву на існування. Ми підтримуємо право Ізраїлю захищатись від нападів Хезболли, ХАМАС, хуситів та Ірану", — йдеться в заяві.
Президент США наголосив, що минулого тижня, за його вказівкою, американські військові знову активно сприяли успішній обороні Ізраїлю, допомагаючи відбити масований ракетний удар з боку Ірану.
Байден додав, що його адміністрація продовжуватиме домагатися звільнення всіх заручників.
"Моя адміністрація вела переговори щодо безпечного звільнення понад 100 заручників, у тому числі американців. Ми ніколи не здамося, доки не повернемо всіх заручників додому", — сказав він.
Американський лідер також засудив "жахливий сплеск антисемітизму" у США та в усьому світі.
"Це неприйнятно. Усі ми маємо згуртуватися проти антисемітизму та проти ненависті у всіх її формах", – заявив президент.
Водночас Байден назвав 7 жовтня "темним днем для палестинського народу" через конфлікт, який того дня розв’язав ХАМАС.
"Занадто багато цивільних постраждали впродовж року в цьому конфлікті – десятки тисяч були вбиті, людські жертви значно зросли через те, що терористи ховаються та діють серед невинних людей", — наголосив американський президент.
Він також зазначив, що США не припинять роботи з досягнення угоди про припинення вогню в Газі, яка "поверне заручників додому, дозволить збільшити обсяг гуманітарної допомоги, щоб полегшити страждання на місцях, забезпечить безпеку Ізраїлю та покладе край цій війні".
Байден висловив переконання, що дипломатичне розв'язання проблеми на кордоні Ізраїлю та Лівану, як і раніше, є можливим.
Роковини вторгнення ХАМАСу в Ізраїль та розвиток конфлікту
Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав контртерористичну операцію проти угрупування ХАМАС. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.
1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт Рафах, що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.
Через війну між Ізраїлем та ХАМАСом в Червоному морі єменські хусити, яких підтримує Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що атакують кораблі Ізраїлю та його союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно із Британією атакували сили хуситів в Ємені.
Станом на 7 жовтня 2024 року конфлікт між ХАМАСом та Ізраїлем триває. В Ізраїлі кажуть, що ліквідували низку лідерів ХАМАСу, проте заявляють, що не зупиняться, допоки не ліквідують усіх представників угрупування. Напередодні ізраїльська армія оголосила про початок нової наземної операції в Джабалії на півночі Сектору Гази.
Загострення конфлікту на Близькому Сході
Останніми тижнями відбувається ескалація конфлікту на Близькому сході. Спершу — вибухи пейджерів, рацій та радіоприймачів "Хезболли". Потім — ураження Ізраїлем понад 100 ракетних установок угруповання на півдні Лівану та удар по Бейруту, де загинув Ібрагім Акіл та інші командири "Хезболли", а також цивільні. "Хезболла" відповідає запусками ракет по Ізраїлю.
28 вересня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) офіційно заявила про загибель лідера і одного із засновників "Хезболли" Хасана Насралли під час удару по Бейруту 27 вересня. Угруповання офіційно підтвердило загибель лідера руху Насралли.
29 вересня ЦАХАЛ повідомив про ліквідацію командувача підрозділу превентивної безпеки члена Центральної ради "Хезболли" Набіля Каука.
1 жовтня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) розпочала наземну операцію "Стріли півночі" на півдні Лівану. Там почалися рейди проти обʼєктів та інфраструктури угрупування "Хезболла".
Більше про загострення на Близькому Сході — в текстовому онлайні Суспільного.