Реставрація довжиною в 11 років. Як Андріївську церкву готують до відкриття

Реставрація довжиною в 11 років. Як Андріївську церкву готують до відкриття

Реставрація довжиною в 11 років. Як Андріївську церкву готують до відкриття УНІАН

15 грудня Андріївську церкву відчинять для відвідувачів. У 2009-му храм як пам'ятку архітектури визнали аварійним: будівля стоїть на схилах Дніпра і будь-який момент могла з’їхати. З самого початку на її реставрацію виділили 10 млн грн, а цього року додали ще 6 млн 800 тис. грн. Завідувач сектору “Музей “Андріївська церква” Ігор Нетудихаткін розповів в інтерв'ю Суспільному, чим унікальна Андріївська церква.

Про відновлення іконостасу Растреллі

Андріївська церква є музеєм з 1968 року. До цього часу проводилися максимум ремонтні роботи. Ікони були в поганому стані, сюжети не проглядались. Ліворуч і праворуч рами для ікон однакові. Ікони витягали, підшивали, бо ті були у поганому стані, але зараз вони на своїх місцях.

Найбільшим викликом для реставраторів було відновлення іконостасу включно із живописом середини 18-го століття. Загалом у церкві 68 полотен 18 століття і 2 великі картини середини 19 століття. В іконостасі розташовано 39 ікон, зовсім скоро кияни і гості столиці побачать вперше іконостас саме в тому вигляді, у якому він створювався у середині 18 століття.

Реставрація довжиною в 11 років. Андріївську церкву готують до відкриттяДар'я Кінша / Суспільне

До початку реставрації в іконостасі образ Святої Єлизавети знаходився у третьому ярусі, звернений від центру іконостасу. ЇЇ чоловік, Святий Захарів, знаходився в нижньому ярусі - теж звернений у бік від центру. Ми розуміли, що тут щось не так і звернулись до найперших фотофіксацій інтер’єрів та іконостасу. Віднайшли декілька фото, які допомогли розгадати цю загадку.

Реставрація довжиною в 11 років. Андріївську церкву готують до відкриттяДар'я Кінша / Суспільне

Негатив зроблений точно до 1941 року. На фото чітко видно Єлизавету і Захарія, які знаходяться в одному ярусі зі своїм сином Іваном Хрестителем - ми повернули їх на місце. Таких ікон, які змінили своє первісне місце розташування виявилося 13 з 39. Вони були переплутані до музейного періоду Андріївської церкви.

Реставрація довжиною в 11 років. Андріївську церкву готують до відкриттяigor.hatkin / Facebook

"Вони не бачилися дуже довго..."

Першою до іконостасу ставили “Ікону Царів”, у процесі брали участь 12 осіб. Разом із майстрами до символічного процесу долучився і перший заступник генерального директора національного заповідника “Софія Київська” - Вадим Кириленко. Він і був відповідальний за реставраційні роботи храму.

Реставрація довжиною в 11 років. Як Андріївську церкву готують до відкриттяigor.hatkin / Facebook

Про процес реставрації ікон

Реставрація ікон починається з обстеження, виявлення пошкоджень, затвердження технологій. Потім рада затверджує технологію і тоді починається робота. Ікона, якій не один десяток років, а це автентичні ікони, їм по 200 років, кожна має свій підхід: тут дуже важливо чітко знати, що треба з нею робити. Технології по деяким іконам - це величезні стуси документів. Протягом 3 років над іконами працювали шестеро художників реставраторів. Це майстри зі стажем, художники-реставратори вищої категорії. На кожну ікону виписувався звіт, для майбутніх поколінь.

Реставрація довжиною в 11 років. Андріївську церкву готують до відкриттяigor.hatkin / Facebook

Були моменти, коли майстер знімаючи пострадянські нашарування з ікон, виявляв, що на іконі у руках святого замість рису були лілії. Найдовше реставрували ікони нижнього ряду, тому, що зазвичай реставрація робиться зверху – вниз, і ці ікони були найбільш в кіптяві свічок. А от, щоб відреставрувати ікони в куполі майстри підіймалися в надкупольний простір і працювали на риштуваннях, бо ці ікони не знімні, нанесені на тілі церкви.

Реставрація довжиною в 11 років. Андріївську церкву готують до відкриттяigor.hatkin / Facebook

Про ціну реставрації

Я пам'ятаю першу цифру і останню. На 1 етап - ліквідацію аварійного стану було виділено 10 млн грн. А в цьому році на завершення реставрації 6 млн 800 тис. Цих коштів вистачило, на цьому етапі навіть є економія.

Реставрація довжиною в 11 років. Андріївську церкву готують до відкриттяДар'я Кінша / Суспільне

Найбільше коштів пішло на ліквідацію аварійного стану і на відновлення іконостасу. Вони найбільш затратні і найдовші за обсягом роботи. Ікони реставрувались останні 3 роки. Наприклад, якщо на стіну можна поставити 10 малярів, і вони зроблять кожен по метру, то на ікону стоїть тільки 1 майстер. Жодна ікона не відновлювалася менш як місяць, деякі реставрувалися до пів року.

Чому реставрація тривала майже 11 років

Це перша комплексна реставрація Андріївської церкви. Вона містила три етапи: по-перше, укріплення Андріївського пагорбу (2009-2017 рр.), по-друге, паралельно з ним в 2015-му році почалися реставраційні роботи зовнішніх фасадів, які тривали три роки. Відповідно, сама церква не була зачинена для відвідувачів і для вірян у той період, коли реставрували пагорб, але її не можна було не зачинити, коли розпочався останній етап комплексної реставрації, що передбачав реставрацію унікальних інтер’єрів Андріївської церкви. Розпочався він у 2017-му році, і цього річ він, на щастя, завершиться. Найбільша така якісна реставрація Андріївської церкви Радянської доби також тривала досить довго. Тоді з 1979 по 1988 рік відновлювали лише куполи. І ось вже в часи незалежної України за 11 років ми відреставрували абсолютно все. Закінчити роботи можна було б на декілька років раніше, якби в період з 2013 по 2014 рік реставрація не припинилася б через відсутність фінансування. Та навіть враховуючи це, реставрація тривала доволі таки прийнятними темпами.

Як найдовше зберегти церкву у такому вигляді

Потрібен щадний режим використання. Такі об‘єкти не пристосовані для постійних богослужінь. Якщо богослужіння, то лише на великі свята. Якщо будуть проводитися щодня, то через декілька років стан повернеться до такого, як до реставрації.

Реставрація довжиною в 11 років. Андріївську церкву готують до відкриттяДар'я Кінша / Суспільне

Хто служитиме в церкві

Є закон про представництво Вселенського патріарха. Настоятелем Андріївської церкви став єпископ Коман Понтійських. Але ця пам’ятка залишається власністю держави, і заповідник “Софія Київська” залишається її балансоутримувачем, і буде дбати про Андріївську церкву надалі.

Реставрація довжиною в 11 років. Андріївську церкву готують до відкриттяigor.hatkin / Facebook

Урочисте онлайн-відкриття Андріївської церкви відбудеться 12-го грудня, а 13-го, на Андрія, у храмі відправлять перше після реставрації урочисте богослужіння – освячення престолу, після цього церква продовжить працювати, як музей. Усі бажаючі зможуть потрапити в нього з 15-го грудня.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди