Сікорський прокоментував повідомлення УІНП про ексгумацію жертв Волинської трагедії

Сікорський прокоментував повідомлення УІНП про ексгумацію жертв Волинської трагедії

Сікорський
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. AP

Очільник МЗС Польщі Радослав Сікорський заявив, що під час переговорів у Києві отримав запевнення, що питання ексгумації жертв Волинської трагедії буде вирішене.

Про це він сказав в інтерв'ю Польському радіо.

За словами Сікорського, у Польщі існує національний консенсус щодо ексгумації жертв Волинської трагедії. Її домагаються, зокрема, президент Анджей Дуда, а також спікер Сейму Шимон Головня і міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш.

Міністр зазначив, що під час переговорів у Києві отримав запевнення, що питання ексгумації жертв Волинської трагедії буде вирішене.

"Розмовляючи в Києві три тижні тому, я сказав, що отримав запевнення, що це питання буде вирішено. Нехай воно буде вирішене, бо ми хочемо його вирішити не для того, щоб дратувати Україну, а для того, щоб польсько-українське примирення, дружба, союз були без цього болючого питання", – сказав Сікорський.

На запитання ведучої, чи справді дійшло до конфлікту на зустрічі між Зеленським та Сікорським у Києві, про який повідомляли ЗМІ, він відповів: "Я справді можу поставити питання руба. За їхніми плодами пізнаємо їх".

Голову МЗС також запитали, чи згоден він із Косіняком-Камишем, що без розв'язання питання ексгумації не буде згоди Польщі на вступ України до ЄС.

"Я переконую українську сторону, що краще це розв'язати до того, як ми дійдемо до таких радикальних рішень. І українська сторона натякає, що, можливо, це можна владнати", – сказав він.

Сікорський зазначив, що в середу з'явився перший сигнал з українського боку про пошук останків жертв Волинської трагедії.

"Я сподіваюся, що цей християнський обов'язок буде просто виконаний", – сказав міністр.

Раніше Український інститут національної памʼяті має намір провести пошукові роботи жертв Волинської трагедії на запит польських громадян. Пошук відбудеться у 2025 році на території Рівненської області.

Раніше в ефірі Polsat News віцепремʼєр та міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що Україна не увійде до ЄС без розв'язання проблеми Волинської трагедії. За його словами, реальна політика вимагає "поставити ультиматум".

Анджей Дуда прокоментував заяву віцепремʼєра і сказав, що "дійти згоди в усіх складних питань, у тому числі й історичних, також є інтересом України". Він додав, що "українці мають багато проблем зі своїм минулим" часів Другої світової війни. Дуда зазначив, що Путін напав на Україну, щоб зупинити її інтеграцію в ЄС, а хто блокуватиме це питання, той відповідає політиці Кремля.

Що відомо про Волинську трагедію

Як пише Український інститут національної пам'яті (УІНП), соціально-етнічне протистояння між українцями й поляками в роки Другої світової війни та перші повоєнні роки було підігріте нацистським та комуністичним тоталітарними режимами, щоб послабити польське й українське підпілля. Водночас сприяла зростанню міжнаціональної ворожнечі й тривала дискримінаційна політика у міжвоєнній Польській Республіці, до якої належали західноукраїнські землі. У 1930 році за наказом Пілсудського почалася пацифікація, яка супроводжувалася арештами, побиттями, вбивствами українців за етнічною ознакою.

Волинська трагедія — етнічні чистки українців і поляків, які відбулися під час нацистської окупації в 1943–1944 роках. Українська повстанська армія протидіяла Армії Крайовій в умовах партизанської боротьби, що спричиняла жертви серед цивільного населення як поляків, так і українців. Встановлені імена близько 30 тисяч польських та близько 10 тисяч українських жертв.

На початок