В Харківському обласному центрі профілактики і боротьби зі СНІДом відмічають зниження кількості хворих на СНІД та летальних випадків серед ВІЛ-інфікованих у Харківській області.
Про це в ефірі Суспільного повідомила епідеміологиня обласного центру Юлія Сопальчук.
"Померли в 2019 році 97 ВІЛ-інфікованих людей, зокрема, 65 від СНІДу. За аналогічний період, за 9 місяців цього року, померли всього 76 людей, зокрема, 47 людей від СНІДу. По-перше, у нас набагато більше людей отримали антиретровірусну терапію. По-друге, у нас йде значне зниження захворюваності на СНІД. Якщо ви звернете увагу, то минулого року на СНІД четвертої стадії захворіло 200 людей, а цього року — 144", — зазначила Сопальчук.
Державні інституції і благодійні організації працюють над тим, щоб не допустити четвертої стадії захворюваності ВІЛ-інфекції — СНІДу, розповіла директорка благодійного фонду "Парус" Олена Овчиннікова.
"В першу чергу ведеться профілактика серед наркозалежних людей. Наші працівники виходять на вулиці, тестують людей, потім передають іншим соцпрацівникам, які ведуть позитивних пацієнтів і супроводжують їх, щоб вони стали на диспансерний нагляд і почали антиретровірусну терапію", — розповіла Овчиннікова.
"Коли ВІЛ-інфікована людина приймає антиретровірусну терапію, то вірусне навантаження зменшується. Є таке формулювання Всесвітньої організації здоров’я: якщо вірусне навантаження дорівнює нулю, то фактично немає ризику для людини передачі вірусу. Тобто імунітет працює, як і у здорової людини", — зазначила директорка фонду.
За її словами, пандемія коронавірусу змусила переглянути механізм надання лікування ВІЛ/СНІД-інфікованим хворим.
"Коли в березні стався локдаун, всі були неготові і зіткнулися з проблемами антиретровірусного лікування. Лікування є, але доїхати за ним потрібно. Багато людей живуть в районах області, а на обліку стоять у місті. Є заклади, які можуть надати лікування і на місцях, але не всі хочуть приймати допомогу на місцях, бо втрачається анонімність. Ми відправляли препарати поштою. Тобто люди приїжджали, виписували довіреність на соціального працівника, а він вже відправляє ліки", — розповіла Овчиннікова.
Тоді з проблемою вдалося впоратися і жоден з тих, хто звернувся до фонду, не призупинив лікування. Працівникам фонду доводилося відправляти по 8-10 посилок щодня.
За словами Овчиннікової, якщо буде новорічний локдаун, їх пацієнти будуть вже більш підготовлені.
"Центр боротьби зі СНІДом збільшив термін видачі на руки ліків. У зв’язку з COVID-19 пацієнти можуть отримати ліки одразу на 10 днів. Таким чином, до міста потрібно їхати тричі на місяць, а не щодня", — розповіла директорка фонду.