Військові допомога союзників для України на наступний рік опинилася під загрозою — деякі країни постають перед труднощами, а інші — відмовляються збільшувати допомогу Києву.
Про це пише Bloomberg з посиланням на джерела.
За словами одного зі співрозмовників агентства, динаміка виробництва зброї свідчить, що російська економіка перебуває у стані війни, а союзників України – ні.
Значна частина військової підтримки України у 2025 році повʼязана з угодою G7 ("Групи семи") про надання кредитів на суму 50 мільярдів доларів за рахунок заморожених російських активів. Однак союзники досі обговорюють остаточні деталі цієї угоди — США вимагають гарантій, що Угорщина не блокуватиме європейські санкції проти російських активів. У результаті фінальна сума кредитів може виявитися меншою — 35 мільярдів євро.
Але, на думку джерел Bloomberg, навіть якщо угоди буде досягнуто, 50 мільярдів доларів все одно буде недостатньо, щоб забезпечити потреби України протягом ще одного року війни, і союзникам доведеться вийти за межі цієї рамки фінансування.
Зазначається, що цього тижня президент Володимир Зеленський перебуває в США і представляє свій план перемоги. Як пише агентство, цей пакет залежить від гарантій безпеки, таких як запрошення приєднатися до НАТО, які, на думку українського лідера, необхідні для посилення тиску на Володимира Путіна, щоб той припинив війну.
"Але поштовх до допомоги був затьмарений тертями з кандидатом від Республіканської партії Дональдом Трампом, який накинувся на Зеленського, але пізніше погодився зустрітися з ним. Трамп запропонував Україні укласти угоду з Москвою", — пише Bloomberg.
Ці проблеми ускладнюються дефіцитом фінансування. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив минулого місяця, що український уряд прогнозує дефіцит бюджету в 2025 році на рівні 19% ВВП — близько 35 мільярдів доларів.
За словами джерел, більше ніж половина цієї суми надійде від МВФ та допомоги ЄС, що залишить дефіцит у близько 15 мільярдів доларів — прогалина, для заповнення якої може знадобитися частина позик G7.
Крім того, це військове фінансування. Допомога в 50 мільярдів доларів, яку збирається виділити G7, приблизно еквівалентна коштам, які США і ключові європейські союзники виділили у період січень 2023 року — червень 2024 року. За даними Кільського інституту світової економіки, США надали майже 31,5 мільярда дол., а Німеччина, Велика Британія, Франція та Італія — приблизно 15,7 мільярда дол.
Зазначається, що ці цифри можуть не включати всю військову підтримку, надіслану Україні, причому деякі країни не розголошують всю надану допомогу. В інших випадках обіцянки ще не виконані. Серед інших можливостей українська армія покладається на допомогу союзників у артилерійських боєприпасах, ракетах і додаткових можливостях протиповітряної оборони.
За словами чиновників, грошова криза, що насувається серед союзників, виникає в небезпечний момент для України та може змусити Київ почати переговори з позиції слабкості.
Одна з причин, через які фінансування Києва опиняється під питанням, — фіскальні обмеження, з якими стикаються союзники України.
Уряд Німеччини скутий конституційними борговими обмеженнями — пряме фінансування Києва вже скоротили. А у Франції — новий уряд, сформований після бурхливих виборів, і ЄС тисне на Париж, вимагаючи скоротити дефіцит бюджету. В Італії коаліція прем’єрки Джорджії Мелоні може бути обмежена зобов’язаннями щодо витрат.
За словами джерел, переговори у Брюсселі щодо нового бюджету Євросоюзу, а також будь-які розмови про спільні запозичення для збільшення витрат на оборону на сотні мільярдів євро, найімовірніше, доведеться відкласти до закінчення виборів у Німеччині.
Один з чиновників зазначив, що допомога від Великої Британії теж пішла на спад — премʼєр-міністр Кір Стармер раніше говорив про необхідність економити.
Водночас Bloomberg зазначає, що обіцянки від союзників по НАТО продовжують надходити. У четвер Байден оголосив про майже 8 мільярдів доларів нової військової допомоги Україні та планує скликати зустріч на рівні лідерів ключових союзників для координації додаткової підтримки, коли він відвідає Німеччину наступного місяця.
Раніше на сайті Міністерства оборони США повідомлялося, що США виділили нову військову допомогу Україні у розмірі 375 мільйонів доларів. Новий пакет виділили в рамках президентських повноважень щодо скорочення озброєнь (PDA), щоб забезпечити Україну додатковими можливостями для забезпечення нагальних потреб. Він містить, зокрема, боєприпаси для HIMARS та артилерію.