На космодромі "Плесецьк" (Російська Федерація) під час випробувань вибухнула міжконтинентальна ракета "Сармат" та знищила випробувальний полігон.
Про це, оприлюднивши супутникові знімки, повідомив OSINT-проєкт MeNMyRC.
Зазначається, що на знімках з супутника, видно велику воронку в Плесецьку, що може свідчити про те, що ракета перевірялася в шахті, і під час детонації знищила випробувальний полігон.
В районі полігону супутники NOAA-20 і SUOMI NPP зафіксували пожежу.
Для спостереження за випробуваннями ракети "Сармат" з американської бази на Алясці вилетів американський розвідувальний літак Boeing RC-135S Cobra Ball. Проте він не зафіксував запуск ракети. Уточнює MeNMyRC з посиланням на дані FlightRadar24.
Це, на думку експертів, може свідчити про те, що вибух міг виникнути не безпосередньо під час запуску, а, наприклад, у процесі завантаження палива.
Ракету “Сармат” у РФ створюють з 2009 року. Згідно з первинними планами Москви, її мали прийняти на озброєння ще у 2018-му, але дату постійно відтерміновували. Зрештою, “Сармат” прийняли на озброєння у вересні 2023-го ― після першого і єдиного повноцінного випробування, проведеного у квітні 2023-го.
Що відомо про ДВЗЯВ
Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) був схвалений 10 вересня 1996 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН. Його відкрили для підписання всіма країнами 24 вересня 1996 року.
Головна мета договору — це запровадження заборони на всі ядерні випробування — наземні, підземні, в атмосфері та під водою.
Держави, які є сторонами ДВЗЯВ, узяли на себе юридичні зобов'язання не здійснювати жодних ядерних вибухів, а також утримуватися від спонукання, заохочення або будь-якої участі в проведенні випробувальних вибухів. Оскільки договір безстроковий, заборона не має часового обмеження.
ДВЗЯВ підписали 187 країн і ратифікували 178. Сполучені Штати підписали, але не ратифікували договір. При цьому вони дотримуються мораторію на випробувальні вибухи ядерної зброї з 1992 року.