20 років "касетного скандалу". Мультимедіа проєкт про справу Гонгадзе

20 років "касетного скандалу". Мультимедіа проєкт про справу Гонгадзе

20 років "касетного скандалу". Мультимедіа проєкт про справу Гонгадзе
Колаж: Суспільне Новини

До 20-тої річницю "касетного скандалу" українські журналісти запустили мультимедіа проєкт “Справа Гонгадзе як дзеркало епохи”.

28 листопада виповнилося 20 років з дня оприлюднення так званих “плівок Мельниченка" – таємних записів у кабінеті президента України Леоніда Кучми його охоронцем Миколою Мельниченком. Плівки оприлюднив Олександр Мороз, на той час лідер Соціалістичної партії та один з найвпливовіших українських політиків. На записах людина з голосом схожим на голос Кучми наказує міністру внутрішніх справ “розібратися” з журналістом Георгієм Гонгадзе. Після цього Гонгадзе викрадають й убивають.

"Це був шок. Це було щось надзвичайне. Такого в історії України ще не було і слухали всі", – згадує заступник головного редактора “Дзеркала тижня” (1996-2019) Сергій Рахманін.

Засновника "Української правди" Георгія Гонгадзе було викрадено 16 вересня 2000 року, убито – 17-го вересня. Це зробили співробітники міліції, яких очолював генерал міліції Олексій Пукач. Усі вони отримали вироки. На час оприлюднення плівок тіло Георгія Гонгадзе було вже знайдено. І хоча замовником вбивства суд назвав на той час міністра внутрішніх справ Юрій Кравченка, який загинув у 2005-му, досі не з’ясована роль президента України Кучми.

"Касетний скандал" став однією з найбільших політичних справ в історії сучасної України. До чого він призвів? Що сталося з фігурантами? Чому “плівки Мельниченка” так і не стали доказом у справі Гонгадзе?

Мультимедійний проєкт, до якого увійшли документальний фільм, подкаст та серія детальних інтерв'ю з колегами та друзями Гонгадзе, відповідає на ці запитання.

Через 20 років після вбивства і “касетного скандалу” аналізують, що сталося, а також діляться своїми спогадами дружина Георгія та головна редакторка української редакції “Голосу Америки” Мирослава Гонгадзе, співзасновниця видання “Українська правда” Олена Притула, колишній журналіст “1+1” Євген Глібовицький, друзі та колеги Гонгадзе Вахтанг Кіпіані, Коба Аланія та Лаврентій Малазонія, головна редакторка видання “Дзеркало тижня” Юлія Мостова, колишні журналісти “Української правди” Мустафа Найєм та Сергій Лещенко, директор інформаційного агентства “Інтерфакс-Україна” та експрессекретар президента Кучми Олександр Мартиненко та інші.

Прем’єра документальної стрічки, що увійшла в проєкт, відбулася в ефірі телеканалу “UA: Перший” 16 вересня, у 20-ту річницю смерті українського журналіста.

Над проєктом працювали журналісти Наталя Гуменюк, Максим Каменєв, Анна Цигима, Сергій Захарченко, Олена Зашко, Анастасія Коріновська, Влад Азаров, Тетяна Столярова. Мультимедіа проєкт створено Лабораторією журналістики суспільного інтересу.

Матеріали проєкту можна подивитися тут.

На початок