Розсекречена пам’ять про Голодомор.
СБУ оприлюднило справу про розстріл за перепис населення

Розсекречена пам’ять про Голодомор. СБУ оприлюднило справу про розстріл за перепис населення

Доповнено
Розсекречена пам’ять про Голодомор.
СБУ оприлюднило справу про розстріл за перепис населення СБУ

Служба безпеки оприлюднила матеріали справи проти того, хто робив перепис населення у 1937 році після Голодомору. Авторів звинуватили у навмисному заниженні чисельності населення та розстріляли. Більше про це в ефірі Радіо Культура розповів директор галузевого архіву СБУ Андрій Когут.

"Це 36 документів з архіву Служби безпеки, де зараз зберігаються документи колишнього КДБ. Тобто ми говоримо про весь масив документів радянських спецслужб, починаючи з 1917-18 років і закінчуючи 1991 роком. Фактично ця колекція ілюструє події, пов'язані з репресіями виконавців перепису населення січня 1937 року. Це різні доповідні про те, як відбувався сам перепис населення на території Радянської України в 1937 році, які були перші реакції чекістів на те, як він пройшов, і що потім вирішили чекісти зробити з виконавцями перепису, коли виявилося, що встановлена кількість населення суттєво не відповідає тим очікуванням, які були", – розповів Андрій Когут.

Він наголосив, що за оцінками самих виконавців різниця цього перепису складала 6 мільйонів осіб.

"Був зроблений прогноз, скільки мешканців Радянської України мало бути станом на січень 1937 року. Було очікувано, що це буде 35 мільйонів. Натомість у результаті перепису було встановлено, що на території Радянської України проживає 29 мільйонів 218 тисяч осіб, що було менше у порівнянні з переписом 1926 року. І за оцінкою Олександра Асаткіна це свідчило про зниження чисельності населення радянської України на 6 мільйонів осіб", – зазначив Когут.

Як відбувався всесоюзний перепис населення

Директор галузевого архіву СБУ розповів, що перші доповідні були подані 8, 9, 13 січня – відразу після проведення перепису.

"У них зазначали, що були певні складнощі, пов'язані з тим, що, наприклад, комсомольці записувалися вірянами попри роз'яснення осіб, які проводили перепис, що комсомолець не може бути вірянином. Крім того, поляки намагалися приховати свою національність, боячись, що тим самим викличуть проти себе репресії. І їхні побоювання були недаремні, тому що 1937 рік – це рік початку масштабних репресій і терору, коли так звана "польська операція", яка проводилася проти поляків, на території Радянської України серед національних операцій радянських органів була однією з найбільших", — зазначив він.

Когут пояснив, що був певний спротив зі сторони селян, які боялися, що таким чином радянська влада хоче остаточно всіх закріпачити у колгоспах і облікувати. Також були побоювання, що це пов'язано з війною, яка наближається. І це фіксувалося працівниками НКВД. Утім, він додав, що керівництво Радянської України говорило про те, що загалом все пройшло добре і відносно спокійно.

Чому виникли проблеми

За словами Когута, наступна довідка на Єжова, яка була зафіксована від травня 1937 року, була про так зване шкідництво при проведенні Всерадянського перепису.

"Тобто коли почали підбиватися підсумки, побачили, що насправді стають явними результати голоду 1921-33 років, і почався пошук винник у тому, що результати перепису виявилися не такими, як мали бути. Таких винних знайшли. Ними стали працівники-статисти, які й проводили цей перепис. В Україні цими винними, які намагалися показати негативну політику радянської влади на території України, були Олександр Асаткін (росіянин) та Ілля Вейцбліт (єврей)", – сказав Когут.

Він наголосив, що у протоколах допитів йдеться про те, що проблема з браком населення пов'язана саме з результатами голоду, з результатами так званої сільськогосподарської політики більшовиків на селі.

"Ця лінія проходить через всі ці протоколи. І потім чекісти намагалися прив'язати не тільки шкідництво під час перепису, а й троцькізм, контакти з різними дипломатичними установами тощо. Але лінія про те, що брак населення став результатом голоду, засвідчена у матеріалах допитів", – додав він.

Крім того, є колекція повідомлень німецьких, французьких, японських та польських дипломатів, які фіксували те, що на території Радянської України відбувається великий голод.

Що за документи

Як повідомили у пресслужбі СБУ, радянська влада не визнавала жодних натяків на створений нею геноцид проти українського народу. За даними відомства, всесоюзний перепис населення 1937 року засвідчив реальну демографічну кризу: очікувався показник у 35 млн жителів, проте перепис встановив лише 29 млн, на рівні 1926 року.

"Такий підсумковий звіт" не сподобався "керівникам компартії. Тому керівників перепису, зокрема Олімпія Квіткіна, звинуватили в "отриманні штучно занижених цифр" і за традицією розстріляли", - йдеться в повідомленні.

Читайте також :"Діти, не будьте голодні". Що розповідали своїм родичам жертви Голодомору

Згідно з обвинувальним висновком, мотив Квіткіна полягав у тому, щоб продемонструвати світу "банкрутство" політики партії", яка привела "до вимирання величезних мас населення", втечі людей з колгоспів, і що"соціалізм нібито не покращує, а душить добробут широких мас населення" .

Квіткіна визнали винним в участі в "право-троцькістської організації" і розстріляли. Документи можна переглянути в електронному архіві.

Що відомо

  • 28 листопада Україна вшановує пам'ять жертв Голодоморів, наймасштабнішим з яких був голод 1932-1933 років, організований радянською владою. День пам'яті жертв Голодоморів відзначається щорічно в четверту суботу листопада на підставі президентських Указів 1998 та 2007 років.
  • Традиційно в цей день громадяни відвідують поминальне богослужіння і покладають символічні горщики з зерном та свічками до пам'ятників жертвам голодоморів в Україні, а о 16:00 запалюють свічки та вшановують пам'ять жертв хвилиною мовчання.
  • Президент Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська вшанували пам'ять жертв голодоморів в Україні. Крім цього він доручив Кабінету міністрів виділити кошти на добудову комплексу Національного музею Голодомору-геноциду в Києві.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди