У світі кількість загиблих через інфекції, стійкі до антибіотиків, може зрости майже на 70% до 2050 року. Від так померти можуть понад 39 мільйонів людей.
Про це повідомляє CNN, посилаючись на дослідження.
Зазначається, що з 2025 по 2050 рік у світі понад 39 мільйонів людей можуть загинути через стійкість інфекцій до антибіотиків (AMR).
Всесвітня організація охорони здоров’я назвала AMR "однією з головних глобальних загроз громадському здоров’ю та розвитку", яка спричинена зловживанням і надмірним використанням антибіотиків серед людей, тварин і рослин, які можуть допомогти патогенам адаптуватися до них.
За словами директора Інституту показників і оцінки здоров’я Вашингтонського університету Кріса Мюррея, нове дослідження показує, що стійкість до антибіотиків може посилитись.
"Нам потрібна належна увага до нових антибіотиків і антибіотикотерапії, щоб ми могли вирішити цю справді досить велику проблему", — сказав він.
В групі ризику літні люди
Дослідники з Глобального проєкту дослідження стійкості до антимікробних препаратів Інституту показників і оцінки здоров’я та інших установ оцінили смертність і захворювання, пов’язані з резистентністю до антибіотиків для 22 патогенів, 84 комбінацій патоген-препарат і 11 інфекцій у 204 країнах з 1990 по 2021 роки.
Дослідники виявили, що смертність від AMR знизилася більш ніж на 50% серед дітей молодше 5 років, але зросла більш ніж на 80% серед дорослих, людей літнього віку, оскільки вони можуть бути більш сприйнятливими до важких інфекцій.
"У нас спостерігалися дві протилежні тенденції: зниження смертності від AMR у віці до 15 років, здебільшого завдяки вакцинації, програмам водопостачання та санітарії, деяким програмам лікування та успіху цих програм", — сказав Мюррей.
Дослідники виявили, що при комбінації антибіотика метициліну Напівсинтетичний антибіотик з групи пеніцилінів, що застосовувався парентерально. Через високу токсичність препарат застосовується тільки для лабораторних дослідженьта бактерії S. aureus – кількість летальних випадків майже подвоїлася з 57 200 у 1990 році до 130 000 у 2021 році.
Використовуючи статистичні дані, дослідники також зробили оцінки смертей і захворювань, пов’язаних з AMR, до 2050 року за трьома сценаріями: якщо поточний клімат збережеться, якщо будуть розроблені нові потужні антибіотики, спрямовані на стійкі патогени, та якщо світ покращить якість медичної допомоги для лікування інфекцій і кращий доступ до антибіотиків.
Прогнози показують, що смертність від стійкості інфекцій до антибіотиків зросте до 2050 року, якщо не покращиться доступ до якісної медицини, потужних антибіотиків та інших ресурсів для зменшення та лікування інфекцій.
За оцінками дослідників, у 2050 році кількість смертей у всьому світі, пов’язаних зі стійкістю інфекцій до антибіотиків, може зрости до 8,2 мільйона.
Згідно з даними, найбільше постраждали від антимікробної резистентності: Південна Азія, Латинська Америка та Карибський басейн, а також країни Африки на південь від Сахари. Багато з цих регіонів не мають доступу до якісної медичної допомоги, зазначив Мюррей.
"На жаль, все ще є багато місць, де люди, які потребують антибіотиків, просто їх не отримують, і це велика частина цього. Але справа не тільки в антибіотиках. Це коли ти хворий, дитиною чи дорослим, і тебе відправляють до лікарні, і ти отримуєш пакет допомоги, який, по суті, включає такі речі, як кисень", – сказав Мюррей.
Якщо ж у світі покращиться охорона здоров’я, то 92 мільйони смертей можна буде запобігти між 2025 і 2050 роками, прогнозують дослідники, а нові, сильніші ліки допоможуть врятувати близько 11 мільйонів людей.