МОН підписало угоду зі Світовим банком, що відкриє фінансування на $415 млн

МОН підписало угоду зі Світовим банком, що відкриє фінансування на $415 млн

Ексклюзивно
МОН підписало угоду зі Світовим банком, що відкриє фінансування на $415 млн
Міністр освіти України Оксен Лісовий на пресконференції після підписання угоди зі Світовим банком, Київ, 11 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Анна Железняк

Міністерство освіти і науки, Міністерство фінансів та Світовий банк 11 вересня підписали низку угод за програмою LEARN, що забезпечить фінансування 415 млн доларів на укриття, шкільні автобуси, нові підручники та перекваліфікацію українських учителів.

Як передає кореспондентка Суспільного, угоду в Києві підписали міністр освіти і науки Оксен Лісовий, міністр фінансів Сергій Марченко та регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Боб Сом.

За даними Міністерства фінансів, від початку повномасштабного вторгнення Світовий банк надав близько 40 млрд доларів для різних бюджетних видатків: пенсій, зарплат освітянам і медикам, соцзахисту, підтримки енергоефективності, відбудови та агровиробництв.

Більше про програму та джерела коштів

Як розповів на презентації міністр освіти Оксен Лісовий, програма LEARN від Світового банку розроблена на 4 роки, що дозволяє довготривале планування.

Із 415 млн доларів 385 млн – це кредитні кошти, ще 30 млн – грантові від Мультидонорського трастового фонду допомоги Україні. Кредит же виділили таким чином: 235 млн — Міжнародний банк реконструкції та розвитку, ще 150 млн — Міжнародна асоціація розвитку.

Механізм фінансування, як пояснив міністр освіти, буде ретроактивним: тобто Україна витрачає кошти, наприклад, на сховища для шкіл, а Світовий банк потім компенсує ці видатки в державний бюджет.

На що підуть гроші з програми LEARN

Як ідеться в пресрелізі від Міносвіти, кошти спрямують на поліпшення умов для навчання та викладання:

  • будівництво й модернізацію укриттів (лише у 2024 році на це виділили 7,5 млрд гривень, на сьогодні укриттями забезпечені 75% навчальних закладів);
  • закупівлю безпечних, інклюзивних й екологічно сталих учнівських автобусів;
  • забезпечення учнів Нової української школи (НУШ) підручниками;
  • підвищення кваліфікації вчителів і керівників шкіл за стандартами НУШ.
"Тримання шкільних автобусів – дуже важливий інфраструктурний компонент, який дозволяє сьогодні нам бути гнучким у формувальній мережі, особливо при фронтових регіонах, — зазначив Лісовий на пресконференції. — Компенсація видатків від Світового банку також дає нам можливість впевнено проєктувати укриття по всій країні, де їх ще немає".

Офлайн-навчання, де це можливо

Всі ці заходи посприяють тому, що буде ширше онлайн-навчання. Згідно з дослідженням Світлового банку, за кожен рік перебування в онлайн-навчанні в Україні падатиме ВВП на 5-8%, додав Оксен Лісовий. Він запевнив, що в наступному, 2025 році будуть закриті потреби в підземних школах у так званих червоних та оранжевих зонах. У підземних навчальних закладах є вся необхідна інфраструктура, зокрема харчоблок і кімнати відпочинку.

"Це критична для нас задача сьогодні — повернути дітей до повноцінного розвитку і компенсувати освітні втрати. Тому вирішуємо поступово, починаємо з найбільш критичних регіонів".

Імплементація старшої профільної школи НУШ

"Зараз ми підходимо до найскладнішої частини реформи загальної середньої освіти — реформи старшої профільної школи. І вже в цьому році ми проводимо пілот цієї реформи, в наступному році почнеться пілотування, й у 2027-му році вона повинна бути імплементована", — розповів очільник МОН.

Для старшої профільної школи необхідна модернізація матеріально-технічної бази закладів освіти. Це дорого, тож тут і буде помічною підтримка Світового банку, додав Лісовий.

Він зазначив, що якщо реформа початкової школи відбувалася доволі якісно, то з середньою були проблеми, які виникли, зокрема, через епідемію коронавірусу та початок повномасштабного вторгнення Росії.

"І сьогодні ми повинні компенсувати дуже багато проблем, які виникли внаслідок недостатньої уваги до підготовки вчителів, розробки і зміни методичного інструментарію в освітніх програмах тощо", — сказав міністр.

На початок