"Не треба нагнітати". Рожкова про транш МВФ, коронакризу та колекторів

"Не треба нагнітати". Рожкова про транш МВФ, коронакризу та колекторів

Ексклюзивно
"Не треба нагнітати". Рожкова про транш МВФ, коронакризу та колекторів Facebook

Заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова в інтерв’ю Українському радіо розповіла про процедуру співпраці з Міжнародним валютним фондом, поступове зростання економіки у третьому кварталі та про наведення НБУ ладу в діяльності небанківських установ.

Про транш від МВФ, який Україна не отримає в 2020-му

"Співпраця з МВФ триває, протягом усього цього часу, відтоді, коли ми отримали перший транш. З точки зору фізичного отримання грошей – сама програма, в якій ми працюємо, вона передбачає певні етапи. Ці етапи розбиті на частини – коли МВФ оцінює як ми виконали взяті на себе зобов’язання і лише після цього виділяє певний транш. Так от, етап, до якого ми зараз наближаємось, це – перегляд програми. Тільки після нього можливий і буде транш", — пояснює Рожкова

Читайте також: Чому Україна не отримає транш від МВФ до кінця року. Пояснює економіст

Вона додала, що в Європі з 25 грудня починаються Різдвяні та новорічні свята, тож Україна не встигає отримати гроші цього року.

Про коронакризу в економіці

"Не треба нагнітати негатив! На підставі загальної статистики, ми можемо бачити як після введення карантину у березні суттєво впав рівень ВВП, який є основним показником стану економіки. Після того, як карантинні заборони почали потрохи послаблювати, ми побачили, що в третьому кварталі економіка почала поступово відновлюватись, при чому навіть швидше ніж як прогнозували різні аналітики. І ці темпи росту перевищили розрахунки і очікування", — каже заступниця НБУ.

Водночас за її словами, якщо порівнювати зростання економіки рік до року, то дійсно є просідання ВВП. Це відбувається через те, що робота частини секторів фактично була призупинена, це – сервіси, надання послуг, транспортні сполучення.

"Люди в умовах такої ситуації – невизначеності – схильні більше заощаджувати, ніж витрачати. Зараз попит поступово відновлюється, імпортери почали працювати. Але невизначеність не дає економіці повністю почати відновлення. Однак відновлюється попит на товари, люди роблять ремонти, значить, відновлюється попит на кредити", — зауважила Рожкова.

Про небанківський сектор

"Саме зараз ми напружено працюємо над створенням регулювання небанківського фінансового секторуЗа словами Рожкової, гебанківський сектор — це невеликі кредити, середній чек – 5-6 тисяч гривень, у ломбарді взагалі 1,5 тисячі гривені. Терміни кредитування там дуже короткі.. І ця робота, це – і робота над новими законопроєктами, які мають вдосконалити законодавче регулювання таких фінансових установ як кредитні спілки, лізингові компанії, просто діяльність організацій, які надають послуги з кредитування та інші послуги", — сказала Рожкова.

За її словами, небанківський ринок дуже сильно відрізняється від банківського і через це "з ними важко комунікувати". Вона зазначила, що 25%-30% компаній активної діяльності не здійснюють, хоча мають ліцензії. Частина з них знаходяться на окупованій частині Донбасу та в Криму, але через законодавство НБУ не може відкликати у них ліцензії.

Рожкова додала, що є ще частина компаній, які не надають своєї звітності, а також є частина, яка звітність подає, але "вона пуста, тобто операції не здійснюються".

Ломбарди та недоброчесні кредитні компанії

"Свідомі компанії не повинні надавати кредити тим позичальникам, які не зможуть їм це повернути. І з тими компаніями, які займають найбільшу долю на ринку позик, ми зустрічались, обговорювали процеси. Вони намагаються завчасно оцінити кредитоспроможність позичальника – клієнта. Бо вони зацікавлені, щоб гроші були видані, вони їх отримали назад з процентами. Але, є компанії, які цим не переймаються, приховують інформацію від клієнтів, зазначаючи, що позика видається під нульовий кредит, а там потім виникають додаткові комісії, якісь додаткові платежі, автопролонгації", — пояснила Рожкова.

Вона зазначила, що це питання включає як недобросовісність окремих компаній, так і низьку фінансову грамотність населення.

"У нас вже вироблені вимоги до компаній, які надають кредити, що має бути в рекламі, як повинен бути структурований договір, яка інформація має бути розкрита: “Я взяв – скільки, стільки я маю повернути? В який термін? Що відбудеться, якщо я не поверну своєчасно?” Це все має бути чітко розписано, і людина має все чітко розуміти", — сказала Рожкова.

Свавілля колекторів

"Ми можемо регулювати тих, кого ми ліцензуємо, але є великий прошарок компаній, які не мають ліцензій і займаються колекторською діяльністю. І в цьому випадку, коли ви звернулись до Нацбанку і отримали відповідь, що такій компанії ліцензія не видавалась, тоді – негайно звертайтесь до поліції. Якщо у компанії є ліцензія, то звертайтесь до НБУ", — порадила заступниця голова Нацбанку.

Рожкова пояснила, що НБУ опрацьовує звернення, перевіряє факти і проводить зустрічі з колекторами, вказуючи, що вони мають працювати цивілізовано і цивілізованими методами.

Що відомо

  • Катерина Рожкова обіймала посаду першої заступниці голови Нацбанку з 15 червня 2018 року. На цю позицію її кандидатуру запропонував тодішній голова Нацбанку Яків Смолій.
  • Наприкінці листопада 2019 року правління НБУ виступило із заявою про те, що на Нацбанк чинить тиск ексвласник ПриватБанку Ігор Коломойський. У фінустанові стверджували, що метою олігарха є зміна керівництва та забезпечення ручного управління НБУ. У грудні того ж року Рожкова заявляла, що отримує повідомлення з погрозами на свою адресу.
  • Рада Національного банку оголосила догану і висловила недовіру першій заступниці голови НБУ Катерині Рожковій та заступнику голови Нацбанку Дмитру Сологубу. Рожкова заявила, що це відбулося без пояснення причин та заслуховування сторін. Сологуб таке рішення назвав "диким".
  • Правління Національного банку позбавило першу заступницю голови НБУ Катерину Рожкову основних повноважень із регулювання банківської сфери. Усі її департаменти перейшли в управління голови НБУ Кирила Шевченка.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди