"Ходила кістки збирала попід черешні": спогади очевидців голодомору

"Ходила кістки збирала попід черешні": спогади очевидців голодомору

"Ходила кістки збирала попід черешні": спогади очевидців голодомору

Голодомор був штучно створений, каже історик Павло Кравченко, як покарання для селян, які не хотіли радянської влади, які ще в 1932-33 роках тут, на Поділлі воювали за УНР. Саме цього, їм і не пробачив Сталін.

"На Вінничині найбільш реальна цифра, це приблизно 680 тисяч людей померли від голоду. В роки німецької окупації людей загинуло втричі менше", - каже історик Павло Кравченко.

День пам’яті жертв Голодомору

У документах 1932-33 років масові смерті людей Радянська влада називає продовольчими труднощами, каже історик Павло Кравченко.

У цей час в Україні фіксували факти людожерства. Доведені до відчаю люди втрачали здоровий глузд, каже Краченко. Архівні документи свідчать - батьки їли власних дітей.

"Одноосібниця-біднячка зарізала свою 4 річну дитину для харчів, до цього два коти, дві собаки. Мала 50 соток засіяних озиминою, весь хліб забрала сільрада", - розповідає Павло Кравченко.

День пам’яті жертв Голодомору

Ксенія Катічева, в дівоцтві Корольчук, згадує свого померлого в тридцять третьому році братика. Вона й сама тоді, каже, дивом вижила. Родину Корольчуків у 32 «розкуркулили» комсомольці, розповідає жінка. Забрали все до останньої крихти. Діда і батька вислали до Сибіру. А матір із 4 дітьми вигнали із збудованої хати до напіврозваленої.

"Ходила кістки збирала попід черешні, бо голод був, а я їла", - розповідає Ксенія Катічева.

День пам’яті жертв Голодомору

Душа Марія і її троє дітей, Козаченко Денис, Козаченко Люба і 5 дітей, Пиндик Іван і 3 дітей, є серед них і маленький Миколка Корольчук, брат Ксенії Катічевої- Корольчук. За цими лаконічими рядками - заморені радянською владою цілі родини.

День пам’яті жертв Голодомору

Ці списки відновлювали за місцевою церковною книгою, розповідає секретар Байківської сільської ради Тетяна Груднівська. У ті роки, каже, в Байківці від голоду померло багато людей.

День пам’яті жертв Голодомору

На цвинтарі в Байківці нині встановлено пам'ятник на спомин про тих односельчан, які померли голодною смертю в 1932 – 33 роках. Десь серед цих могил, каже Тетяна Груднівська, є і братська, куди ховали під час голодомору, але де саме, сьогодні ніхто не знає. Тому і спорудили цей памʼятник.

Читайте також: Сім'я з Вінниці створила фільм про Голодомор

Довідка:

  • Голодомор — це акт геноциду українського народу, здійснений керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР у 1932-1933 роках шляхом організації штучного масового голоду, що спричинив загибель мільйонів українців на території Української СРР та Кубані. Через насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл та цілих районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресії щодо незгодних тоталітарна система створила для українців життєві умови, розраховані на їхнє фізичне знищення.
  • Визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу законодавчо закріплене Законом України “Про Голодомор 1932-1933 років в Україні”, ухваленим Верховною радою 28 листопада 2006 року.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди