"Книги у дяді Вані". Букініст з Дніпра 40 років продає книги, але може закритись

"Книги у дяді Вані". Букініст з Дніпра 40 років продає книги, але може закритись

"Книги у дяді Вані". Букініст з Дніпра 40 років продає книги, але може закритись Фото: Суспільне. Дніпро

Іван Хников, або, як він сам себе називає, "дядя Ваня", упродовж 40 років продає книги у Дніпрі. Власну книгарню відкрив на початку 2000-их, до цього торгував на книжковому ринку. У крамниці 72-річного чоловіка, яка так і називається – «Книги у дяді Вані», – понад близько 150-200 тисяч книг.

Магазин «дяді Вані» може закритися через закон про використання касових апаратів для підприємців та падіння попиту на паперові книжки.

Суспільне поспілкувалося з букіністом.

«Книги у дяді Вані». Букініст з Дніпра 40 років продає книги, але може закритись через новий закон і зменшення попитуФото: Суспільне. Дніпро

«Книги у дяді Вані»

Іван Хников каже: любов до книги у нього – з дитинства. Читво брав у бібліотеці, обирав зазвичай пошарпані книжки.

«Ті книги, які були пошарпані, – вони, значить, хороші, їх зачитували до того, що вони перетворювались в лахміття. Кумедна історія була у мене колись, мені трапилась книга без обкладинки – Джека Лондона, там три твори були, два я прочитав повністю. А у третьому не вистачало двох останніх аркушів. Я тільки років за 5 знайшов і дочитав до кінця книгу – «Серця трьох», – розповів чоловік.

Після служби в армії «дядя Ваня» приїхав у Дніпро і став постійним відвідувачем книжкових ринків. Захопився переплетенням книг.

«Працював на заводі й у цей час почав займатися плетінням книг. Я ходив на макулатурні пункти, вантажив машини, додатково до роботи, у цей час мені дозволяли поритися у журналах, книжках, я виривав з журналів детективи, переплітав та продавав як книги», – розказує він.

Пізніше працював на книжковому ринку в центрі міста, очолював книжкове Товариство дніпропетровських книголюбів, яке створили 18 років тому. Коли ринок реконструювали, взяв в оренду приміщення під крамничку.

«У цьому магазині 150-200 тисяч книг. Я купую, люди їдуть кудись – я купую, люди помирають, я купую у людей оці книги, старі. У мене їх така кількість, що можна вже не купувати більше. Мені просто шкода дивитись, як люди, не знаючи куди їх подіти, здають книги на макулатуру», – розказує «дядя Ваня».

У середньому за день до книгарні приходить десятеро покупців, розповідає власник. Досі є попит на спеціалізовану літературу – довідники з різних галузей. Книги у «дяді Вані» купують не лише дніпряни, а й гості з-за кордону.

Проте закон про запровадження касових апаратів для підприємців, за словами «дяді Вані», зробить його книгарню повністю нерентабельною. Каже, 8 років тому магазин ще приносив прибуток, зараз – ні.

«Ціна таких книг – 20-30 гривень, максимум 50, деякі дорожчі. Мої книги для того, щоб оформити треба на кожну книжку реєстр, кожну книгу внести у комп’ютер, на кожну книгу марочку наклеїти. Це така робота, якщо книжка коштує 20 гривень, то там накладні витрати на ще 10. Який сенс?» – зазначає чоловік.

Іван Іванович планує розпродавати старі книжки. Як працюватиме з квітня, після нововведень, каже, не знає. Але запевняє, книги не полишить.

Букініст говорить: друкована книга зараз проходить досить важкий етап, але найближчим часом інтерес до неї повернеться.

Повне відео

Авторка – Юлія Безбородько

Читайте також

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше