Міністр оборони Латвії — про Курську операцію, Коаліцію дронів та ядерний шантаж РФ

Міністр оборони Латвії — про Курську операцію, Коаліцію дронів та ядерний шантаж РФ

Ексклюзивно
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс під час інтервʼю Суспільному. Cуспільне

Курська операція показує, що Україна може діяти з позиції сили, НАТО не має піддаватися ядерному шантажу Росії, Україна врешті все ж буде членом Альянсу. Про це, а також про військову підтримку Латвією України, Коаліцію дронів та навчання українських військових — міністр оборони Латвії Андріс Спрудс в інтервʼю Суспільному.

Про Коаліцію дронів

Ви приїхали в Київ. Яка мета цього візиту?

Ми обговорювали надання конкретних видів обладнання, навчання українських солдатів, Коаліцію дронів, а також інші теми, як-от підтримку України на шляху до членства в НАТО і ЄС.

Чи готуються якісь нові тренування для українських солдатів?

Так. Минулого року ми підготували близько 4 000 українських військових. Готові підготувати приблизно таку ж кількість і цього року. З нового — ми розпочали програму підготовки пілотів БПЛА.

Латвія передасть Україні 1400 безпілотників. Коли їх можна очікувати й чому саме БПЛА?

Латвія серйозно ставиться до участі у Коаліції дронів. Загалом, разом з цією партією, ми вже передали 3000 БПЛА. І незабаром буде наступна закупівля.

Чи може Україна використовувати безпілотники, які передає Латвія, для операцій на території Росії?

Україна має повне право захищатися. Зброя, яку ми надаємо, може бути використана на законних підставах проти законних цілей у РФ.

Яка ще допомога планується для України з боку Латвії?

Ми підписали угоду про безпеку. В нас є зобов'язання, що Латвія цього і наступного року виділяє 0,25% ВВП на військову підтримку України. Щорічно це понад 100 мільйонів євро. Також, ми залучені до міжнародних ініціатив, таких як чеська. І, звичайно, ми є частиною Коаліції дронів, ІТ-коаліції, коаліції з розмінування, коаліції F-16.

Про операцію в Курській області

Чи знали союзники про операцію Сил оборони в Курській області?

Ми не дуже багато говоримо публічно про військові плани. Україна успішно провела цю операцію.

Є думки, що вона може розлютити Путіна, що з боку РФ буде ще більша ескалація.

Що може бути гірше, ніж вбивати невинних цивільних, з чим ми стикаємося щодня? Путін вже вчинив усі можливі воєнні злочини проти українського народу. Він підірвав і зруйнував стабільність і безпеку в Європі ще у 2014 році. Я не хотів би заглиблюватися в сценарії, що ще може зробити Путін. Важливо зосередитися на собі, на тому, як ми, західні країни, можемо підтримати Україну. Путін розуміє діяльність з позиції сили. Тому ми повинні діяти саме таким чином. Курська операція показує, що українці це можуть.

Тобто ця операція послабила позиції Путіна?

Я не хотів би спекулювати на темі стабільності путінського режиму, але думаю, це ще раз підкреслює, що під поверхнею їхньої величезної пропаганди багато речей не є стабільними. Рік тому в російських збройних силах був заколот. Зараз бачимо, що Росія не може захиститися від української операції на своїй території. Це означає, що вона неефективна на рівні політичного режиму, на військовому рівні. РФ стверджує, що здатна до ескалації, але насправді вона не така сильна, якою хоче здаватися.

У травні німецьке видання Der Spiegel писало, що якщо Росія прорве фронт, країни Балтії та Польща готові ввести війська в Україну. Чи відповідає це дійсності?

Перш за все, ми повинні підтримувати Україну усіма засобами, особливо в плані військової техніки. Коли говоримо про дислокацію військ, це має бути колективне рішення. Звичайно, окремі країни можуть діяти й індивідуально. Водночас Латвія підтримує колективні рішення, колективні обговорення та колективну підтримку.

А чи є такі дискусії?

Я вірю в силу і стійкість української нації, в українське суспільство, політичне керівництво, у військових. Так, йде жорстока війна, де Росія чітко показує ставлення до людського життя. Водночас ми почали розмову з Курської операції, яка демонструє, що насправді Росія має багато слабкостей. Ще раз: за підтримки західних країн, вірю, Україна виграє війну.

Про ядерну стратегію

Президент Джо Байден схвалив секретну ядерну стратегію США, спрямовану на стримування Китаю. Чи готується НАТО до ядерних загроз як з боку КНР, так і з боку РФ?

Росія іноді цим шантажує. Ми не повинні потрапляти в цю пастку, але з іншого боку, маємо бути готовими. Публічно ми не обговорюємо плани, але загалом йдеться про стратегічне ядерне стримування. Проте його необхідно посилювати звичайними ресурсами, нарощувати сили в рамках НАТО. В цьому сенсі є позитивна тенденція. І останнє, але не менш важливе — ми повинні постійно підтримувати Україну.

Президент Чехії Петр Павел казав, що Україна може вступити до НАТО, навіть якщо у нас триватиме війна, але нам потрібно мати лінію розмежування — тимчасовий кордон. Що ви думаєте про цей варіант?

Мають бути чіткі межі між країнами, які стоять на боці демократії, а які ні. У нас немає сумнівів, що Україна має бути частиною ЄС і НАТО — 33-м членом Альянсу. Так, є шлях, який ще треба подолати. Як вже було сказано в декларації НАТО на Вашингтонському саміті — все станеться, коли умови дозволять і союзники погодяться.

Латвія підтримує членство України в НАТО, але з цього питання є діалог між частиною членів Альянсу. Та попри те, що маємо ці дебати, повинні рухатись вперед. На Вашингтонському саміті чітко заявили про незворотність шляху України до НАТО.

На початок