COVID-19 FLіRT: лікарка-інфекціоністка — про симптоми нового штаму та вакцинацію

COVID-19 FLіRT: лікарка-інфекціоністка — про симптоми нового штаму та вакцинацію

коронавірус
Фото ілюстративне. Фото ілюстративне: Gettyimages

За липень в Україні зафіксували майже 12 тисяч випадків захворювання на коронавірус. Смертність від його нового штаму — FLіRT, не настільки висока, як від попередніх штамів. За словами лікарки-інфекціоністки Євгенії Менжуліної, симптоми хвороби не змінилися, проте тривалість інкубаційного періоду й самого захворювання скоротилася. Про особливості нового штаму, перебіг хвороби та вакцинацію — Менжуліна розповіла Українському Радіо.

Наскільки заразний та небезпечний новий штам FLіRT?

Не можу сказати, що зʼявилося щось нове. Залишається той самий набір симптомів та відчуттів. Йдеться про респіраторне захворювання, яке починається з нежиті, першіння в горлі, слабкості, головного та мʼязового болю, ломоти в тілі. Симптоми наростають десь на 2-3 добу, 4-5 доби є піковими. Якщо перебіг легкий, людина майже одужує на 6-7 добу. Якщо це ускладнена форма, приєднується або бактеріальна мікрофлора, або загострюються хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів, або інше.

Виглядає, що тривалість перебігу цього захворювання коротша, аніж це було з іншими штамами коронавірусу з 2020-2021 років, так? Після тижня хвороби і її завершення вже можна виходити в люди?

Так і є. В більшості випадків ми констатуємо більш швидкий перебіг без ускладнень. Єдине, відмічається погане самопочуття десь на 2-4 добу. Якщо під час цього немає ускладнень, людина дійсно швидко одужує. Проте, це йдеться про легку форму, це не стосується людей, які мають хронічні захворювання і залишаються у групі ризику.

Чи є серед симптомів температура?

Є, проте як показує більшість випадків, не дуже висока. Йдеться про субфебрильну температуру в 37,5-38 градусів. Рідше трапляються лихоманки до 39 градусів — це ознака того, що треба звертатися за специфічною кваліфікованою допомогою, навіть якщо це перша-друга доба.

Головний санітарний лікар України Ігор Кузін розповів, що на стаціонарі з коронавірусом перебуває 2,5 тисячі пацієнтів. Через які хронічні хвороби або неправильне поводження люди могли потрапити на стаціонар?

Важко узагальнювати, оскільки кожен випадок стаціонарного лікування є майже індивідуальним. Кожна людина, що захворіла, має особливості організму та аспекти перебігу будь-якого захворювання, зокрема й ковіду. Але якщо її госпіталізують, однозначно йдеться про середню та важку форми захворювання.

7 серпня на Івано-Франківщині зафіксували перший летальний випадок від нового штаму COVID-19 FLіRT. Проте поки ми не бачимо значної статистики смертності, як це було раніше. Це означає, що цей штам вже не є таким небезпечним, як попередні? Чи вакцинація, яку ми проходили, впливає на ситуацію?

Коли ми тільки зіткнулися з цим захворюванням, вірус був набагато агресивнішим. Розповсюдженість була тотальною, організми не були готові, бо вперше зустрілися з цією інфекцією. Наразі населення практично тотально перехворіло і має імунологічну памʼять до основної частини вірусу. Як би він не мутував, частка імунної системи вже його памʼятає і може зустріти цього "ворога" ще на порозі та не дати інфекції набути таких важких форм, як це було при першій зустрічі.

По-друге, в нас вже є досвід лікування та медикаментозна база. Щодо людей, які представляють групу ризику — якщо розвивається захворювання, треба якомога швидше застосовувати специфічне противірусне лікування. Ми це вже знаємо і певні препарати в нас вже є. Можемо рятувати людину вже на першій добі захворювання.

А щодо вакцинації, наскільки її зараз потрібно робити й кому?

Щеплення від коронавірусної інфекції буде рекомендовано як, наприклад, і від грипу. Йдеться про щорічну вакцинацію. Від того ж грипу ми щороку отримуємо нові склади вакцин. Така ж ситуація може бути й з коронавірусною інфекцією щодо підтримання імунітету, залежно від того, наскільки швидко відновлюється або мутує вірус.

На початок