Міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас заявив, що Росія передислоковує на Курщину свої війська з Калінінградської області біля Балтійського моря.
Про це він сказав 13 серпня у розмові з президентом України Володимиром Зеленським.
"Дозвольте мені висловити повагу вашим діям, вашим маневрам на півночі", — сказав Кащюнас.
Міністр зазначив, що не чує, щоб Україна в Курській області Росії перетинала які-небудь червоні лінії. Він вважає це хорошим знаком, а наступним гарним знаком був би в цьому контексті дозвіл на використання Україною засобів дальнього ураження на території РФ. Литва нині це лобіює, додав Кащюнас.
"Я кажу литовському народу: «Ви подивіться, як українці за вас борються, тому що через їхню боротьбу їм [Росії] треба відводити війська з Калінінграда». Ми навіть називаємо це «демілітаризацією» Калінінграда, яка відбувається завдяки хоробрості ваших військових, завдяки вашим рішенням", — наголосив литовський посадовець.
Він додав, що операція ЗСУ в Курській області підтримала моральний дух не лише України, а й литовського суспільства, і литовці хочуть ще більше підтримувати українців.
Калінінградська область – це ексклав, оточений Польщею, Литвою та Балтійським морем. Це найзахідніший регіон Росії. Область увійшла до складу територій СРСР за підсумками Другої світової війни як колишня частина історичної області Східної Пруссії.
Також 13 серпня речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій сказав Politico, що на тлі української операції на Курщині Росія передислокувала деякі свої підрозділи із Запорізької та Херсонської областей на півдні України.
А медіа "Белновости" з посиланням на джерело в Міністерстві оборони Білорусі написало, що білоруський лідер Олександр Лукашенко дав вказівку передати частину військової техніки для Росії — для підкріплення в Курській області та на інших напрямках.
Що відомо про бої в Курській області
6 серпня в Міністерстві оборони Росії заявили про прорив українськими військами кордону і початок боїв у Курській області. Через добу на це відреагував лідер Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
Аналітики VoxCheck підтверджували достовірність відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області. Але українська влада лише 12 серпня підтвердила, що ЗСУ присутні в Курській області — президент Володимир Зеленський доручив підготувати гуманітарний план для території. 13 серпня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що під контролем України 74 населених пункти в Росії.
Бої в Курській області Росії прокоментували в Сполучених Штатах та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.