ВМС РФ тренувалися завдавати ядерних ударів по цілях в Європі – FT

ВМС РФ тренувалися завдавати ядерних ударів по цілях в Європі – FT

Балтійський флот РФ
Балтійський флот РФ. МО РФ

Військово-морські сили Росії тренувалися націлювати ракети, здатні нести ядерну зброю, на об’єкти глибоко в Європі в умовах потенційного конфлікту з НАТО.

Про це свідчать секретні документи, з якими ознайомилася Financial Times.

У розпорядженні газети опинилися 29 секретних російських військових файлів, які свідчать про те, що Москва відпрацьовувала використання тактичної ядерної зброї на ранніх стадіях конфлікту з великою світовою державою.

Останні викриття показують, як Росія передбачала конфлікт із Заходом, що виходить далеко за межі її безпосереднього кордону з НАТО, плануючи серію нищівних ударів по всій Західній Європі. Документи показали FT західні джерела.

Файли, складені між 2008 і 2014 роками, містять список цілей для ракет, які можуть нести або звичайні боєголовки, або тактичну ядерну зброю. Російські офіцери відзначають переваги застосування ядерних ударів на ранній стадії.

Як зазначено в документах, "висока маневровість" флоту дозволяє йому завдавати "раптових і превентивних ударів" і "масованих ракетних ударів" з "різних напрямків". Також йдеться про те, що ядерна зброя як правило призначена для використання "у поєднанні з іншими засобами ураження" для досягнення цілей РФ.

Аналітики, які перевіряли документи, сказали, що вони узгоджуються з тим, як НАТО оцінює загрозу ракетних ударів великої дальності з боку російського флоту та швидкість, з якою Росія, ймовірно, вдасться до використання ядерної зброї.

Карти, які були зроблені для презентації, а не для оперативного використання, ілюструють вибірку з 32 цілей НАТО в Європі для ВМС Росії.

Для Балтійського флоту цілі вказані в основному в Норвегії та Німеччині. Серед них військово-морська база у Бергені (Норвегія), радіолокаційні станції та об’єкти спецпризначення. Північний флот, згідно з документами, може уразити об’єкти оборонної промисловості, у тому числі верф у британському Барроу-ін-Фернесі, де будують військові кораблі та підводні човни.

Презентація також ілюструє, як російська зброя може бути застосована в можливих війнах у Чорному морі, Каспійському морі і Тихому океані. Сценарії включають війни з нинішніми союзниками, такими як Китай, Іран, Азербайджан і Північна Корея.

Колишній чиновник НАТО, який зараз працює в Центрі Стімсона Вільям Альберк сказав, що вибірка є невеликою частиною "сотень, якщо не тисяч, цілей, нанесених на карту по всій Європі. . . включаючи військові цілі та об'єкти критичної інфраструктури".

Здатність Росії завдавати ударів по Європі означає, що цілі по всьому континенту будуть під загрозою, як тільки її армія вступить у бій із силами НАТО в прифронтових країнах, таких як країни Балтії та Польща, кажуть аналітики та колишні чиновники. 

"Їхня концепція війни — це тотальна війна. Вони розглядають ці речі (тактичні ядерні боєголовки, — ред.) як потенційно виграшну зброю. Вони захочуть ними скористатися, і вони захочуть використати їх досить швидко", — сказав Джеффрі Льюїс, професор Інституту міжнародних досліджень Міддлбері в Монтереї, який вивчає контроль над озброєннями.

FT зазначає, що тактична ядерна зброя, яку можна доставляти ракетами наземного чи морського базування або з літака, має меншу дальність і менш руйнівну, ніж більша "стратегічна" зброя, призначена для націлювання на США. Однак вони все ще можуть вивільнити значно більше енергії, ніж ті, скинуті на Нагасакі та Хіросіму в 1945 році.

Також у презентації згадується варіант демонстраційного удару – підрив ядерної зброї у віддаленому районі "у період безпосередньої загрози агресії" перед реальним конфліктом для залякування західних країн. Удар, як йдеться в документах, має продемонструвати "наявність та готовність до застосування високоточної нестратегічної ядерної зброї" та "намір застосувати ядерну зброю".

У файлах також йшлося, що пріоритетом Росії в конфлікті з НАТО є "послаблення військового та економічного потенціалу противника". Аналітики кажуть, що це означає, що Росія завдасть ударів по цивільних об’єктах і критичній інфраструктурі, як це було в Україні.

Витік документів також свідчить про те, що Росія зберегла можливість носити тактичну ядерну зброю на надводних кораблях, попри угоду 1991 року між Радянським Союзом і США про її вилучення, пише газета. За словами експертів, це несе значні додаткові ризики ескалації або аварій.

Серед носіїв тактичної ядерної зброї Росії в документах зазначаються "протичовнові ракети з ядерними боєголовками, розміщені на надводних кораблях і підводних човнах" і "корабельні і берегові керовані ракети ППО з ядерними боєголовками для ураження угруповань ППО противника".

У лютому 2024 році Володимир Путін заявив західним країнам, що вони ризикують спровокувати ядерну війну, якщо надішлють війська в Україну. У ЄС погрози і ядерний шантаж на адресу Заходу назвали частиною "передвиборчої" кампанії Путіна.

На початок