Алжирська боксерка Іман Хеліф виграла олімпійське "золото" попри гендерні суперечки

Алжирська боксерка Іман Хеліф виграла олімпійське "золото" попри гендерні суперечки

Боксерка Іман Хеліф
Іман Хеліф з Алжиру святкує виграш золотої медалі у фінальному матчі з боксу серед жінок у категорії до 66 кг на Олімпійських іграх у Парижі, 9 серпня 2024 року. Getty Images/Aytac Unal

Алжирська боксерка Іман Хеліф, яка опинилася в центрі гендерних суперечок на Олімпійських іграх у Парижі, завоювала золоту медаль, ставши олімпійською чемпіонкою.

Про це пише Sky News.

Хеліф впевнено перемогла китаянку Ян Лю у фіналі змагань у жіночій напівсередній вазі, отримавши одностайне рішення суддів. Вона виграла всі три раунди за суддівськими записками, а після оголошення рішення обійняла свого тренера, який підняв 25-річну спортсменку на плечі та проніс по арені.

"Цілих вісім років я мріяла про це, і тепер я олімпійська чемпіонка та володарка золотої медалі", — сказала Хеліф через перекладача.

Коли її запитали про суперечки, вона відповіла журналістам: "Це лише надає моїй перемозі особливого смаку через ті нападки, які на мене здійснювали".

"Я повністю кваліфікована для участі в цих змаганнях. Я жінка, як і будь-яка інша жінка. Я народилася жінкою, живу як жінка і маю відповідні кваліфікації", — додала вона.

Хеліф була під пильною увагою після того, як її попередня суперниця відмовилася від бою через 46 секунд, стверджуючи, що це було для захисту її здоров'я через надто сильні удари алжирки.

Деякі критики вважали, що Хеліф не повинна була брати участь у змаганнях через можливий підвищений рівень тестостерону, що може спричиняти додаткову силу та м'язову масу, потенційно створюючи небезпеку для суперниць.

Раніше Хеліф та тайванську боксерку було відсторонено від участі в чемпіонаті світу минулого року, коли Міжнародна боксерська асоціація (IBA) заявила, що вони не пройшли тести на гендерну відповідність.

Однак Міжнародний олімпійський комітет (МОК) назвав це рішення "раптовим і довільним" та заявив, що тести були вкрай недосконалими. МОК також відсторонив IBA через проблеми з управлінням та ймовірну корупцію та зв'язки з Росією.

Представник МОК Марк Адамс зазначив, що всі боксери на Олімпійських іграх у Парижі відповідають критеріям відповідності, зокрема за гендером та віком, "на основі їхнього паспорта". Він також зазначив, що Хеліф та тайванська спортсменка Лін Ю-тінг вже багато років змагаються у жіночих категоріях, а алжирка також брала участь в Олімпіаді в Токіо.

Дебати щодо Хеліф та інших спортсменів поновили дискусію щодо атлетів, які можуть мати різниці у статевому розвитку (DSD), коли гени, гормони та репродуктивні органи розвиваються інакше, ніж очікувалося.

Чи мають Хеліф та Ю-тінг такі особливості, наразі невідомо.

Спортивна кар'єра Іман Хеліф

До 2023 року Хеліф брала участь у трьох чемпіонатах світу й у 2022-му виграла першу медаль — "срібло".

Для Хеліф бій проти Анджели Каріні на Олімпіаді-2024 був лише пʼятим у карʼєрі, що завершився достроково. За статистикою BoxRec, алжирка провела 46 поєдинків і виграла 37 із них.

На думку МОК, Халіф і Лінь стали "жертвами раптового й свавільного рішення IBA" на чемпіонаті світу-2023, що було ухвалене "без належної процедури", та наголосив, що національні федерації мають домовитися про створення нової міжнародної федерації, аби бокс залишився в олімпійській програмі. Сам комітет змінювати правила посеред змагань без серйозних і науково обґрунтованих підстав не планує.

На початок