Держава зекономила понад 3,3 млрд грн на дронах завдяки співпраці Мінцифри і НАБУ — звіт бюро

Держава зекономила понад 3,3 млрд грн на дронах завдяки співпраці Мінцифри і НАБУ — звіт бюро

Держава зекономила понад 3,3 млрд грн на дронах завдяки співпраці Мінцифри і НАБУ
Безпілотник проєкту "Армія дронів". Голова Мінцифри Михайло Федоров

Держава зекономила понад 3,3 млрд грн на дронах завдяки співпраці Міністерства цифрової трансформації та Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).

Про це йдеться у звіті НАБУ про діяльність за останні пів року.

Зазначається, що одна з найбільш ефективних сфер — закупівлі БпЛА в межах “Армії дронів”.

“Одразу після перших контрактів на безпілотники “Армії дронів” ми збудували жорстку систему контролю закупівель і залучили до цього НАБУ та САП. Держспецзвʼязку надає детективам доступ до CRM-системи, де є всі контракти по дронах. Вони бачать статус по всіх закупівлях: виробників, вартість та всі деталі по контракту. НАБУ вільно може аналізувати кожну закупівлю”, — пояснив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

За його словами, з цього року держава закуповує дрони через закритий функціонал Prozorro і завдяки конкуренції безпілотники контрактуються за найвигіднішими цінами.

Також за рекомендацією НАБУ для визначення справедливих цін на українські дрони створили supply chain. Це окремі команди, які спільно з НАБУ та журналістами досліджують ціноутворення у сфері БпЛА.

Для управління поставками використовуються інструменти від німецької технологічної компанії SAP. Це дало змогу управляти термінами поставки, відслідковувати рух дронів від виробника до передової, щоб безпілотники надходили до бійців, а не лежали на складах.

“Ще в нас є важливе рішення уряду, яке також є наслідком рекомендацій НАБУ: якщо виробник завищив вартість дронів, то він має на різницю з реальною ціною або допостачати дрони, або повернути власне різницю”, — відзначив міністр.

Такий підхід, за словами Федорова, дав результат на понад 3,3 мільярда гривень:

  • Сили оборони додатково отримали 18 413 дронів на суму понад 1,8 мільярда гривень;
  • Державі повернули майже 1,5 мільярда гривень.

дрони
Держава зекономила 3,3+ млрд грн на дронах завдяки співпраці Мінцифри та НАБУ. Мінцифра

За даними Мінцифри, за два роки виробництво безпілотників в Україні масштабувалося в 100 разів. Якщо два роки тому, коли стартував проєкт “Армія дронів”, було 7 виробників, у яких держава могла закуповувати дрони, то на сьогодні їх 87.

Як розповіла раніше заступниця міністра з питань стратегічних галузей та промисловості України Анна Гвоздяр, Україна за рік може виробляти понад три мільйони дронів. Для цього в держави є достатні виробничі спроможності та співпраця з міжнародними партнерами.

Що відомо про "Армію дронів"

На початку липня 2022 року Мінцифра разом із Генштабом ЗСУ та платформою UNITED24 оголосили збір коштів на "Армію дронів". На першому етапі планували закупити 200 безпілотників.

Комплексна програма "Армія дронів" включає системну закупівлю дронів, їх ремонт та оперативну заміну, а також курс навчання пілотів, повідомили в пресслужбі Мінцифри. На сайті UNITED24 можна пожертвувати на дрон або віддати власний. Усі пожертви надходять на спеціальний рахунок Міністерства оборони в НБУ.

У перші тижні дії програми українці та іноземці пожертвували понад 510 мільйонів гривень на безпілотники для Збройних сил України через платформу UNITED24.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров показав, який мають вигляд одночасно запущені 472 БПЛА з "Армії дронів".

Також у вересні 2022 року ЗСУ отримали перші 20 ударних дронів Warmate, кошти на які українці зібрали через monobank.

На початок