Дитячий омбудсман хоче змінити правила допиту дітей, що постраждали від насилля

Дитячий омбудсман хоче змінити правила допиту дітей, що постраждали від насилля

Дитячий омбудсман хоче змінити правила допиту дітей, що постраждали від насилля

Офіс уповноваженого президента з прав дитини пропонує змінити закон щодо допиту дітей-жертв сексуальних злочинів, забезпечивши участь психолога та зменшивши кількість допитів.

Так, згідно зі звітом Уповноваженого президента з прав дитини Миколи Кулеби, за чинним законодавством дитину на етапі розслідування та судового розгляду справи опитують по кілька разів і без участі психолога. Також опитування/допит дитини не завжди відбувається у "зеленій кімнаті" або за "методикою зеленої кімнати"Методика проведення інтерв'ювання дитини, яка потерпіла або стала свідком злочину, в умовах, що мінімізують та не допускають повторної травматизації психіки дитини, з урахуванням її індивідуально-психологічних та психофізіологічних властивостей. Як відзначається, повторні допити можуть завдати психологічної шкоди дитині.

"Пропонується внести зміни в чинне законодавство щодо дітей, які зазнали сексуального насилля, щоб проводився з ними допит з обов'язковою участю психолога. У той час як на сьогодні законодавство обов'язково психолога не передбачає. Але психолог може підказати слідчому більш коректні запитання і зробити характеристику після допиту. У нас сьогодні передбачена тільки участь законного представника - або батьки, або близькі родичі, або органи опіки", - розповіла під час онлайн-конференції до Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства адвокатка Тетяна Гнатюк.

Як наголосила адвокатка, необхідно змінити законодавство так, щоб допит дитини відбувався один раз. За її словами, що в нинішній системі, коли судові справи можуть тривати роками, діти вимушені повертатися до травматичного досвіду.

"На практиці діти підлягають допиту на стадії досудового розгляну не один і не два рази", - зазначила вона.

Як повідомив Кулеба, за даними Ради Європи, кожна 5 дитина зазнавала сексуального насильства, 80% злочинців - знайомі дитини (за даними NSPCC). Часто про насильство не повідомляли у правоохоронні органи. Зокрема через страх слідчої й судової тяганини, яка призводить до повторної травматизації дитини, яка пережила насильство.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди