Перейти до основного змісту
Додон чи Санду? Як відбуваються вибори президента Молдови, що відомо про кандидатів

Додон чи Санду? Як відбуваються вибори президента Молдови, що відомо про кандидатів

Додон чи Санду? Як відбуваються вибори президента Молдови, що відомо про кандидатів
. NewsMaker

У Молдові триває другий тур президентських виборів. Виборчі дільниці закриються о 21:00. Спостерігачі фіксують рекордну явку на закордонних дільницях, де в основному підтримують опозиціонерку Майю Санду, та у Придністров'ї, чиї симпатії на боці "проросійського" Ігоря Додона. Суспільне зібрало найважливішу інформацію про претендентів на посаду президента Молдови.

Другий тур виборів продемонстрував рекордну явку: станом на 18:45 проголосували вже 1 604 544 виборців. Це становить 51,74 % від загального числа зареєстрованих у виборчих списках осіб, повідомляє ЦВК Молдови.

Найбільш активними районами є міста Окниця, Дондюшани, Ришкани, Сороки, Фалешти, Шолданешти, Криуляни, Яловени, Кишинів та Гагаузія. У діаспорі встановлено новий рекорд явки. За кордоном проголосували 222 123 виборці.

Санду перемогла Додона у першому турі 1 листопада, набравши 36,16% голосів проти 32,61% у свого конкурента. У другому турі перевага також на її боці, стверджують експерти, але все залежить від мобілізації електорату під час пандемії.

Майя Санду. Економістка світового банку та борець з корупцією

Санду навчалася в Академії економічних досліджень Молдови (ASEM) на факультеті менеджменту. Потім вступила в Академію державного управління (AAP) в Кишиневі, де вивчала міжнародні відносини. У 2010 вона закінчила Школу управління імені Джона Кеннеді при Гарвардському університеті.

Вибори президента Молдови. Що відомо про кандидатів
Майя Санду. АР

Кар'єра Санду розпочалася у 1994 році з посади головного спеціаліста Відділу співробітництва з Європейським союзом і країнами Чорноморського басейну Департаменту зовнішньоекономічних відносин Міністерства економіки Молдови. Пізніше вона працювала економістом у представництві Світового банку у Кишиневі, була радницею виконавчого директора Світового банку у Вашингтоні. У 2012 році вона стала міністеркою освіти Молдови.

2015 року Санду створила платформу „În /pas/ cu Maia Sandu” („В ногу з Маєю Санду”), яка згодом стала політичною партією під назвою „Partidul Acțiune și Solidaritate” („Партія Дії та Солідарності”).

На парламентських виборах 2019 року Санду разом зі своїм союзником Народна партія Республіки Молдова сформували виборчий блок ACUM і отримали 26 зі 101 місця в парламенті Молдови. 8 червня Майя Санду була обрана прем'єр-міністеркою Молдови в складі коаліційного уряду. У той же день Конституційний суд Молдови оголосив неконституційним її призначення на цю посаду, але всього за тиждень "передумав" і скасував свої попередні рішення. 11 липня 2019 року Майя Санду в статусі прем'єр-міністерки Молдови зустрілася в Києві з президентом України, розпочавши свою промову українською мовою.

Майя Санду виступає за зближення з Європейським Союзом. Вона позиціює себе борцем з корупцією і виступає за деолігархізацію країни.

"У Молдови може бути краще майбутнє, тільки якщо ми будемо боротися з корупцією і створимо державу, що ефективно функціонує, забезпечує роботою і турботою тих, хто пропрацював на неї все своє життя", – заявила Санду.

Ігор Додон. Комуніст та президент федерації шахів Молдови

Додон має три вищі освіти. Він закінчив економічний факультет Державного аграрного університету, факультет менеджменту Молдавської академії економічних знань та факультет економічного права Міжнародного інституту менеджменту. Він отримав ступінь доктора економічних наук, а у 2011 році став президентом федерації шахів Молдови.

Вибори президента Молдови. Що відомо про кандидатів
Ігор Додон. Експрезидент Молдови Ігор Додон. Фото: AP

Політична кар’єра Додона почалася 2005 року. Тоді він рік обіймав посаду заступника міністра економіки та торгівлі, а з 2006 до 2008 – міністра економіки й торгівлі. 2009-го Додон став депутатом молдовського парламенту від Партії комуністів, а 2011-го оголосив про приєднання до Партії соціалістів Республіки Молдова. 2016 року Ігор Додон у другому турі з результатом 52.11% переміг на президентських виборах.

Додон виступає за стратегічне партнерство і хороші відносини з Росією. За його словами, Молдова потребує російського ринку, тому що необхідно розв'язувати проблеми молдовських мігрантів, яких в Росії сотні тисяч. Втім, інші зовнішньополітичні вектори Додон не ігнорує

"Я вважаю, що ми повинні та будемо підтримувати хороші відносини з Європейським союзом. Ми забезпечимо спадкоємність партнерства і з Європейським союзом, і з нашими друзями в Румунії, і з Російською Федерацією", – заявляв Додон у своїх інтерв'ю ЗМІ.

Додон для офіційного Києва є політиком "нон грата". Представники влади відмовляються із ним зустрічатися, оскільки під час кампанії 2016-го він підтримав анексію території Україні Росією. І хоча зараз Додон каже, що "визнає цілісність України", він старанно уникає розмов про Крим.

Що відомо

  • Перший тур президентських виборів у Молдові відбувся 1 листопада.
  • Найбільше голосів у першому турі набрали колишня економістка Світового Банку та лідерка опозиційної партії "Дія та солідарність" Майя Санду – 36,16%, та чинний президент Ігор Додон – 32,61%.
  • Згідно з Конституцією країни, президент Молдови обирається на чотирирічний термін і вступає на посаду з дня складення присяги. На посаду глави держави може претендувати громадянин, який володіє виборчим правом, досяг 40-річного віку, проживав або проживає на території Республіки Молдова не менше 10 років і володіє державною мовою.

Топ дня

Вибір редакції

На початок