Китай розкритикував декларацію саміту НАТО через згадку про співпрацю з РФ

Китай розкритикував декларацію саміту НАТО через згадку про співпрацю з РФ

Путін і Сі Цзіньпін
Керівник Росії Володимир Путін і президент Китаю Сі Цзіньпін під час зустрічі в Пекіні, Китай, 16 травня 2024 року, на знімку, взятому з відеозапису прямої трансляції. REUTERS/Kremlin.ru

У підсумковій декларації саміту НАТО у Вашингтоні Китай назвали "вирішальним чинником", що сприяє війні Росії проти України через так зване партнерство без обмежень та підтримку військово-промислового комплексу РФ. У Пекіні заявили, що твердження про відповідальність Китаю в українській війні є необґрунтованою, тому КНР подала "серйозні претензії до НАТО".

Як заявив на брифінгу речник МЗС Китаю Лінь Цзянь, НАТО поширює неправдиву інформацію, створену Сполученими Штатами, сіючи розбрат між Китаєм і Європою та підриваючи їхню співпрацю, пише Reuters.

"Щодо конфлікту в Україні, НАТО перебільшує відповідальність Китаю. Це безглуздо і відбувається зі злим умислом. Ми закликаємо НАТО замислитись над першопричиною кризи і над тим, що Альянс зробив, і вжити конкретних заходів для деескалації, а не перекладати провину", – заявив він.

Речник представництва Китаю в ЄС також оприлюднив заяву щодо згадки Китаю в декларації Вашингтонського саміту НАТО. Він зазначив, що декларація сповнена ментальності холодної війни та войовничої риторики.

"Параграфи, пов’язані з Китаєм, провокаційні з явною брехнею та наклепом. Ми рішуче відкидаємо ці звинувачення та висловлюємо жаль і подали серйозні претензії до НАТО", — сказав він.

За словами китайського дипломата, не Китай є "творцем української кризи", а позиція Пекіна щодо України відкрита і незалежна.

Речник представництва КНР в ЄС наголосив, що Китай прагне сприяти мирним переговорам і шукати політичне врегулювання і цю позицію підтримує "широке світове співтовариство".

"Ми ніколи не надаємо смертоносну зброю жодній із сторін конфлікту та здійснюємо суворий контроль над експортом товарів подвійного призначення, включаючи цивільні безпілотники. Звичайні торговельні потоки між Китаєм і Росією не спрямовані на будь-яку третю сторону, і вони не повинні зазнавати зривів чи примусу", — заявив речник.

За його словами, НАТО має не шукати вжити реальних дій, щоб розрядити ситуацію та розв'язати проблему.

"Українська криза тривала так довго. Але хто підливає масла у вогонь? А хто шукає егоїстичних вигод? Відповідь зрозуміла кожному. Ми закликаємо НАТО уважно прислухатися до міжнародної спільноти. Замість того, щоб шукати цапів-відбувайлів, НАТО має подумати про себе, вжити реальних дій, щоб розрядити ситуацію та розв'язати проблему", — сказав дипломат.

Він також наголосив, що Азійсько-Тихоокеанський регіон є місцем для мирного розвитку, а не полем боротьби для геополітичної конкуренції і закликав НАТО залишатися в межах своєї ролі "регіональної оборонної організації в Північній Атлантиці".

За словами дипломата, НАТО не має стати руйнівником миру та стабільності в Азійсько-Тихоокеанському регіоні чи інструментом, який використовує певна влада для збереження гегемонії.

"Китай є силою миру у всьому світі, учасником глобального розвитку та захисником міжнародного порядку. Ми просимо НАТО виправити своє неправильне уявлення про Китай і відмовитися від ментальності холодної війни. НАТО має припинити роздмухувати так звану загрозу Китаю та провокувати конфронтацію та суперництво, і зробити більше, щоб сприяти світовому миру та стабільності", — сказав він.

У підсумковій декларації саміту НАТО у Вашингтоні йдеться, що Китай став вирішальним фактором, що сприяє війні Росії проти України "через так зване партнерство "без обмежень" і масштабну підтримку російської оборонно-промислової бази". Це посилює загрозу, яку Росія становить для своїх сусідів та євроатлантичної безпеки.

Підписанти закликали КНР "припинити будь-яку матеріальну і політичну підтримку військових зусиль Росії", зокрема передачу засобів подвійного призначення, як-от компоненти зброї, обладнання та сировина.

"КНР не може дозволити вести найбільшу війну в Європі в новітній історії без того, щоб це не зашкодило її інтересам і репутації", — йдеться в декларації.

У підсумковому комюніке також звинуватили Китай у тому, що він стоїть за постійною, зловмисною кібер- та гібридною діяльністю, включно з дезінформацією. Документ також висвітлює занепокоєння щодо ядерного арсеналу Пекіна та його можливостей у космосі.

На початок