"Карантин вихідного дня" введено, що далі. Інтерв'ю з головним санлікарем Віктором Ляшком

"Карантин вихідного дня" введено, що далі. Інтерв'ю з головним санлікарем Віктором Ляшком

Ексклюзивно
"Карантин вихідного дня" введено, що далі. Інтерв'ю з головним санлікарем Віктором Ляшком УНІАН

Україна вже перетнула психологічну межу у понад 10 тисяч нових виявлених хворих на COVID-19 за добу. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко в ефірі Українського радіо розповів Світлані Мялик про подальші заплановані кроки влади, карантин вихідного дня та можливий сценарій розвитку епідеміологічної ситуації в Україні.

Про епідеміологічну ситуацію в Україні та світі

Ситуація тривожна в усьому світі. Ми бачимо значне зростання кількості випадків у країнах Європи. Україна, на жаль, не є винятком з цього правила, але Україна, порівняно з іншими країнами, проходить цей етап на належному рівні. Головне зараз – дотримуватися протиепідеміологічних норм і правил, і намагатися запобігти колапсу системи охорони здоров’я.

Ми маємо певний резерв потужності, ми його включаємо зараз на повну, але жодна система охорони здоров’я не може впортатися самотужки з пандемією коронавірусної хвороби. Сьогодні Бельгія відвозить своїх громадян до Німеччини, Чехія просить про допомогу, Польща звернулася до Всесвітньої організації охорони здоров’я, щоб їм виділили спеціалістів для бригади екстреної медичної допомоги. Ситуація напружена скрізь. І багато країн переходять на певні локдауни. Можливо, не такі жорсткі, як були в березні-квітні, але є обмеження певних сфер господарської діяльності. Я просив би сьогодні всіх з розумінням ставитися до пропозицій, які пропонує уряд. Оскільки ці пропозиції – це пошук можливості компромісів між протиепідемічними обмеженнями та можливостями системи охорони здоров’я приймати хворих і надавати медичну допомогу всім, хто її потребує, – як і з коронавірусною хворобою, такі і з інфарктами, інсультами і іншими ургентними станами.

Про подальші кроки

Поки що ми намагаємося утриматися від впровадження жорстких карантинних обмежень. Сьогодні ми по максимуму готуємо нашу систему охорони здоров’я, перепрофільовуємо терапевтичні відділення та інші відділення, які спроможні приймати хворих з коронавірусною хворобою. При цьому ми стараємося дивитися і на економічні показники нашої країни, і не закривати бюджетоутворюючі організації, які працюють над наповненням і надходженням в бюджет коштів для того, щоб можна було в подальшому виділяти кошти на ту ж саму систему охорони здоров’я для реагування.

Ми, на жаль, не така багата країна як інші, тому потрібно шукати цей баланс і старатися балансувати між протиепідемічними обмеженнями та збереженням життя і здоров’я українців. Ми у системі охорони здоров’я, медики, розуміємо, що сьогодні карантинні обмеження – це поки єдиний дієвий метод зменшення випадків коронавірусної хвороби. Тому і просимо всіх: дотримуйтеся протиепідемічних правил – носіть маски, уникайте скупчень людей, при можливості обмежте поїздки громадським транспортом – це все дасть позитивний результат та зменшить кількість випадків коронавірусної хвороби.

"Ситуація напружена скрізь". Ляшко розповів про перебіг пандемії

"Кількості медичних працівників для забезпечення кваліфікованими кадрами перепрофільованих під третій етап закладів може не вистачити", - Віктор Ляшко

Про три етапи боротьби з коронавірусом

Ми знаємо спроможності нашої системи охорони здоров’я. Ми знаємо можливості розгортання тимчасових шпиталів на базі санаторіїв або на базі виставкових центрів. Ми розуміємо кількість медиків, яких ми можемо залучити до надання допомоги хворим з коронавірусною хворобою, і ми розуміємо, коли може настати межа, коли далі уже система охорони здоров’я не справляється. Давайте не будемо чути і шукати ці цифри.

Ми говорили, що у нас є три етапи. Перший етап – ми розгортаємо 30% ліжкового фонду. Другий етап – це ми переходимо на розгортання 50% усього ліжкового фонду. Україна переходить на другий етап. Ми додатково заборонили планові госпіталізації і планові операції, крім певних, які визначені постановою про карантин. Ми переходимо на етап, коли більшість закладів медичної охорони буде перепрофільовано під надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу. Наше завдання в цих лікарнях забезпечити їх киснем, забезпечити необхідними лікарськими засобами, і забезпечити належну оплату праці медичним працівникам, які будуть працювати.

Звернення до людей і до бізнесу: забезпечити дотримання протиепідемічних норм і правил, щоб третій етап, коли ми говоримо про розгортання тимчасових шпиталів та залучення непрофільних закладів, не настав. Ми ж маємо розуміти, що і кількості медичних працівників не вистачить, щоб якісно забезпечити на території усієї країни ті перепрофільовані заклади. Це ми бачимо і на прикладі Чехії, і на прикладі Польщі.

"Ситуація напружена скрізь". Ляшко розповів про перебіг пандеміїУНІАН

"Ситуація напружена скрізь", - Віктор Ляшко

Про допомогу від ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров’я, як координатор, приймає заявки про те, кому потрібні медичні працівники. Ми зараз говоримо, що ми готові розглядати та співпрацювати з ними щодо екстреної медичної допомоги. Оскільки екстрена медична допомога – це той етап, коли люди потребують невідкладної допомоги. Я не кажу зараз тільки про ковідних хворих, ми говоримо і про інших. Коли збільшується кількість викликів на екстрену медичну допомогу щодо ковіду, то збільшується час доїзду цієї бригади, яка задіяна сьогодні на ковід, до іншої патології, де також необхідна невідкладна допомога.

Про відтермінування планових операцій

Це все прописано вже в нормах і ми говоримо про ті заходи, які не є критичними для життя. Саме лікар приймає рішення про можливість чи неможливість госпіталізації. Ми це повинні зрозуміти. Це планові госпіталізації, які не становлять ризику для життя. Якщо ми бачимо, що їх відтермінування може впливати на подальший перебіг хвороби, результат такого лікування, то ніхто нікому відмовляти у госпіталізації та лікуванні не буде.

"Міністерство охорони здоров'я пропонує ввести карантин вихідного дня уже в найближчі вихідні", - Віктор ЛяшкоУНІАН

"Ситуація напружена скрізь". Ляшко розповів про перебіг пандемії

Про карантин вихідного дня

Карантин вихідного дня буде запроваджений після того, як буде прийнята постанова Кабінету міністрів України. Постанова Кабміну буде прийнята після погодження всіма центральними органами виконавчої влади. Міністерством охорони здоров’я документ підготовлений, і ми ініціюємо введення карантину вихідного дня уже найближчими вихідними. Питання в тому, що поки не будуть узгодженні всі позиції, поки не будуть оцінені всі ризики, не проголосовано на засіданні Кабінету міністрів України і постанова не буде опублікована, карантин не буде запроваджено.

Сьогодні можу сказати, що документ передбачає, що з 00:00 суботи до 00:00 понеділка будуть обмеження прийому відвідувачів у певних сферах господарської діяльності. Це для того, щоб зробити перерву у ланцюжку поширення коронавірусної хвороби. Ми говоримо про те, що навіть два дні зменшення кількості контактів позитивно вплинуть на зменшення кількості хворих. Це не зупинить (розповсюдження хвороби - ред.), але це буде нам дозволяти якомога довше тримати цей баланс між економічними та протиепідемічними обмеженнями.

Про обмеження роботи системи транспорту

Наразі ми дивимося на те, що відбувається в європейських країнах, і транспорт продовжуватиме працювати. В умовах карантину вихідного дня таке питання не розглядається.

Це виключно прерогатива мерів міст - забезпечити якісне, ефективне пересування мешканців своїм містом на громадському транспорті. Саме органи місцевого самоврядування сьогодні повинні були переглянути маршрути, можливо, закрити маршрути, які не є критичними для інфраструктури міста, а з тих маршрутів перевести рухомий склад на інші, де в годину пік відбувається найбільше скупчення людей для того, щоб виконати норму постанови уряду про перевезення в межах посадкових місць. Якщо не можуть – відбирайте ліцензію.

"Ситуація напружена скрізь". Ляшко розповів про перебіг пандеміїАР

"Ситуація напружена скрізь". Ляшко розповів про перебіг пандемії

Про вакцини від сезонних хвороб

Вакцини до 2020 року взагалі за державні кошти не закуповувались. Цього року вперше держава виділила 300 мільйонів гривень для того, щоб закупити вакцини від грипу, але, на жаль, ми бачимо досить негативну тенденцію в тому плані, що закупити зараз вакцину проти грипу стає повністю неможливо. В усіх країнах глобальний дефіцит. Ті потужності, які дозволили виробити вакцину проти грипу, розійшлися на ті потреби, які зазвичай плануються на 2019 рік. В Україні в період неепідемічний використовувалося 300-350 тисяч вакцин. Сьогодні виробники завезли в Україну 600 тисяч вакцин. Ми додатково вже закупили і розвозимо за бюджетні кошти 40 тисяч вакцини від грипу, яка в першу чергу піде до інфекційних стаціонарів і бригад екстреної медичної допомоги, щоб провакцинувати і захистити наших медиків. Далі займаємося і продовжуємо займатися пошуком вакцин для того, щоб закупити якомога більше за державні кошти.

Про вакцину від COVID-19

Для того, щоб був рівний доступ різних країн не залежно від економічного рівня розвитку, ВООЗ спільно з Глобальним вакцинним альянсом створили механізм COVAX. Там сформований фінансовий фонд, який викуповує величезну кількість доз вакцини для того, щоб забезпечити у 180 країнах, як мінімум, по 20% населення. Україна також є у цьому механізмі і потрапила до переліку 92 країн, яким буде запропонована спеціальна ціна на закупівлю вакцини.

Коли ми говоримо про Україну, то ми очікуємо як мінімум 8 мільйонів доз, якщо це однократне буде введення, або 16 мільонів доз, якщо двократне. Ми прорахували, якщо буде запропонована та ціна, що була попередньо озвучена, – то це становитиме 1 млрд гривень, що передбачено в бюджеті на 2021 рік. Надалі міністр охорони здоров’я вестиме перемовини з іншими виробниками імунобіологічних препаратів для того, щоб укласти прямі контракти на постачанняу, щоб забезпечити всіх, хто захоче вакцинуватися проти коронавірусної хвороби. Ми робимо все можливе, щоб вакцина була безкоштовна для громадян України.

У першу чергу вакцину отримають професійні групи ризику, які забезпечують життєдіяльність не тільки системи, а й самої держави – ми говоримо про лікарів, силові структури, вчителів. У подальшому це будуть люди з групи ризику медичної, там, де найбільше фіксується летальність після інфікування коронавірусною хворобою – це люди старшого, похилого віку, та люди із супутніми хронічними патологіями.

Про тестування

Коли ми говоримо про тестування, то ми повинні говорити про конкретні населені пункти. Сьогодні уряд зробив низку речей. Днями мені потрапила на очі моя аналітична записка, яку я готував міністру охорони здоров’я, коли відбулася зміна одного міністра на іншого. У цій аналітичній записці було написано: сьогодні ми тестуємо тисячу зразків на тиждень і хочемо вийти на 30 тисяч зразків на тиждень і що для цього треба зробити.

Сьогодні в нас 310 тисяч зразків на тиждень досліджуються. Тобто ми підняли лабораторії на зовсім інший рівень. Чи справляємося ми? У деяких регіонах справляємося, в деяких є проблеми. У Харкові були проблеми з залишками. У нас були дні, коли 8 тисяч було на залишках при спроможності лабораторій 1,5–2 тисячі. Але уряд дозволив сьогодні державним лабораторіям додатково контрактувати приватні лабораторії для того, щоб розгрібати ці залишки, які утворюються, і ситуація значно покращилася. Ми додатково зараз запроваджуємо тестування експрес-тестами на антиген. Вони дозволять проводити сортування відразу біля ліжка хворого, це дозволить нам зменшити навантаження на вірусологічні лабораторії. Сімейні лікарі зможуть тестувати.

Про вплив місцевих виборів на епідемічну ситуацію

Стрімкого зростання, станом на 14-тий день після виборів, не сталося. Зараз ми аналізуємо кількість випадків захворілих серед членів виборчих дільниць і всіх, хто був залучений до виборів, щоб відслідкувати динаміку у відсотковому співвідношенні, і подивитися, чи була динаміка і чи відрізняється вона від іншої захворюваності в популяції.

"Ситуація напружена скрізь". Ляшко розповів про перебіг пандеміїУНІАН

"Ситуація напружена скрізь". Ляшко розповів про перебіг пандемії

Про критерії госпіталізації

Критерії госпіталізації є. Вони просто оновлюються, щоб спростити роботу лікарям. Тим паче, ми бачимо, що завантаженість ліжкового фонду збільшується, кількість госпіталізацій збільшується. Сьогодні в середньому ми маємо 1000-1300 госпіталізацій на добу. Проте, критерії госпіталізації – це не критерії сортування.

Про заповненість ліжко-місць

В середньому по країні – це 62%, від 45 тисяч ліжкомісць. Ми говоримо про те, що ми сьогодні переключаємося на підготовку ще 83 тисяч. У нас досить багато приходить сигналів, що в тій чи іншій лікарні немає місць, був селектор з головами обласних державних адміністрацій. Вони чітко покажуть нам конкретні заклади охорони здоров’я під ту кількість ліжок, які ми можемо перепрофілювати. І ми ці ліжка виводитимемо на дашборд і вони будуть доступні в онлайн-режимі. Кожна людина, яка має доступ до інтернету, зможе подивитися кількість ліжок перепрофільованих закладів охорони здоров’я і кількість вільних ліжок, які визначені для очікування хворих на коронавірусну хворобу.

Про тимчасові ковідні шпиталі

Як лікар я б не хотів, щоб у нас були розгорнуті тимчасові шпиталі і в них надавалася медична допомога. Я хотів би, щоб вся медична допомога надавалася в межах закладів охорони здоров’я. І бажано, щоб ми навіть 50% не задіювали, а залишалися в тих 30%, які є.

Утім, ми наближаємося до розгортання. Сьогодні розглядаються три області, в яких першочергово буде розгортатися. Це Одеська, Донецька і місто Київ. Визначені локації, визначений кошторис і на найближчому засіданні уряду ці гроші будуть перерозподілені в субвенції на обласні державні адміністрації, щоб вони розпочали розгортання і підготовку до розгортання.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди