Рік томосу. Що сталося з церквою України за цей час

Рік томосу. Що сталося з церквою України за цей час

Рік томосу. Що сталося з церквою України за цей час
undefined

Рік тому, 6 січня 2019, Україна отримала томос про автокефалію Православної церкви України (ПЦУ) в Стамбулі, який передали митрополиту Київському і всієї України Епіфанію з підписом Вселенського патріарха Варфоломія.

"Автокефальна Церква України визнає головою Святіший Апостольський і Патріарший Вселенський Престол, як і інші Патріархи і Предстоятелі, та має разом з іншими канонічними обов'язками та відповідальностями, насамперед для збереження нашої Православної Віри неушкодженою та канонічної єдності та спілкування з Вселенським Патріархатом й іншими помісними Православними Церквами", — йдеться в тексті томосу.

Цій історичній події передував Об'єднавчий церковний собор 15 грудня 2018 року в Софії Київській, де духовенство Української православної церкви (УПЦ) Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) та УПЦ Московського патріархату створили єдину помісну Православну церкву України, її статут та обрали Епіфанія предстоятелям.

Суспільне вирішило пригадати головні події, які відбулися відтоді в церковному житті України.

Чвари Філарета та Епіфанія через ліквідацію УПЦ

У грудні 2018 року на Об'єднавчому соборі ліквідували УПЦ КП, тоді почесний патріарх УПЦ Філарет підписав постанову про ліквідацію УПЦ КП. У травні 2019 року Філарет заявив, що Київський патріархат продовжує існувати, а він сам залишається патріархом. У липні Мінкульт України заявив, що УПЦ КП припинила існування, приєднавшись до ПЦУ.

Священний синод Православної церкви України на засіданні 5 грудня ухвалив рішення щодо права почесного патріарха Філарета на пожиттєве проживання в резиденції на вулиці Пушкінській у Києві та звершення богослужінь у Володимирському соборі. Після юридичної ліквідації УПЦ Київського патріархату Філарет припинив стосунки з ПЦУ та зібрався звертатися з приводу ліквідації церкви до ООН та ОБСЄ.

Архієрейський Собор Православної Церкви України (ПЦУ) 14 грудня закликав почесного патріарха Філарета і його оточення "до примирення і припинення самоізоляції". На засіданні архієрейського Собору 14 грудня митрополит Київський і всієї України Епіфаній повідомив про юридичну ліквідацію релігійних організацій "Київська Патріархія УПЦ КП" та "Патріярхія УАПЦ". Філарету було залишене пожиттєве право служити у Володимирському соборі та жити в патріаршій резиденцій по вул. Пушкінській у Києві. Філарет у відповідь на це подякував, що його "не викинули на вулицю".

Предстоятель ПЦУ Епіфаній заявив, що Філарет досі перебуває в самоізоляції, хоча ПЦУ хоче, щоб він "почувався гідно", як людина, яка багато зробила для становлення Української православної церкви.

Наразі Філарет продовжує не визнавати рішення про ліквідацію Української Православної Церкви Київського Патріархату .

Визнання ПЦУ церквою Еллади

Священний Синод Елладської Православної Церкви на своєму засіданні 8 січня 2019 року не став визнавати новостворену Православну церкву України, а передав це питання на розгляд вищого адміністративного органу - Собору ієрархії, який в українській традиції відповідає Архієрейському Собору.

9 січня Грецька православна церква почала процедуру визнання єдиної помісної автокефальної Православної церкви України. На засіданні обговорили лист Вселенського патріарха Варфоломія в зв'язку з обранням першого предстоятеля нової автокефальної церкви України, а також відповідний лист патріарха РПЦ Кирила. Священики вирішили передати справу в священний синод про визнання церквою Греції нової автокефальної церкви України.

12 жовтня Православна Церква Еллади визнала Православну Церкву України як незалежну, рівноправну сестру в родині помісних православних церков.

Питання святкування Різдва

Протягом 2019 року, а, особливо, ближче до католицього Різдва — 25 грудня, постало питання: коли церква має офіційно святкувати народження Ісуса Христа? В українському суспільстві почалися суперечки з цього приводу, оскільки частина громадян хотіли продовжити відзначати 7 січня, як звикли, а інші, в прагненні бути ближче до Європи, — перенести святкування на 25 грудня.

Митропилоту Епіфанію довелося неодноразово виступати із заявами з цього приводу. Так, предстоятель ПЦУ заявив, що Православна церква не проти перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня, проте таку ініціативу не підтримують українці. Коли суспільство буде готове, у ПЦУ обіцяють прийняти загальноцерковне рішення. Пізніше він додав, що поки що остаточного і повного перенесення святкування Різдва в Україні з 7 січня на 25 грудня не відбудеться, оскільки зміна дати святкування "не на часі для українського суспільства".

Митрополит зазначив, що не всі українці, які пишуть і підтримують реформу в соціальних мережах, так само активно відвідують храми.

Керівник пресслужби Православної церкви України Євстратій Зоря заявив, що перехід ПЦУ на григоріанський календар може "законсервувати" багато релігійних громад та внести "сум'яття" в українське православ'я на десятиліття наперед. Водночас Волинська єпархія Православной церкви України вперше в історії відслужила богослужіння на Різдво 25 грудня, а не лише 7 січня, незважаючи на суперечки.

З 2017 року Україна відзначає як державне свято Різдво за григоріанським календарем, тобто 25 грудня. Свято у цей день відзначають в Україні, зокрема, приблизно 11 тисяч релігійних католицьких і протестантських громад. І 25 грудня 2019, і 7 січня 2020 були оголошені вихідними.

На початок