"У мене залишається три тисячі на продукти". Як в Україні прожити на одну зарплату

"У мене залишається три тисячі на продукти". Як в Україні прожити на одну зарплату

"У мене залишається три тисячі на продукти". Як в Україні прожити на одну зарплату Суспільне

З 2019 року середня зарплата українців зросла на 1311 гривень. Відповідні дані оприлюднила Державна служба статистики на своєму сайті. У різних регіонах вона суттєво відрізняється в залежності від цін на товари та послуги у відповідній місцевості. Суспільне з'ясовувало, чи можна в Україні прожити на одну зарплату. Матеріал Дарини Коломієць.

Місто Чернівці займає друге місто за показником найменшої заробітної плати. Тут мешкає Сніжана Бурденюк. Вона працює комунікаційною менеджеркою й отримує щомісяця 6,5 тисяч гривень і три з половиною тисячі з них витрачає на житло та оплату комунальних послуг.

Сніжана Бурденюк отримує 6,5 гривеньСуспільне

Сніжана Бурденюк отримує 6,5 гривень

"У мене залишається три тисячі, це на продукти. З часом дорослішаєш і розумієш, які речі в пріоритеті. Мені пощастило ще з тим, що допомагають батьки час від часу, але стараюся не зловживати", - розповідає Сніжана.

Таку ж заробітну плату має Марія Романова. Понад 15 років вона працює акторкою в чернівецькому драмтеатрі. Має ненормований робочий день, але перепрацювання не позначається на зарплатні. Проживає Марія у власній квартирі, тож платити за оренду житла не доводиться. Однак гроші вкладати потрібно в освіту доньки. Якби не допомагав колишній чоловік, грошей не вистачало б навіть на їжу.

"Я сплачую навчання своєї дитини. Вона вчиться в коледжі, і звичайно, що все решта розподіляється на побутові якісь необхідні речі”, - розповідає Марія Романова.

Ні Сніжана Бурденко, ні Марія Романова переїздити в інше місто з Чернівців поки не хочуть.

А от Анастасія Гнуча переїхала із Черкаської області до Києва три роки тому. Нині вона працює на столичній кіностудії й в середньому отримує 20-25 тисяч гривень на місяць. Однак, на думку жінки, для Києва цього мало.

“Я винаймаю квартиру, я сама не з Києва, і на це йде третина мого заробітку. Багато йде також на лікування, наприклад, якщо тобі потрібно якесь обстеження. Ще багато грошей йде на їжу. Інколи немає часу шукати, щось подешевше, а магазини біля житлових будинків значно підіймають ціну”, - розповідає Анастасія.

Якби на Батьківщині у Черкаській області вона знайшла перспективну роботу, то повернулась би додому.

Анастасія переїхала з Черкаської області до КиєваСуспільне

Анастасія переїхала з Черкаської області до Києва

Відповідно до даних за вересень 2020 року, українці нині отримують в середньому 11 998 гривень. У Держстаті підрахували, що найвища зарплата нараховується у Києві (понад 17 тисяч гривень), а найменше отримують жителі Волинської області (9766 гривень).

Таку різницю економіст Тарас Козак вважає цілком справедливою.

"Неможливо в Києві платити таку ж зарплату, як і на Волині. Тут люди за такі гроші просто не будуть працювати, оскільки зі столичними цінами вони не зможуть окупити харчування, якісь там товари та послуги, проживання навіть. Багато людей орендують житло", - пояснив Козак.

"У мене залишається три тисячі на продукти". Як в Україні прожити на одну зарплатуСуспільне

Тарас Козак. Київ, 2020 рік

У січні 2020 року Держстат оприлюднив і статистику щодо цін на житло. Для прикладу, орендувати однокімнатну квартиру в Києві можна було за 7,5 тисяч гривень. А ось на Волині подібне помешкання в середньому коштувало 2 тисячі 797 гривень. Різняться й ціни на основні  харчі. У столиці вартість споживчого кошика у вересні 2020 року, у порівнянні з серпнем, зросла на 1,9%, у Волинській області — на 1,6%.

Нині в Україні одна із найменших заробітних плат, якщо порівнювати із державами-сусідками. Так, наприклад, офіційна середня зарплатня у Польщі на початку цього року (відповідно до курсу місцевої валюти) складала понад 32 тисячі гривень. У Росії - близько 16 тисяч гривень. Білорусь переганяє Україну в середньому на тисячу. Із сусідніх держав лише громадяни Молдови отримують меншу зарплату, ніж українці, на початку року середня зарплатня там складала 10 тисяч.

Економіст В’ячеслав Зубенко пояснює, що однією з причин маленької зарплати в Україні - це менший за сусідський рівень ВВП на душу населення. За його словами, у Польщі він більший в 10 разів, у Росії - втричі.

"Друга причина - ми здебільшого виробляємо не високотехнологічну продукцію, а продаємо сировину, наприклад, сталь або метал. Це значною мірою впливає на економіку, а отже і на заробітну плату українців. Ми виготовляємо мало продукції. Більше не можемо, оскільки нас гальмують квотами, бо ж якщо інші країни житимуть тільки з нашого експорту, то що робитимуть їхні робітники?", - вважає Зубенко.

На думку експерта економічну ситуацію можна було б покращити, якби Україна, наприклад, замість металу експортувала готові машини, проте наразі наша країна не має таких технічних можливостей. Від цього страждає економіка, а від неї вже і кишені українців.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди