Верховна рада ухвалила у першому читанні антикорупційну стратегію України на 2020- 2024 роки.
Проєкт закону "Про засади державної антикорупційної політики на 2020-2024 роки" був ухвалений на пленарному засіданні 5 листопада. "За" проголосувало 320 народних депутатів.
"Метою проєкт Закону є досягнення суттєвого прогресу в запобіганні та протидії корупції, а також забезпечення злагодженості й системності антикорупційної діяльності усіх органів державної влади та органів місцевого самоврядування", – зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту.
Проєкт антикорупційної стратегії передбачає наступні пріоритети:
- Ліквідація дублювання повноважень та функцій різними державними органами. Загальне спрощення та оптимізація роботи державних органів та органів місцевої влади.
- Діджиталізація діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування.
- Забезпечення прозорості та відкритості інформації про діяльність державних органів.
- Створення максимально зручних механізмів надання державних послуг громадянам та юридичним особам.
- Забезпечення невідворотності покарання за корупційні дії.
- Пропагування нетерпимості до корупції в українському суспільстві.
- Підтримка доброчесності та поваги до верховенства права у суспільстві та серед держслужбовців.
Контроль реалізації Антикорупційної стратегії буде здійснюватися НАЗК, яке матиме право створити Координаційну робочу групу з питань антикорупційної політики. Крім того, НАЗК буде збирати та обробляти інформацію про виконання конкретних пунктів антикорупційної стратегії органами державної влади та місцевого самоврядування.
В разі остаточної ухвали, антикорупційна стратегія України буде має бути доповнена державною антикорупційно програмою, яка розробляється Національним агентством з питань запобігання корупції та затверджується Кабінетом Міністрів. Конкретні органи влади будуть керуватися у своїх діях саме антикорупційною програмою, яка буде оновлюватися щорічно.
За оцінками авторів стратегії, її реалізації допоможе Україні економити до 200 мільярдів гривень на рік через зменшення корупційних ризиків.
Що відомо
- Проєкт Антикорупційної стратегії України був розроблений Національним агентством з питань запобігання корупції.
- Пропозиції НАЗК були передані до Кабінету міністрів 21 вересня. Кабмін на їх основі розробив текст законопроєкту
- У ініційованому президентом Зеленським опитуванні в день місцевих виборів українців, серед іншого, запитували, чи варто запроваджувати в країні довічне ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах.