Як змінилась Україна з 2011 року. Результати світового дослідження цінностей

Як змінилась Україна з 2011 року. Результати світового дослідження цінностей

Опитування
Як змінилась Україна з 2011 року. Результати світового дослідження цінностей pixabay

Понад 78,3% українців вважають себе щасливими, водночас майже 20% українців незадоволені своїм життям у цілому.

Про це свідчать дані Світового дослідження цінностей більшість (World Values Survey, WVS).

У 2011 році 68% українців відчували себе щасливими, нині ж такими себе вважають 78,3% українців. Зазначимо, що у 1996 році цей показник складав 46%.

Зросла кількість українців, що пишаються своїм громадянством. Якщо в 2011 році 67% опитаних пишалися ним (26% дуже пишалися, а 41% скоріше пишалися), то в 2020 таких вже 82,2%. В 2011 році цей показник для України був нижчим, ніж для більшості країн ЄС, тоді як зараз він приблизно відповідає середньому рівню тих країн ЄС, для яких доступні дані сьомої хвилі дослідження.

задоволенність життя дослідженняOriginal

задоволенність життя дослідження

Починаючи з 2011 спостерігалося певне зниження рівня задоволеності – до чверті населення. В 2020 році кожен четвертий (25,1%) українець заявив, що задоволений фінансовим становищем, проте 38,9% висловили своє незадоволення.

Як змінилась Україна з 2011 року. Результати світового дослідження цінностейOriginal

Як змінилась Україна з 2011 року. Результати світового дослідження цінностей

Збільшилася частка людей з гарним здоров’ям за самооцінкою з 37% до 45,4%. Частка тих, хто за останній рік ніколи не залишався без необхідних ліків або медичної допомоги, зросла з 53% до 62,5%.

Також знизилась частка тих, хто вважає, що має низький рівень доходу (з 55% до 45,1%) та зросла частка тих, хто оцінює свій дохід як середній (з 33% до 37%). Частка тих, хто за останній рік ніколи не харчувався погано або не обходився без їжі, зросла з 52% до 71,7%.

Зросла частка тих, хто за останній рік ніколи не відчував себе у небезпеці у своєму домі/квартирі, з 69% до 73,8%. Знизилася частки людей, що часто стикаються з розпиванням алкогольних напоїв на вулиці з 51,2% до 39,2%.

Станом на 2020 рік для понад половини опитаних (56,3%) Бог був важливим в тій чи іншій мірі. При цьому близько третини опитаних вибрали крайню оцінку в 10 балів, що означає, що в їхньому житті Бог є дуже важливим. Таке сприйняття Бога як важливого в житті людини стало в Україні менш поширеним у 2020 році порівняно з 2011 роком (64%).

Як змінилась Україна з 2011 року. Результати світового дослідження цінностейOriginal

Як змінилась Україна з 2011 року. Результати світового дослідження цінностей

За період від 2011 до 2020 року населення України стало дещо більш толерантним до деяких проявів поведінки. Наприклад, відносна більшість вважає виправданим сексуальні відносини до шлюбу і розлучення. Також більш терпимо в Україні почали ставитися до абортів з 15,1% у 2011 до 21,0% у 2020 і до гомосексуальності (з 5,2% до 8,4%). Зросла толерантність до людей з ВІЛ (частка тих, хто не хотів би жити поряд з ними, знизилась з 52% до 36,4%) і до гомосексуалів (відповідна частка знизилась з 62% до 44,8%).

Спостерігається зростання громадської активності як фактичної, так і потенційної: зростання частоти підписання петицій, участі в громадських організаціях, готовності брати участь в демонстраціях, страйках, бойкотах. Є зростання частки тих, хто вважає, що більшості людей можна довіряти: з 23,1% до 30,1%.

Також знизилась довіра до громадських організацій і великого бізнесу. Спостерігається зниження готовності голосувати як на виборах Верховної Ради (з 62% тих, хто завжди голосував, до 55%), так і на місцевих виборах (з 61% до 50,8%, відповідно). Відслідковується зниження довіри до більшості державних інституцій (суди, уряд, Верховна Рада, освітні заклади, державні установи і служби загалом) - крім Збройних сил та Національної поліції, довіра до яких зросла.

Знизилася частки тих, хто вважає, що в дітях потрібно виховувати незалежність, з 43% до 35%. Частка тих, хто не бажає жити по сусідству з іммігрантами, зросла з 19% до 27,1%, з людьми іншої національності – з 17% до 24,8%. Спостерігається зростання поширеності гендерних стереотипів щодо того, що університетська освіта важливіша для хлопчика, ніж для дівчинки, з 18% до 24,5%; що "якщо жінка заробляє більше грошей, ніж чоловік, це, як правило, викликає проблеми" - з 20% до 30,9%. Зниження частоти засудження ситуацій, коли чоловік б’є дружину, батьки б’ють дітей, насильства загалом.

"Втім, позитивних змін значно більше, ніж негативних, що відображає розвиток України та поступове прийняття секулярно-раціональних цінностей і цінностей самовираження. Отримані результати за результатами опитування в межах 7-ї хвилі WVS надають можливість на сучасному етапі осмислити місце України в цінніснокультурному вимірі як на європейському просторі, так і в світі. І це дає розуміння щодо напрямів послідовного формування ціннісних орієнтирів на основі системи європейських цінностей, зокрема, - рівності перед законом, самореалізації, толерантності, відкритості змінам, індивідуальної відповідальності та взаємодопомоги", - йдеться у дослідженні.

Що відомо

  • Світове дослідження цінностей (World Values Survey, WVS) є довгостроковим порівняльним дослідженням, яке було започатковано в 1981 році професором Рональдом Інглхартом з Мічиганського університету (США) на базі Європейського дослідження цінностей (EVS).
  • Дослідження охоплює майже 120 країн/суспільств (майже 95% світового населення). Україна долучилася до Світового дослідження цінностей (World Values Survey, WVS) в 1999 р. (четверта хвиля WVS), та брала участь в наступних хвилях – у п’ятій в 2006 р. та шостій в 2011 р., а крім того в Україні проводилося Європейське дослідження цінностей (EVS) в 1996 р. та в 2008 р.
  • За допомогою цього дослідження можна отримати дані про основні риси та цінності окремих суспільств/країн, відстежувати динаміку змін у суспільному розвитку та робити порівняльний аналіз різних суспільств за різними тематичними блоками та індикаторами. Метою проекту є оцінка того, який вплив стабільність або зміна цінностей у часі має на соціальний, політичний та економічний розвиток країн та суспільств.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди