Уряд дозволив українцям змінювати по батькові на власний розсуд. Як це зробити

Уряд дозволив українцям змінювати по батькові на власний розсуд. Як це зробити

Оновлено
Уряд дозволив українцям змінювати по батькові на власний розсуд. Як це зробити

Кабінет міністрів дозволив громадянам України з 14 років змінювати по батькові на власний розсуд. Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні 24 лютого.

Закон, який дозволяє громадянам України з 14 років змінювати по батькові почав діяти з 1 січня 2021 року. До прийняття закону громадяни мали право змінювати по батькові, якщо їх батько змінював ім'я, або у разі виключення відомостей про батька з актового запису про народження.

Окрім того, законом, який 3 листопада ухвалила Верховна рада, змінювати по батькові можна було громадянам з 16 років на власний розсуд. Особа, яка досягла 14 років, має право змінити своє прізвище, ім'я та по батькові за згодою батьків, одного з батьків (якщо інший помер чи тощо) або опікуна.

Уряд вніс зміни до пункту про порядок розгляду заяв про зміну імені, тим самим урегулювавши їх розгляд.

Як повідомили у Мін'юсті, з початку 2021 року було подано 572 заяв про зміну по батькові, з них 114 заяв – задовольнили.

Як змінити по батькові

Для того, щоб змінити по батькові потрібно подати письмову заяву до відділу державної реєстрації Мін'юсту та пред'явити паспорт громадянина України. Якщо людина, яка хоче змінити по батькові, проживає за кордоном, то має пред'явити паспорт для виїзду за кордон.

Для особи, яка досягла 14-річного віку, разом із заявою потрібно подати письмову заяву батьків про надання згоди на зміну по батькові.

Заява про згоду батьків може бути подана дитиною у тому випадку, коли один із батьків не може бути присутнім. У такому випадку заява має бути нотаріально засвідченою або прирівняна до нотаріально засвідченої. Або, якщо один із двох батьків не може надати заяву, то це має право зробити другий з батьків.

У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини, то спір може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Загалом для зміни по батькові потрібні такі документи:

 • паспорт і свідоцтво про народження заявника;
 • свідоцтво про шлюб (якщо заявник перебуває у шлюбі) або про розірвання шлюбу;
 • свідоцтва про народження дітей (якщо заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
 • свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
 • свою фотокартку;
 • квитанцію про сплату державного мита.

Вартість зміни по батькові – 5 грн 10 коп. Повторна зміна персональних даних вартуватиме 51 грн.

Відділи ДРАЦС розглядають заяву про зміну імені чи по батькові у 3-місячний термін. Цей строк може бути продовжений, але не більш як на три місяці та за наявності на це поважних причин.

Висновок про можливість зміни імені надає територіальний орган Національної поліції за місцем проживання заявника. Після отримання дозволу необхідно звернутися у відділ ДРАЦС для складання актового запису про зміну імені або прізвища. Якщо не зробити цього протягом трьох місяців без поважних причин — дозвіл втратить силу.

Відмовити у зміні імені чи по батькові можуть:

 • здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;
 • наявності у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;
 • офіційного звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;
 • подання заявником неправдивих відомостей.

Що відомо

 • Верховна рада 3 червня у першому читанні підтримала за основу законопроєкт, який дозволяє громадянам України змінювати не лише ім'я та прізвище, а й по батькові. Тоді його підтримали 247 народних депутатів із необхідних 226.
 • Проти законопроєкту проголосували 42 нардепи, переважно представники фракції ОПЗЖ, депутатських гуп "Довіра" та "За майбутнє", а також позафракційні депутати.
На початок