Чернігівський доброволець Олександр Бабіч довів у суді, що був на фронті, щоб отримати статус УБД

Чернігівський доброволець Олександр Бабіч довів у суді, що був на фронті, щоб отримати статус УБД

Чернігівський доброволець Олександр Бабіч довів у суді, що був на фронті, щоб отримати статус УБД оригінал

Чекає, поки Кабінет Міністрів розробить порядок надання статусу учасника бойових дій добровольцям чернігівець Олександр Бабіч. Він провів в зоні АТО понад 2 роки і довів це в суді. 1 січня вступив у дію закон, який дозволить добровольцям отримувати статус учасників бойових дій. Надаватиме його спеціальна міжвідомча комісія. Проте якою буде ця процедура, наразі невідомо – її має визначити Уряд.

«Я ходив у військкомат в середині 14 року, мені відмовляли. Мені зателефонували і сказали, як у пісні, що таких не беруть в космонавти», - розповідає Олександр Бабіч.

Після того на початку 2015 Олександр Бабіч пішов на фронт добровольцем - в батальйон ОУН.

«На нульову позицію, де до ворога кількасот метрів».

В зоні АТО провів понад 2 роки – зокрема, в Пісках, біля Донецького аеропорту, та в Луганській області. Що брав участь в бойових діях, майже півроку доводив у суді.

«Щоб у мене як мінімум були 2 свідки. Вони були, люди із Збройних Сил. Вони приїздили на суд. Давали покази. Мала бути довідка від СБУ, що я був долучений до АТО, вона є у мене. І фото докази. Рішенням суду я є учасником бойових дій, але це не є той документ, який мені надає статус на всеукраїнському рівні учасника бойових дій».
Юрист Володимир Березинський коментує ситуацію так: «Сашко – його справа була першою в Україні про визнання саме юридичного факту участі в бойових діях. Але, як показала практика, деякі із соціальних гарантій ми йому змогли надати за допомогою цього судового рішення, але більшості соціальних гарантій він не отримав, оскільки не має статусу учасника бойових дій. 1 січня якраз були внесені зміни до Закону про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».

З першого січня добровольці зможуть отримати статус учасників бойових дій. Надаватиме його міжвідомча комісія, проте за якою процедурою - наразі невідомо, каже юрист Володимир Березинський. Він допомагав довести у судах участь в бойових діях 30-ти добровольцям.

«З 1 січня внесені зміни до закону, але нема процедури, яка має корегувати – яким чином, в який час повинна створюватись ця міжвідомча комісія. Є перелік документів, це вже краще. Вони врахували судову практику, і зараз за допомогою нотаріальних підписів осіб. Вказали в законі, що особи, які воювали поряд з цими батальйонами, можуть надати нотаріальні підписи – це 3 особи, і за допомогою підписів можуть бути визнані».

Керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Кулікова каже, доведення статусу учасника бойових дій – одне із питань, із якими часто звертаються до комітету.

«Багато хто з них не доходить до судових процедур, до визнання факту участі в бойових діях. Це важко довести юридично. Це затяжні судові процеси. І багато проблем з цим виникає – як доставити свідків. Де їх знайти, якщо наші хлопці, чернігівські, були закріплені за іншими військовими частинами. Часто стикаємося із таким, що свідки в такому ж стані, як і наші добровольці, які, наприклад, отримали поранення».

Розповідає - в її практиці судові справи затягувались більше, ніж на півроку: збір доказів, пошук свідків, одночасно з цим надання медичної допомоги пораненим добровольцям без підтвердженого статусу.

«Поправки до закону, які прийняті, мають покращити ситуацію – принаймні не потрібно буде звертатися, сподіваємось, до суду».

Отримати статус учасника бойових дій зможуть добровольці, які пробули на фронті не менше 30 днів - коли нададуть відповідні документи, або їхню участь у бойових діях підтвердять армійці, пояснює експертка служби соціального захисту Анастасія Римар.

«Це в першу чергу три свідчення від бійців, що мають статус УБД, або інваліда війни. Тобто ці бійці, які перебували з офіційних формувань перебували поруч із цим добровольцем, і бачили його безпосредню участь у бойових діях».

Які пільги мають учасники бойових дій - розповідає Голова парламентського комітету у справах ветеранів.

«Це наділення землею, це позачергове отримання житла. Хоча воно так тільки звучить, воно чергове і в кожній місцевій державній адміністрації є якісь черги. це Безоплатний пожиттєвий транспортний проїзд Це пожиттєве отримання 75% знижки на комунальні послуги від соціальної норми», - говорить Галина Третьякова.

Олександр Бабіч каже: «Це дуже добре, бо таких як я хлопців по Україні багато. Статус учасника бойових дій в першу чергу повинні мати хлопці, які загинули, бо це буде допомога їх рідним».

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди