В Україні стабільно фіксуються та розвиваються все нові й нові види телефонних та мережевих шахрайств. Як не потрапити на гачок до аферистів, що робити, коли пильність все ж підвела та чи є шанс повернути гроші, якщо у вас їх видурили, в ефірі Українського радіо розповіла адвокатка Валерія Дяченко.
Хто в групі ризику
На думку експертки, головною мішенню шахраїв є діти та літні люди, а тому їх потрібно інформувати про ризики в першу чергу.
"Доволі часто шахрайство відбувається в інтернеті або телефоном, тому що грабіжник так залишається невідомим, знайти його дуже складно, у тому числі й поліції. Тому людині треба розраховувати на себе, проводити розмови зі своїми рідними, бо група ризику — літні люди і діти. Літні люди, зазвичай, через неувагу чи небажання перевіряти інформацію, а діти, навпаки, через надмірне бажання включитися в цей процес", – зазначила Валерія Дяченко.
Види афер і можливості їх уникнення
Валерія Дяченко наголосила, що не варто розголошувати персональну інформацію в інтернеті та прив'язувати банківські карти до номерів телефону.
"Часом навіть мої друзі проходять сумнівні тести в інтернеті. Я у них запитую, навіщо їм знати, який вони “хом’ячок”, чому таким чином залишають інформацію для аферистів в інтернеті. Крім того, люди підв’язують банківську карту до мобільних телефонів. І є таке поширене шахрайство, коли через номер телефону зловмисник отримує доступ до картки. Аферисти розраховують на те, що людина в емоційному стані не буде уважною, відповідатиме автоматично, а так зазвичай і відбувається. У Сполучених Штатах і Європі зловмисники часто працюють через дітей. За статистикою діти з 6 років починають щось купувати в інтернеті. Через інтернет-іграшки взагалі досить легко заволодіти увагою дитини", – повідомила експертка.
Як перевірити схему шахрая
Валерія Дяченко переконана, що в разі зустрічі з інтернет-шахраями, варто звертатися до поліції, але в першу чергу необхідно самому перевіряти інформацію.
"Знайти таких шахраїв важко. Вони позбуваються sim-карт, які можна придбати без паспортних даних, і їх вже не відстежити. Тому зараз популярними махінаціями є повідомлення типу “Ваша картка заблокована”, людина після цього дзвонить шахраю, який просить її ідентифікуватися, назвати таємне слово. Зараз у майже всіх нас є інтернет, зайдіть туди, пошукайте гарячий номер банку чи компанії, яка ніби проводить розіграші. Перевірте чи є офіс у компанії, чи там працюють люди. Якщо ви через інтернет проходите ідентифікацію або в соціальних мережах викладаєте паспортні дані — чекайте на халепу", – розповіла адвокатка.
Читайте також
- Правоохоронці Києва затримали п’ятьох членів групи, які за допомогою поліцейської інформаційної бази виманювали у потерпілих гроші під приводом повернення викраденого майна.
- Понад 150 тисяч гривень заплатив шахраям прикарпатець за купівлю автомобіля в інтернеті. Після останнього перерахунку грошей на банківську карту "продавці" автівки зникли, а чоловік залишився ні з чим.
- Дві жінки 33-х та 63-х років ошукали 79-річну мешканку Южноукраїнська. За 950 тисяч гривень вони зняли з неї "порчу". 12 жовтня зловмисників затримали.